Sorunlu Oyuncularla Nasıl Baş Edilir? – Bölüm 1

Uzun bir yazı dizisine hazırlanın! Çünkü masaüstü RYO’larda çok önemli bir konuya değineceğiz.

İnsanlık, konuşmaya başladığından beri üç şeyin net cevabını bir türlü bulamadı: Aşık olmanın doğru yolunu, çocuk yetiştirmenin doğru yolunu ve RYO’larda sorunlu oyuncularla baş etmenin doğru yolunu. Bu gün üçünden birini halledeceğiz!

Sorunlu Oyuncu Nedir?

Sorunlu oyuncu için birkaç tanım yapabiliriz. Bu yaptığımız tanımlardaki her durumu inceleyeceğiz. Çünkü sorunlu oyunculardan şikayet eden kişiler, farklı şeyleri kastediyor olabilirler.

Birinci sorunlu oyuncu türümüz; oyundan keyif almayan oyuncu. Hikayeyi beğenmemiş olabilir, atmosferi beğenmemiş olabilir, diğer oyuncular ya da DM’in çeşitli hataları olmuş olabilir, kendisi oyunda hata yapıp sonuçları yüzünden soğumuş olabilir ya da en kötüsü, bu herif gıcık biri olabilir. Oyunu sabote edip, diğerlerinin zevkini kaçıran oyuncuları daha sonra inceleyeceğiz.

sorunluOyuncu3

İkinci sorunlu tip, sorunlu karakterler. Hikayeye tam oturmamış karakterler olabilir, umursamayan bir tip olabilir, lawful bir ortamda kaotik karakter olabilir, kaotik bir ortamda lawful karakter olabilir, çok hareketli ve tarafların olduğu bir oyunda tarafsız karakter olabilir, sabit mekanda geçen oyunda gezenti karakter ya da tersi olabilir… Kısacası, oyuna tam oturmayan karakterler ve oyun içi davranışları inceleyeceğiz.

Oyuncu veya karakterden kaynaklanmayan ama kendini o şekilde gösteren daha ciddi sorunlarınız da olabilir. Oyunu, oyuncularınıza ve karakterlerine uygun hazırlamamış olabilirsiniz, iletişim yetenekleriniz iyi değildir, oyun içi/dışı inatlaşma yaşanmış olabilir, oyunculardan biri veya daha fazlası sizden daha tecrübeli olabilir (sadece oyun kuralları açısından değil, hikayeler açısından da), özel hayatında derdi olup morali bozuk oyuna gelen birileri olabilir, oynatma tarzınız ya da kullandığınız sistemle ilgili dile getirilmemiş itirazlar olabilir. Bunlar ve buna benzer şeyler, “sorunlu oyuncu” denip geçilen ama özünde ciddi olan konulardır. Çünkü altında yatan sebep başka olduğu için, başka oyunlara da sirayet edebilir.

Oyunculardan Kaynaklanan Sorunlar

Bunlarla ilgili en önemli nokta, pes etmemektir. Çoğu grubun iletişimi zamanla oturur. Özellikle yeni başlayan gruplarda nelerden hoşlanıldığı, ne kadar uyumlu davranılacağı gibi şeyler biraz deneme-yanılma ile çözülüyor. Daha çok oyun tecrübesine sahip kişiler, daha önceden böyle şeylerle karşılaştıkları için en baştan birbirlerine yakın noktalardan başlamayı biliyor ya da gerekli tavizleri verebiliyorlar.

Oyunla ilgili detayları sevmeyen oyuncu ile ilgili yapacak şeyler sınırlı. Masadaki diğer kişiler keyif alıyor gibi görünüyorsa çok değiştirmeye çalışmamak lazım. Kusura bakmasın ama biraz taviz vermesi lazım. Laklak seven partideki tek powerplayci ise laklağa alışması, powerplayci partideki laklakçıysa biraz karakter kağıdına odaklanmayı öğrenmesi gerekir. Bunu ona açıkça söylemelisiniz.

sorunluOyuncu1

Oyuncu, DM’le iletişim halinde olmalı. Beğendiği şeylerden de, beğenmediği şeylerden de bahsetmeli. Bu, DM’i daha eğlenceli oyunlar kurgulaması konusunda cesaretlendirir ve ilham kazandırır.

Bu yazı, "Sorunlu Oyuncularla Nasıl Baş Edilir" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar