Sizden Gelenler #1 – Warlock’ların İncelikleri!

Bir süre önce, RPG oyunları ile ilgili sorularınızı almak ve elimden geldiğince cevaplayabilmek için bir ask.fm hesabı açtım. Gelen ilgi ve sorular oldukça güzeldi. Bazen soruların çok ince konular olmasından, bazılarının da cevaplarının uzun olmasından dolayı karakter sınırına takılmasından, bazen de her ikisinin birden olmasından; bu soruları kahramangiller sitesinden cevaplayacağım. RPG oyunları ile ilgili sorularınız, merak ettikleriniz varsa; http://ask.fm/IbrahimMuhammetCelik adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Dnd 5e Archfey patronlu warlock için patronu ne gibi görevler ve isteklerde bulunabilir? Bir de warlockların clericin tanrısını kızdırması gibi efendisini kızdırırsa büyü güçlerinin kesilmesi gibi bir durumları var mıdır?

Çok ince bir soru. Bununla ilgili ciddi bir altyapı vermem gerekli. O yüzden sıkılmadan okuman lazım.

Görüntü yanıltmasın; Cleric bu.

Görüntü yanıltmasın; Cleric bu.

D&D’nin roleplayi ağır kısımlarından biridir cleric ve warlock olayları.

1- Clericler ile Warlocklar arasında ciddi farklar var. Bunlardan bahsetmeden warlockları tam anlamak mümkün değil.

Clericler dua ederek ve ilhamla büyü kazanırlar. Tanrıları tarafından doğrudan izlenir ve SÜREKLİ yargılanırlar. Dinlerini yaymak ve hatta dinleri için savaşmak, dinlerinin düşmanları ile savaşmak, organizasyonlar kurup kendi dindaşlarını kayırmak ve kollamak gibi görevleri vardır. Her cleric aynı zamanda bir din savaşçısıdır.

Warlocklar ise; büyülü sırlar karşılığında efendilerine bazı hizmetler sunan ve ruhlarını satmış kimselerdir. Başkalarının ruhlarını efendilerine teslim etme gibi görevleri yoktur ve efendileri tarafından doğrudan izlenmezler. Efendileri ile aralarında usta-çırak ilişkisine benzer ilişki vardır. Ancak bu da; aslında doğrudan iletişimleri var demek oluyor. Bu iletişim aracılar yoluyla da olabilir, rüyalarda konuşma gibi direkt de olabilir. Ayrıca warlockların genelde efendileri için bazı görevler yapma dışında, bir davranış kodu (zorunlu davranış kalıpları) da yoktur. Bu da; şeytanlardan güç almış bir warlock’un, güçlerini yine şeytan avlamak için kullanabileceği anlamına geliyor.

warlock1

Çok istisnai durumlar dışında, warlock ve clericler aynı kaynaktan güç çekemezler. Biri divine büyü, diğeri arcane büyüdür. Ama diyelim ki öyle bir durum var; efendileri X diyelim, aralarındaki fark “clericler X’in bodyguardı iken, warlocklar X’in kitaplarını taşıyan yardımcısı gibi.” diyebiliriz. Bodyguard’ın görevleri daha sıkı ve sertken, kitapları taşıyan vatandaş bu işi bırakabilir, kitapları okuyabilir ya da bir yerlere oturup dinlenebilir.

Yorumlar