Adam Öldürecek Kemik Kalmadı! – Bloodshot Cilt 3: Harbinger Savaşları

Bloodshot’ın seri olarak nasıl vahşet içerdiğini gördüğümüz iki cilt okuduk. Biraz heyecan, biraz da değişik şeyler görme bekletisiyle üçüncü cildi elime aldım. Heyecanımın sebebi ikinci ciltte Valiant Comics’in üstünde durduğu bir diğer serisi olan Harbringer ile Bloodshot arasında ortak hikaye sinyalleri verilmiş hatta ilk kavgalar başlamıştı. Hatırlanacağı üzere ikinci cildin sonunda Rising Spirit üssünü basan Bloodshot orada birkaç çocuk bulmuştu. Bu çocuklar çeşitli özel güçlere sahipti. Çocukların da yardımıyla Bloodshot, Rising Spirit üssünden çıkabildi ve çocukları koruyacağına dair onlara söz verdi. İşte mevzu bu olunca insan ister istemez hem heyecanlanıyor, hem de üçüncü ciltte daha farklı şeyler bekliyor.

Değişen Çizer

Bloodshot’ı sevmemde büyük bir rol oynayan şey de aslında çizerleriydi. Manuel Garcia serinin çizerliğini bana kalırsa ustalıkla hallediyordu. Ancak gördüğümüz kadarıyla Valiant Comics, Manuel Garcia’dan memnun olmamış ki, yerini Barry Kitson’a bırakmış. Barry Kitson çıkardığı işlerle Manuel Garcia’dan daha çok tanınan bir çizer. Justice League of America, Avengers Assemble, Azrael, Batman/Punisher, Fables gibi önemli serilerde çizerlik yapmış. Kısaca Barry Kitson’ın CV’si Manuel Garcia’dan daha iyi. Bana kalırsa Valiant Comics bu CV’ye bakarak ciddi bir Bloodshot gibi bir seriye Manuel Garcia daha çok yakışıyordu. Çizgileri kıyasladığımda Manuel Garcia Bloodshot’ın öfkesini, üzüntüsünü, kemiklerini bile daha iyi çiziyordu…

Çizer Barry Kitson

Çizer Barry Kitson

Ek olarak da Valiant Comics keşke çizeri değil de yazarı değiştirseydi. Duane Swierczynski ile olmuyor… Duane, Bloodshot mı yazıyor yoksa aklı 2008 yılında yazdığı Punisher: Force of Nature da mı kaldı bilmiyorum. Ama iyi haber; dördüncü ciltte Duane Swierczynski’ye elveda demişler.

Tekdüze İlerleyen Hikaye

Bloodshot’ın birinci cildi hikayede politik unsurlar da içereceğini bana düşündürmüştü. Birinci cilt bunu kısmen de olsa karşıladı, ikinci cilde geldiğimizde çizgi romanın politik alt derinliği kaybolmuştu. Üçte toparlarlar diye düşündüm, ama önceki ciltte olduğu gibi devam ettiğini gördüm.

Bloodshot birçok açıdan okunabilecek bir seri. Defalarca söylemişimdir ama aksiyon arayanlar için daha iyisini bulmak biraz zor. Ancak süper kahramanların sürekli epik şeyler yapmasından sıkıldıysanız çok da tavsiye etmem. Özellikle alt metinlerden biraz yoksun bir seri. Hikayenin Harbinger ile birleşmesi de bana kalırsa serinin güzel unsurlarından bir tanesi, bu tarz karşılaşmaları seviyorsanız size de hoş geleceğine eminim. Çizgi roman boyunca Harbringer ve Bloodshot dengesi de iyi kurulabilmiş. Çizgi romanı okuyana kadar Harbinger’lar Bloodshot’ı perişan ederler kesin diyordum, gerçekten de Bloodshot’ı perişan ettiler ama Bloodshot’da bizlere daha önceden göstermediği bir iki numarası daha olduğunu kanıtladı.

bs_010_0021

Rising Spirit’in minyon dolarlık bir silahı olan Bloodshot’ın bilinci, Rising Spirit’in kontrolünden kurtulabilmişti ancak Bloodshot’ın bilinç altının hala Rising Spirit’in elinde olduğunu da bu ciltte öğrendik; Bloodshot, Harbinger’ın lideri Harada’yı gördüğünde kanındaki nanitler aracılığıyla direkt komutlandı ve Harada’ya saldırdı. Sanıyorum ki Harbinger, Bloodshot serisi için bu ciltlik bir etkinlik olarak kaldı, devam niteliğinde olan Harbinger Savaşları diye bağımsız bir cilt daha bulunmakta. Bu bağımsız cilt Bloodshot 3. Cilt ve Bloodshot 4. Cilt arasında bir köprü görevi görüyor. Keza Bloodshot dördüncü cilt H.A.R.D. birlikleri ile alakalı ve H.A.R.D birliklerini de özel cilt olan Harbinger Savaşları’nda ilk defa görüyoruz.

Sonuç

Sonuca bakacak olursak, Bloodshot üçüncü cildi benim için eğlenceli geçti, Harbinger Savaşları güzel bir etkinlik ve özel bir cildinin olması daha da hoş. Valiant’ın en güçlü iki serisinin birbirine böyle düşman olmaları da ayrı eğlenceli.

Filmden ilk görsel

Bitirmeden evvel sizlere güzel bir haber vereyim. Daha önce Harbinger’ın ve Bloodshot’ın filmlerinin geleceğinden bahsetmiştik. Namı değer “Yeşil Power Ranger” Jason David Frank Bloodshot’ı canlandıracak kişi. Oyuncu tercihi ne denli doğru bilinmez, ama aşağıdaki  görsel içinizi rahatlatacaktır diye umuyorum.

Yorumlar