Big Hero 6: Süper Kahraman Doğulmaz, Süper Kahraman Olunur!

Son dönemlerde Marvel filmlerinin başını alıp gittiğini hepimiz biliyoruz. Önümüzdeki dönemlerde de, Marvel film konusunda ciddi çalışmalar yapıyor. Avengers’ın tutulmasının ardından Civil War, diğer Marvel karakterlerini tanıtmak adına; Ant-Man, Captain Marvel, Black Panther, Doctor Strange gibi karakterlerin filmlerini takvimlerinde yayınlandılar.

Birbiri ile bağlantılı bu Marvel Evreni kahramanlarının yanı sıra, bir de Guardians of the Galaxy öyle bir girdi ki hayatımıza, belki de 2014 yılı içerisinde izlediğimiz en iyi filmlerden biriydi. Elbette, Marvel yıllar boyunca film yapsa da, elindeki malzemenin haddi hesabı yok.

Guardians of the Galaxy’nin ardından, alışılageldik süper kahraman konseptini yavaş yavaş bir kenara bırakmak ve yeni şeyler denemek isteyenler için; Big Hero 6 bu yıl Ocak ayının 16’sında, “6 Süper Kahraman” adıyla Türkiye’de gösterime girdi. Her ne kadar filmin başlangıcında, Marvel adını görmemiş olsak da, Big Hero 6 aslında Marvel elinden çıkma bir çizgi roman. Çizgi roman, Marvel’in orijinal evreni olan Earth-616’da geçiyor olsa da, bugün burada bahsedeceğimiz Big Hero 6 Animasyon filmi, Earth-14123’te San Fransokyo’da geçiyor.

BIG HERO 6

Açılır açılmaz tamamen Disney’e ait olan jenerik ve Walt Disney Animasyon Stüdyolarını gördükten sonra, bunun tamamen Disney’e ait olduğuna kanaat getirenler için kısa bir ön bilgi yazmak istedim. Şimdi biraz filmden bahsedeyim.

Kim Bu 6 Süper Kahraman?

Aslında sıradan bir grup genç. Hatta, çocuk bile denilebilir. Zira filmin hedef kitlesi, bir çok animasyon film gibi çocuklar. Yine de, biz yetişkinler de bazen animasyon izleyip, eğlenmeyi istemiyor değiliz. Bu yüzden, filmi anlatırken bizlere hitap eden noktalara da değinmeye gayret edeceğim.

Film, San Fransokyo’da geçiyor. Tamamen hayal ürünü olan bu şehir, San Francisco ve Tokyo kentlerinin birleştirilmesinden oluşmuş ama yine de, şehrin detaylı tasvirini oldukça iyi bir şekilde ekranlara yansıtan Disney, izleyenlere; “Keşke böyle bir yer olsaydı!” dedirtmeyi başarmış diyebilirim. Oldukça canlı, rengarenk ve hareketli bir şehir San Fransokyo.bigHero1Filmin ana karakteri, Hiro adında  ve 13 yaşında normal hayattan sıkılmış bir dahi. Hatta, yaşına başına bakmadan başına aldığı belalar, pek çocuk işi gibi olmasa da, film bu kısımları kısa kesmiş. Dediğim gibi Hiro bir dahi, ama o yaştaki hemen her çocuk gibi zekasını farklı yönlerde kullanıyor. Elbette, derslerini pek önemsemese de, kendi evinde oturup yaptığı robotlar, Hiro’nun geleceğini şekillendirecek zeka ürünleri. Tam olarak, bu yüzden süper kahraman doğulmaz, olunur dedim. Zira günümüz ve gelecek teknolojisinin, süper kahramanların işini zorlaştıracak derecede hızlı geliştiğinin farkındayız. Hatta, bu konuyla ilgili, sitemizde yer alan; Gelişen Teknoloji Ürünleri, Geleceğin Kahramanlarını Nasıl Etkileyebilir?  yazısına göz atabilirsiniz.

Filmin bir diğer ana karakteri ise, film başlar başlamaz yüzünüzü güldürecek olan, Baymax adında bir hasta bakıcı robot. Alıştığımız türden metalik robotların dışında, Baymax’ı gördüğünüz anda içinizden sarılmak gelebilir. Fakat her robot gibi motomot cevaplarıyla normal bir robot gibi dursa da, kilit noktalarda verdiği cevaplarla insan duygularından anlayabildiğini kanıtlıyor bizlere.

Diğer karakterler ise, Hiro’nun okul arkadaşları diyebileceğimiz, onun gibi Dahi olan üniversite öğrencileri, “İnekler Sınıfı” diye adlandırılan ve San Fransokyo’da geleceğin teknolojisini şekillendiren sınıfın öğrencileri olan; Wasabi, GoGo Tamago, Honey Limon ve diğerleri gibi bir dahi olmasa da, gerçek bir Geek olan Fredzilla (Asıl adı Fred fakat süper kahraman olarak, Fredzilla olarak biliniyor ve diğer kahramanların lakaplarını aslında o takmış. Fred normalde okul maskotu).

bigHero2

Öncesi ve sonrası böyle.

Filmin genel konusuna pek fazla girmek istemiyorum fakat aslında bilindik türden bir macera sunuyor bizlere Big Hero 6. Klasik şekilde, kötü adama karşı verilen eğlenceli ve içinde yer yer, ufak tefek şaşırtıcı unsurlar bulunan savaşı konu alıyor. Aslında Hiro’nun amacı çok başka ama bunu söylersem film hakkında spoiler vermiş olurum.

Yine de şunu belirtebilirim ki, olaylar başladığı sırada bu 6 kişilik gençten oluşan kahraman grubunun aklında herhangi bir şekilde süper kahraman olma fikri yok. Sadece esrarengiz kötü adamın kim olduğunu bulmak ve onu durdurmak için ellerindeki teknoloji ve bilimi kullanarak, kendilerine üstün zırhlar ve silahlar geliştirerek, maceraya atılıyorlar.

Elbette işler sona erdiğinde, her ne kadar kimlikleri açığa çıkmasa da, yaptıkları büyük işlerin ardından, şehirde yaşanan çeşitli sorunları çözmek için kendi aralarında şehrin koruyucuları olmaya karar veren 5+1 kişilik genç grubunun bir sonraki devam filmi gelebilir diye düşünüyorum.

bigHero4

Eğer animasyonlardan hoşlanıyorsanız ve işin içinde Süper Kahraman olsun derseniz, Big Hero 6’yı hala vizyondayken kaçırmayın derim. Ha bu arada unutmadan, filmin Cast bölümü çıktığında, pek merak etmeyip sinemayı terk edenlerdenseniz, bu filmde biraz sabredip bekleyin. Filmin sonunda, hepimizin Marvel filmlerinde mutlaka rastladığı bir ünlüyü göreceksiniz. Hem de oldukça farklı bir şekilde.

İyi seyirler.

Yorumlar