Ordunuzu Nasıl Taşırdınız?

Masaüstü strateji oyunlarıyla ilgileniyorsanız, modellerinizi depolamanın ve taşımanın ne kadar meşakkatli bir süreç olduğunu da biliyorsunuz demektir.

Oynadığınız oyun hangisi olursa olsun, bir sürü para harcayarak satın aldığınız, sonrasında modellemek ve boyamak için büyük bir emek sarf ettiğiniz oyuncaklarınızı korumak gerçekten bir mesele… Evdeki küçük bir çocuk, fikirsiz bir temizlikçi veya sakar bir arkadaş, tüm emeğinizin yok olması anlamına gelebiliyor. Ordunuzu bir yerden bire yere taşırken başına gelebileceklerin listesi ise oldukça uzun…

Neyse ki bu sıkıntılı durumların önüne geçmek isteyenler için birçok alternatif ürün bulunuyor. Bu yazıda, merak edenler için piyasadaki ürünleri ve alternatif taşıma yöntemlerini masaya yatırmaya karar verdim.

Citadel Figure Cases

Warhammer Fantasy ve 40k oyunlarının tasarımcısı ve üretici olan Games Workshop (GWS), Citadel markasıyla müşterilerine modellerini taşıyabilecekleri birçok çanta seçeneği sunuyor. Yakın zamanda satışa sunduğu yeni nesil çantalarıyla da dikkat çekiyor. Sert gövdeli bu çantalar, modeller için büyük bir koruma sağlıyor. Küçük kazalara, yağışlı havalara ve ciddi darbelere karşı modelleriniz koruma altında oluyor.

Yeni nesil zikzaklı sünger tasarımı sayesinde önemli bir sorunun da önüne geçmişler. Özellikle GWS oyunlarının modellerinde çok fazla detay oluyor. Örneğin Chaos Space Marine veya Dark Eldar modellerinde birçok çıkıntı bulunuyor. Standart dışı model sorununa bu yeni süngerler çözüm olacak gibi görünüyor. Ancak bu yeni süngerler piyade taşımak için ideal olsa da, özellikle çok mekanize ordular için yeterince işlevsel gözükmüyor.

GWS, kullanıcılarına 3 farklı boyda çanta sunuyor. Bu çantalar 30-70 pound arasında değişen fiyatlara sahip. Tüm ürünleri için yüksek fiyat politikası güden bir firma olan GWS için bu fiyat aralığı oldukça uygun diyebiliriz. Zira 30 pound civarına kural kitabı satan bir firmadan aynı paraya bir çanta alabiliyorsunuz. Bu da GWS’nin önümüzdeki dönemde çanta pazarında iddialı bir konum almak istediğinin göstergesi olarak yorumlanabilir.

Games Workshop'un ürettiği yeni nesil Citadel çantalar...

Games Workshop’un ürettiği yeni nesil Citadel çantalar…

KR Multicase

KR Mutlicase, İngiltere merkezli bağımsız bir üretici… Bağımsız olması nedeniyle birçok farklı oyun firmasının modeli için özel tasarım süngerler üretiyor. GWS oyunlarının yanı sıra, X-Wing, Star Trek, Warmachine, Flames of War gibi popüler birçok oyun için ürün sunuyorlar.

KR’nin en önemli artısı sahip olduğunuz modellere özel süngerler üretiyor olması. Örneğin bir X-Wing oyuncusu Millenium Falcon’unun, bir 40k oyuncusu Eldar uçağının kusursuz oturacağı şekilde kesilmiş gözleri olan süngerleri KR’de bulabiliyor. Sadece sünger satın alabileceğiniz firma, ürettiği süngerler için dilerseniz farklı çanta seçenekleri de sunuyor. Kartondan beze, plastikten alüminyuma kadar birçok farklı malzemeden bütçenize en uygun olanı seçebiliyorsunuz.

Ne yazık ki internet siteleri oldukça karışık. Bu da KR’den sipariş vermeyi oldukça güçleştiriyor. Ancak sistemi bir kere çözdükten sonra dilediğiniz gibi sipariş verebilirsiniz.

Games Workshop'un yeni zikzaklı sünger tasarımı eskisinden çok daha kullanışlı...

Games Workshop’un yeni zikzaklı sünger tasarımı eskisinden çok daha kullanışlı…

Army Transport

Amerika merkezli Sabol Design tarafından üretilen Army Transport çantaları görsel anlamda beni en çok çeken tasarımlardan biri… Ancak fiyatları rakipleriyle oranlandığında biraz pahalı… Süngerleri kübik olarak tanımlayabileceğiniz bir tasarıma sahip. Yani sünger bloğunun içi kare parçaları ayrılmış durumda. Bu parçaları koyacağınız modelin formunda sökmeniz gerekiyor. Pixel ile büyümüş nesiller olduğumuzdan yapıyı çözmek son derece kolay oluyor.

Army Transport’un bir diğer olayı modüler çanta tasarımına sahip olmaları. Army Transportlar birbirine monte edilebiliyorlar. Bu sayede örneğin bir turnuvaya giderken tüm ordunuzu taşımak zorunda kalmıyorsunuz. Keza ordunuza yeni modeller eklemeniz gerektiğinde daha büyük bir çantaya geçmek yerine basitçe yeni bir çanta alıp sisteme eklemeniz kafi oluyor. Söz konusu modüler çantalar için 90 doları gözden çıkarmanız gerekiyor. Ancak ne yazık ki Türkiye’ye gönderim yapmıyorlar. Bu nedenle ya siz gideceksiniz ya da eşe dosta rica edeceksiniz. İkisini de yapamıyorsanız sistemi By-Pass etmenin bir yolu daha var: Ebay üzerinden Türkiye’ye gönderim yapacak bir satıcı bulmak.

Sabol Design tarafından üretilen Army Transport, şık seçenekler sunuyor.

Sabol Design tarafından üretilen Army Transport, şık seçenekler sunuyor.

Battle Foam

Amerika merkezli bir başka firma da Battle Foam… Battle Foam’u uzun uzun anlatmak gerekiyor aslında… Zira enlerin markası olarak nitelendirmek mümkün. Yukarıda saydığım diğer 3 markanın tüm özelliklerini içinde barındırıyor. Çanta seçenekleri çok fazla… P.A.C.K. adını verdikleri çantaların tasarımları gerçekten güzel. Fiyat skalası çok geniş. Karton çanta seçeneği de sunuyorlar. Dilerseniz size istediğiniz süngeri tasarlama imkanı veriyorlar. Hazıra konmayı seviyorsanız hemen her oyun için özel kesimli bir sünger tasarlamışlar. Ürün kaliteleri çok iyi… Kutu oyunları için bile tasarladıkları süngerli çantalar mevcut.

Ancak tek bir parça süngere 15 dolar civarı isteyecek kadar pahalı bir marka ne yazık ki… Hele bir de çantanız Amerika’dan buraya postalansın istiyorsanız, aldığınız ürünün 2 katı kadar bir posta bedeli ödemekle karşı karşıya kalıyorsunuz. Yine de eğer birine getirtme şansınız varsa veya para harcamakla ilgili bir sıkıntınız yoksa sahip olduğunuz belki de en iyi seçenek Battle Foam olacaktır.

Battle Foam çok geniş bir ürün yelpazesine sahip...

Battle Foam çok geniş bir ürün yelpazesine sahip…

Kendi Çözümünü Kendin Üret!

Modellerle bu kadar uğraştım, kendi çantamı da kendim yaparım diyor olabilirsiniz. Öncelikle şunu söyleyeyim bu zannettiğiniz kadar kolay bir iş değil. (Çok denedim oradan biliyorum.) Harcayacağınız zaman, para ve emeği hesap ederseniz hazır bir çözümü daha akıl karı bulacağınıza eminim. Ama günün sonunda uğraşmak isterseniz keyif sizin. İşte size bir kaç pratik öneri:

Yalıtım Süngeri

İlk çözüm Ses Yalıtım Süngeri. Piramit şekilli çıkıntıları olan bu siyah renkli sünger, özellikle piyade modeli taşımak için çok kullanışlı bir çözüm. GWS, 2 nesil önceki çantalarında bu sistemin aynısını kullanıyordu. Bu yapının modellerinizi iyi koruduğunu söyleyebilirim. Ama 2 önemli problemi var! Birincisi; araçları ve büyük modelleri taşımak için uygun bir yöntem değil. İkincisi ve daha önemlisi; büyük bir hacimde az model saklamanıza imkan veriyor olması. Aklıma yattı diyorsanız süngerleri Perşembe Pazarında bulmanız mümkün.

Ses Yalıtım Süngerleri, oldukça kullanışlı bir taşıma yöntemi olabiliyor...

Ses Yalıtım Süngerleri, oldukça kullanışlı bir taşıma yöntemi olabiliyor…

Fotobloklar

İkinci çözüm Fotobloklar. Fotoblok veya kalın mukavva kullanarak modellerinize uygun gözler hazırlamanız mümkün. Özellikle gözleri ince bir sünger ile kaplarsanız modelleriniz koruma altında olacaktır. Ancak peşinen uyarayım bu yöntem uzun soluklu bir çözüm sunmuyor. Özellikle modellerinizin yerini sık sık değiştirmeniz veya bir yerden bir yere taşımanız gerekiyorsa bu yöntemi çok fazla önermiyorum.

Fotoblok/Mukavvanın bir diğer kullanımı daha var. Bu yok biraz daha uğraştırıcı. Şöyle ki mukavvayı tam modellerin formunda keserek, açtığınız boşluklara yatay olarak oturtmanız mümkün. Bunun için modelin fotoğrafını çekip, bire bir ölçekli olarak basmanız ve fotobloğa yapıştırarak kesmeniz gerekiyor.

Vida Kutusu

Özellikle X-Wing veya Infinity gibi az ve küçük modelleri olan bir oyun oynuyorsanız, vida saklama kutularını ordunuzu taşımak için de kullanabilirsiniz. Bu yöntemi kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken şey aldığınız kutunun içindeki kompartımanların ayarlanabilir olması…

Vida kutuları küçük modelli ordular için ideal bir çözüm...

Vida kutuları küçük modelli ordular için ideal bir çözüm…

Amcanızın CNC Tezgahı

Bir CNC tezgahına erişiminiz varsa, süngerinizi de, çantanızı da kendinize özel ürettirmeniz mümkün… Camiada bunu yaptırmış olan bazı şanslı insanlarla tanışma imkanı buldum. Ancak bu insanlardan öğrendiğim kadarıyla bu yöntem tek atımlık bir kurşun… Zira bu işi hatır için bir defa yapan kişi, bir daha aynı işi yapmaya yanaşmıyor. Bonus olarak kulaklarınız da uzun bir süre çınlıyor!

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  1. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, saklama gözlerinin modelleri mümkün olduğunca çevreliyor olmasında fayda var. Zira modele çok büyük olan gözlerde modeller hareket edecek olduğundan hala zarar görebilir.
  2. Yumuşak yapısı olan malzemeleri tercih edin. Sert malzemelerin esneme kabiliyetinin olmaması, darbe halinde modellerinizin ezilmesine ve kırılmasına yol açabilir.
  3. Modellerinize dünyanın parasını harcıyorsunuz. Onları korumak için pintilik yapmanın alemi yok. Maliyet-fayda ilişkisini doğru değerlendirmeye gayret edin.
  4. GWS’nin dışında kalan taşıma firmaları dönem dönem özel kampanyalar yapıyor. Bu kampanyalardan birini yakalarsanız ürünleri çok daha ucuza almanız mümkün. Özellikle Amerika merkezli firmalar Black Friday’de şaşırtan kampanyalara imza atıyorlar.
  5. Herhangi bir çantayı almadan/üretmeden önce ölçülerini kontrol etmeyi unutmayın. Örneğin çantayı yatağın bazasında saklayacaksanız buna göre çanta seçimi yapmanız iyi olacaktır. Aksi takdirde kendinizi bir elinizdeki çantaya bir de bazaya bakarken bulmanız mümkün…

Yorumlar