Avengers: Infinity War – Analiz, Tahmin ve Anekdotlar

Filmde Sevmediğim Tek Şey

Her izlediğim film gibi Avengers: Infinity War’u da IMDB’den puanladım ve verdiğim puan 9 oldu. 10 vermeme sebebim ise Wakanda’da yapılan meydan savaşının sebebiydi. Vision’un sahip olduğu zihin taşını ona zarar vermeden söküp yok edemedikleri için Wakanda’ya gittiler ve orada Black Panther’in kız kardeşi Shuri sökme işlemlerini yaparken dışarıda Thanos’un ordusuna karşı meydan savaşı verildi.

Şimdi, bir kişiyi feda etmemek için onun yakın arkadaşlarının kendini tehlikeye atması çizgi roman ruhuna gayet uygun bir davranıştır. Ancak koca bir ülkenin bunun için tehlikeye atılması bence bu noktada T’Challa’yı çok kötü bir lider konumuna düşürdü. Elbette iş ülke düzeyinde karar vermeye geldiğinde bir sığınmacıyı düşman bir kuvvete teslim etmek hiçbir devletin kolay kolay yapmak istemeyeceği bir şeydir, o ayrı. Yine de sizce o savaştan ölen belki yüzlerce kişinin canı Vision’dan daha mı değerliydi?

“Wakanda Forever!”

Captain Marvel!

Avengers: Infinity War’un tek After Credit sahnesinde yok olmak üzere olan Nick Fury bir vericiyle sinyal yolladı. Sinyal gittikten sonra da ekranda Captain Marvel’in logosu belirdi. Film çıktığından beri binlerce kişi sitemizde iki yıl önce yayınlanan Captain Marvel yazımıza hücum etti. Siz hala okumadıysanız işte burada:

Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Captain Marvel

Mart 2019’da gösterime girmesi planlanan Captain Marvel filmi, 90’lı yıllarda Nick Fury’nin daha genç olduğu dönemlerde geçecek (İnternete dün set görüntüleri düştü de). Tüm film o yıllarda mı kalır emin değilim. Ayrıca filmde Infinity Gauntlet’te önemli bir rolü olan Adam Warlock da ortaya çıkabilir. Belki de Infinity Gauntlet’te Adam Warlock’un üstlendiği rolü Mayıs 2019’da yayınlanması planlanan bir sonraki Avengers filminde Captain Marvel üstlenecek.

Captain Marvel

Ayrıca Captain Marvel’in varlığı MCU’da pek çok taşın yerinden oynamasına sebep olabilir. Zira eğer Captain Marvel filminde eğer Skrull ırkı işlenirse olayın Secret Invasion adlı çizgi roman olayına bağlanması söz konusu olabilir. Yani bazı kahramanların yerine Skrull’lar geçmiş olabilir. Gerçi buna yakın bir konsept Captain America: Winter Coldier’da işlendiği için Marvel Studios aynı topa ikinci kez girmek de istemeyebilir. Bekleyip göreceğiz.

Yakaladığım Anekdotlar

 • Doctor Strange’in Sanctum Sanctorum’una düşen kişi çizgi romanlarda Hulk yerine Silver Surfer idi. Sahnenin kalanı baya aynı.
 • Daha önce Sherlock Holmes karakterini canlandırmış olan iki oyuncu, yani Robert Downey Junior ve Benedict Cumberbatch yan yana gelmiş oldu. Hatta senaryonun bu gerçek göz önüne alınarak özellikle onları yan yana getirecek şekilde yazıldığına eminim.
 • Thanos’un yancılarını ben çok başarılı buldum. İsimleri çizgi roman evreninde Black Order olan grubun isimleri Corvus Glave, Proxima Midnight, Ebony Maw ve Black Dwarf.

Proxima Midnight, (Loki), Ebony Maw, Corvus Glave ve Black Dwarf

 • Thanos’un ruh taşını kazanmak için sevdiği birini kurban etmesi gerekliliğinin çok yakın bir versiyonu 2011’de ABC’de yayınlanmaya başlayan Once Upon a Time adlı dizinin ilk sezonunda da yer almıştı. Kötü Kraliçe Regina karakteri bir lanetleme büyüsü yapabilmek için hayatta tek sevdiği kişi olan babasını kurban etmek zorunda kalmıştı.
 • Ruh taşını bekleyen Red Skull’u bu kez Hugo Weaving yerine The Walking Dead’deki Aaron rolüyle tanıdığımız Ross Marquand adlı aktör canlandırmış.
 • Avengers: Infinity War fragmanlarında Wakanda Savaşı sırasında Hulk görünüyordu, ancak filmde gördük ki Hulk bir temiz dayak yediği için hayata küstüğünden Bruce Banner, Tony Stark’ın Hulkbuster zırhını giyiyordu.
 • Tüm filmin kaderini değiştirebilecek karakterlerin eli kolu bağlandı. Vision, Corvus Glave’in silahının sistemlerini çökertmesiyle daha filmin başında oyun dışı kaldı. Hulk dayak yediği için küstü ve ortaya çıkmadı. Scarlet Witch ise Wakanda savaşının önemli bölümünde Vision’u kollamak zorunda kaldı.
 • Vision‘ın Shuri tarafından yedeklenmiş olma ihtimali hiç düşük değil. Hatta zihin taşı söküldükten sonra renginin solmasından bir sonraki görünüşünün çizgi romanlardaki ikinci görünüşü olan beyaz formda olacağını düşünebiliriz.
 • Starlord, Thanos’a Grimace diyordu. Grimace, vaktiyle McDonalds’ın reklamlarında kullanılan mor bir tipleme.

Grimace ile tanışın 🙂

 • Filmde görünmeyen yegane iki MCU karakterleri Hawkeye ve Ant-Man oldu.
 • Ant-Man and Wasp adlı filmin Infinity War öncesinde mi, yoksa sonrasında mı geçeceği belirsiz.
 • Muhtemelen Black Panther’in kız kardeşi Shuri onun yokluğunda Black Panther olacak. Bu arada M’Baku hayatta olduğu için ciddi taht kavgası çıkabilir.
 • Orijinal Avengers kadrosu hayatta kaldı gibi görünüyor (Elbette Hawkeye’a ne oldu bilmiyoruz).
 • Guardians of the Galaxy, Rocket Racoon haricinde tamamen yok oldu.
 • Normalde olmasını beklediğimiz iki adet After Credits sahnesi bu sefer sadece bir taneydi. Nedenine kafayı çok yormayın, Thanos onların da yarısını yok etmiş!

Avengers: Infinity War ile ilgili yazabileceklerim aşağı yukarı bunlar.. Eğer eklemek istediğiniz ya da sormak istediğiniz bir şeyler varsa aşağıdaki “Yorumlar” bölümüne yazabilirsiniz.

Yorumlar