Ninjak Vs The Valiant Universe – Bir Alternatif Süper Kahraman Dizisi

Alternatif hikaye örgüsü ve karakterleriyle çizgi roman sektöründe çok farklı bir yere sahip olan Valiant Comics, en sevilen kahramanlarının 6 bölümlük web dizisini bizlere sunuyor. “Ninjak vs The Valiant Universe” ismiyle pek öyle durmasa da bu sektördeki varlığıyla bile alternatif süper kahraman evreni arayanlar için başvurulması ve izlenmesi gereken bir yapım.

DC ve Marvel gibi ana akım çizgi roman şirketlerinin günümüz şartlarında kaynak materyal bulmakta zorlandığını görebiliyoruz. Neredeyse bir asırdır kurdukları evrenlerini, tarihlerini ve karakterlerini çeşitlendiremiyorlar. Bilhassa Hollywood furyasına kapılıp yaratılan ögeleri hiçe sayıp “politik doğruculuk” adına kararlar alıyorlar. Üstelik bunları kemikleşmiş okuyucuları rahatsız eder bir biçimde değiştirmekten de çekinmiyorlar. İşte böyle bir ortamda yıllarını çizgi roman okuyarak geçiren bizler ise tam bir arayış içindeyiz. En azından ben öyleyim. Eğer siz de böyle bir arayış içerisindeyseniz sizlere çok sıkı bir önerim var. Valiant Comics’in evrenine bir giriş yapın.

Şirket olarak çok farklı çizgi romanlara sahip bu evren, 21 Nisan 2018 tarihiyle birlikte bir de web dizisine kavuştu. Ben de bu ürünü gizlenmiş dehlizlerden çıkartıp sizlere tanıtmak istedim. Hadi buyurun.

Alternatif Arayışı

Politik doğruculuk tanım itibariyle aslında çizgi roman sanatına pek uygun olmayan ve hatta çok da gereksiz bir konsept bana kalırsa. Hiçbir sanat dalının barındırmadığı kadar fazla ırksal ve dinsel çeşitlilik vardır çizgi roman sanatında. Fakat günümüzde ne yazık ki DC – Marvel ikilisinin en kolay yoldan okuyucuya ulaşmaya çalıştığı yol da bu konsept oluyor. Yıllardır süregelen karakterlerin değiştirilip sanki yeni karakterlermiş gibi bizlere sunulması oldukça saygısızca. İşte böyle bir durumda aynı “yıllarda” alternatiflere yönelmeniz kaçınılmaz oluyor.

Madem bu kadar serzenişte bulundum sizlere birkaç öneri de bulunayım. DC – Marvel’dan çok uzaklaşmak istemeyenler DC’nin daha yetişkinlere yönelik alternatif hikayelere yer verdiği “Vertigo” ve Marvel’ın da aynı minvalde ürünler çıkardığı “Max” serilerinden hikayelere bakabilir. Biraz başka şirketlerin de varlığını göz önünde bulundurmak isteyenler ise; birçok mecrada farklı farklı ürünü yıllardır tüketilen ve yıllarca da tüketilecek olan markaları çizgi roman sanatına taşıyan IDW Publishing (TMNT, Star Trek vs.) ve Boom! Studios (Power Rangers)’u tercih edebilir. Yok daha da alternatif ve farklı evrenler keşfetmek istiyorsanız bünyesinde The Walking Dead, Chew, Saga, Y: The Last Man, East of West gibi kaliteli çizgi romanlara sahip Image Comics’e başvurabilirsiniz. Fakat tüm bunların yanı sıra ana akım çizgi roman devlerinin izinden giden fakat size bambaşka tatlar verecek bir evren arıyorsanız işte o zaman seçiminiz Valiant Comics ürünleri olmalı.

Valiant Comics

Valiant Comics’i Keşfetme

Bundan 3 – 4 ay öncesinde başladığım Valiant Comics maceram ise 21 Nisan 2018 günü taçlanmış durumda. Hem mistik havası hem de gerçek yaşamı andıran evren tasarımlarıyla olsun çok farklı bir deneyim yaşayacağınıza eminim. Valiant Comics bünyesinde gizli örgütlerden tutun mistik güçlere sahip ölümsüz psikopat katillere; özel güçlere sahip insanlardan oluşan sivil toplum örgütlerinden tutun, tarih öncesinden bu yana zırhlarla insanlığı koruyan uzaylı varlık ve nesnelere kadar çok çeşitli kahraman ve takımı bulunduruyor. Bunların birçoğu, hatta neredeyse hepsi orijinal fikirler değil ama inanın okuyucunca aradaki farkı anlayacaksınız.

Valiant Comics’i farklı kılan şey; tüm bu saydığım ögelerin  birbiriyle bağlantılı ve tarihin ilk çağlarından itibaren akıp gelen bir hikaye devamlılığında bizlere sunulması. İşte web dizimiz de bu minvalde bir ürün. Var olan hikaye örgüsünün genel yapısını çok güzel yansıtan ve bunun özünü tam olarak bizlere aktarabilecek akıcılıkta çok güzel bir yapım olmuş. İlk bölümünden itibaren yansıttığı evren klişe olsa da akıcı anlatımıyla adından oldukça  söz ettireceğine eminim.

Arkasındaki Ekip ve Oyuncular

Yapım ekibine gelecek olursak; kendi cosplay ekipleriyle çektikleri kısa film serisi Super Power Beat Down ile günümüz televizyonu Youtube’da geek kişilerin gönlünde taht kuran Bat in the Sun Productions ekibinin kurucuları Aaron ve Sean Schoenke kardeşler. Dizi de yer alan bir çok oyuncunun bu seride daha önce yer almış ünlüler olduğunu da hatırlatayım.

Oyuncularda ise; başrolümüz azılı ninja “Ninjak”ı hepimizin Arrow ve Flash dizilerindeli Deadshot karakteriyle tanıdığı Michael Rowe canlandırıyor. 90’lı yıllarda sokaklarda “Power Rangers”cılık oynayan her çocuğun kahramanı nam-ı diğer Yeşil Ranger Jason David Frank ise ölümsüz suikastçi Bloodshot’a hayat veriyor. Tarih öncesinden çıkıp gelmiş bir savaşçı olan Eternal Warrior’ı ise WWE dövüşçülerinden John Morrison ve ABC sitcom’u Baby Daddy’nin tatlış mı tatlış ama bir o kadar da salak ve kaslı amca rolünü üstlenen Derek Theler’i de Iron Man vari bir uzaylı zırha sahip X-O Manowar’ı kanlı canlı bizlere sunarken izliyoruz.

Hala soruyor musun?

İzlemeli miyim?

Eğer sizler de yukarıda bahsettiğim gibi alternatif evrenlere balıklama dalmak istiyorsanız; Hollywood furyasını arkasına alan fakat onlardan hem görsel olarak hem de sanatsal olarak ayrılan bir yapım izlemek istiyorsanız “Ninjak vs The Valiant Universe” tam size göre. Dizinin bölümlerine resmi sponsor ve yayıncı olan Comicbook.com üzerinden ulaşabilirsiniz (Bölümleri HD kalitede izlemek için siteye üye olmanız gerekiyor).

Şimdiden iyi seyirler dilerim. Valiant Evreni hakkında neler düşündüğünüzü de merak ediyorum. Yorumlarınızı benden esirgemeyip aşağıya bırakın.

Yorumlar