Vahşi Irkları Oynamak ve Oynatmak #1 Orc

Vahşi, kontrol edilemez ve saldırgandırlar. Teknoloji ve medeniyetleri ilkeldir. Genellikle büyük silahlar kullanırlar ve yüksek Str. ve Con. değerine sahiptirler. Bir orc size saldırır ve hasar verirse, bunu hissedeceğiniz kesindir. Genellikle barbar benzeri, rage durumlarında saldırırlar ve bunun sonucunda da, savunmaları düşüktür fakat aldıkları yaraları da önemsemiyor olurlar. Ağır zırhlar hareketlerini kısıtladığı için (ve o tür zırhları olmadığı için) genelde giymezler. Giydikleri zırhlar çoğunlukla, kurbanlarından topladıklarının parça parça birbirine tutturulmuş halidir.

orc4

Güçlü organizasyonları yoktur çünkü kaotik (ve kötü) yapıdadırlar. Küçük kabileler halinde yaşarlar, kabileler genellikle en güçlü tarafından yönetilir ve güçsüz olanlar itilip, kakılırlar. Ayrıca kabiledeki en pis işler de onlara verilir. Bu yüzden sakat yada ufak tefek orc savaşçılarına pek rastlanmaz. Saldırgan orc savaşçılarının tamamına yakını, mükemmel fiziksel forma sahiptirler.

Yaşadıkları yerin civarında yiyecek, zenginlik, arazi ve köle için saldırırlar ve genellikle yakıp yıkmayı seçerler. Aldıkları köleler de uzun süre yaşamaz ve genellikle açlık ya da susuzluktan ölene kadar çalıştırılır. Sıklıkla liderlerini yönlendiren şamanlar (Orc tanrısı Gruumsh’a tapan) bulunur. Bazı liderlerin ya da büyük savaşçılarının tek gözleri tanrılarına kurban edilerek kutsanır ve Eye of Gruumsh olarak bilinirler. Ayrıca; orcların diğer vahşi ırklardan olan melezleri olabilir. Güneş ışığından da hoşlanmazlar.

Çoğu ırktan nefret etseler de, özellikle elfler ve goblin soylarına özel bir düşmanlık gösterirler. Ancak yeterince güçlü kötü varlıkların emri altına girdikleri zamanlarda, kısa süreler için de olsa goblinsoyları ile aynı orduda bulunabilirler. Her tip coğrafyada yaşayabilseler de, sıklıkla ormanlar yada dağlık arazilerde bulunurlar.

Orclarda Din

Orc dininin merkezinde Gruumsh vardır. Ancak Gruumsh dışında, orcların az da olsa taptıkları (bazılarına açıktan Gruumsh ile birlikte, bazılarına ise gizli bir şekilde) başka tanrıları da vardır. Her ırkta olduğu gibi var olan tanrıları, o ırkın tüm özelliklerini temsil eder. Örneğin orclarda aşk, güzellik, üretim ya da büyü gibi temalara hizmet eden tanrılar yoktur. Bu Tanrılar;

  • Gruumsh: Hakkında internetten çok fazla bilgi bulabilirsiniz. Özetle orcların her konuda taptıkları, acımasız baş tanrıdır. Yani savaşa giderken de, ölüleri için de, gündelik hayatta da sürekli Gruumsh’un adını söylerler. Diğer tanrılara nadiren açıktan açığa (onda da o tanrı ile ilgili tema söz konusuysa) bazen de gizlice tapınırlar.
  • Luthic: Üreme, sağlık, aile ve hizmet etme gibi gündelik işlerin tanrıçası, Gruumsh’un eşi.
  • Baghtru: Aptallık ve saf fiziksel güç tanrısıdır, bir tanrıdan beklenmeyecek kadar aptaldır. Gruumsh ve Luthic’in oğullarıdır. Babasından çok korkup saygı gösterse de, temelde annesinin sözünden pek çıkmaz.
  • Ilneval: Orcların savaş (taktik savaş) tanrısı ve Gruumsh’un baş komutanıdır. Çoğu orc ve tanrısının aksine; Lawful Evil yönelimdedir.
  • Yurtrus: Ölüm ve hastalık tanrısıdır. İnananları arasında büyü kullanıcıları (Necromancer ve Warlocklar gibi) görülebilir. Diğer orc tanrılarından farklı bir düzlemde yaşar.
  • Shargaas: Karanlık, gece, gizlilik ve undead gibi temaların tanrısıdır. Benzer şekilde farklı bir plane de yaşar ve inananları arasında kimi büyü kullanıcıları ile Rogue gibi gizlilik sınıfları bulunabilir.
Baghtru, Ill Grummsh Luthic shargas tuttus

Baghtru, Ilneval, Gruumsh, Luthic, Shargaas ve Yurtrus

Örnek Orc Encounteri

  1. Bir ya da daha çok şaman (grubu kutsamak, moralleri yükseltmek ve gerekirse lideri iyileştirmek için).
  2. Bir tane daha yüksek seviye, daha iri ya da melez bir lider.
  3. Liderin etrafında, diğer büyük silahlar taşıyan savaşçılar.
  4. Az sayıda menzilli silah taşıyan destek kuvvetler.

Taktik

Şamanların kutsaması ile aynı anda ön saflara atılırlar. Lider genelde en önden gider ve düşmanların en kalabalık (yada en güçlü görünen elemanlarının) olduğu yere doğru saldırır. Diğerleri de lideri izler ya da düşman kalabalıksa etrafa dağılarak buldukları bütün düşmanlara aynı anda saldırırlar. Bu sırada şamanlar uygun mesafeden grubu izlemeye, fırsat bulduklarında da düşmanlara saldırmaya devam eder. Safları birbirine yakın ancak sıkı değildir.

Bu yazı, "Vahşi Irkları Oynamak ve Oynatmak" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar