Dünden Bugüne James Bond: Bölüm 2

For Your Eyes Only (1981)

“Moonraker” hasılat açısından, “Diamonds Are Forever” filminden sonraki en başarılı yapım olmasına rağmen, yapım üzerinde yeniden düşünme süreci başlar. Seriye devam etme konusunda istekli olan Albert Broccoli’nin aksine Roger Moore, son filmi “The Sea Wolves”un basın toplantısında Bond rolünü bırakmakla ilgili düşüncelerini basınla paylaşır. Broccoli oyuncuyu en azından bir film daha çekmesi için ikna eder ve tedbir amaçlı sıradaki Bond arayışına başlar. O dönem Michael Jayston güçlü bir aday olarak görünür. Jayston, Bond’u ancak 10 sene sonra BBC radyo uyarlaması olan “You Only Live Twice”da canlandıracaktır.

for_yor_eyes_only_1

“For Your Eyes Only”, Bond, Melina ile.

Roger Moore’un ikna edilmesinin ardından yönetmen arayışına başlanır. Steven Spielberg o dönem bir James Bond filmi yönetmekle oldukça ilgilenir ve bu ilgisini yapımcı Albert R. Broccoli ile paylaşır. Ancak Broccoli filmin Britanyalı bir yönetmen tarafından çekilmesi istediğini söyler. Daha sonra John Glen’de karar kılar. Kısa bir süre sonra Spielberg’ün yolu da “Raiders of the Lost Ark” yönetmesini teklif eden George Lucas ile kesişecektir.

Filmin Korfu adasında beş hafta sürecek olan ilk çekimleri Eylül 1980’de başlar. Ana birim Yunan ana karasındaki Kalambaka’da dik bir kayalığın en tepesinde yer alan bir manastırda kurulur. Yakındaki Meteora Manastırı’nda kalan keşişler ekibin varlığına itiraz ederler. Yapım şirketi Eon’a Bond’un seks ve şiddet yanlısı imajının antik manastıra hakaret ettiğini söylerler ve çekim yerinin değiştirilmesini talep ederler. Ekim ayında keşişler manastırı halka kapatır ve Yunan Hükümeti ve Yunan Ortodoks Kilisesi’nin başına mektup gönderirler. Hatta çekim yapılamasın diye çamaşırlarını pencerelere bile asarlar.

Kontes Lisl karakterini canlandıran Cassandra Harris o dönemde Pierce Brosnan ile evlidir. Hatta yapım sırasında Harris eşi Brosnan’ı Albert R. Broccoli ile tanıştırır.

for_your-eyes_only_2

“For Your Eyes Only”, Bond tırmanırken.

24 Haziran 1981 yılında “For Your Eyes Only” vizyona girer. Galaya Galler Prensi Charles ve o dönem nişanlısı Leydi Diana Spencer katılır. Kraliyet Derneği Engelliler ve Rehabilitasyon yararına düzenlenen gecede, filmin açılış sahnesinde tekerlekli sandalyedeki deli bir adamın gösterilmesi duyarsızlık olarak kabul edilse de film gişede iyi bir hasılat elde eder.

Octopussy (1983)

Bir önceki Bond filmi olan “For Your Eyes Only” yapım sürecindeyken, United Artists tarihindeki en büyük ekonomik krizle yüzleşir. 1980 yılında yapımcılığını üstlendiği ve 40 milyon dolara malolan “Heaven’s Gate” filminin gişede bozguna uğramasından sonra şirket iflas ile karşı karşıya kalır.

United Artists’in imdadına Metro-Goldwyn-Meyer (MGM) yetişir.O dönemde MGM’in durumu da çok iyi değildir bu nedenle MGM/UA adı altında birleşme iki şirket için de uygun olur. MGM’in başı Kirk Kerkorian iki şirketin birlikte büyümesini ister ve Bond filmlerini yeni şirketin en başarılı markası olarak görür.

octopussy_1

“Octopussy”, Bond, Octopussy ile.

Amerikalı James Brolin başta olmak üzere Moore’un yerine geçebilecek aktörleri düşündükten sonra, United Artists’in başı Norbert Auerbach ve Broccoli, Moore’un aklını çelmek için oyuncuya 4 milyon dolar ve filmin karından yüzde teklif ederler. Moore bu teklifi kabul eder, ancak o dönemde 54 yaşındaki oyuncunun James Bond rolü için uygun olmadığı endişesi gittikçe artar.

Çekimler, Gobinda ile Bond arasında geçen havadaki kapışma sahnesiyle başlar. Eylül 1982’de filmde yer alacak pek çok sahnenin çekildiği Udaipur, Hindistan’a gelinir. Filmde Octopussy’nin ada evi olarak Pichoa Gölü’ndeki Lake Palace Hotel kullanılır. Burada Roger Moore’un mide enfeksiyonu kapması üzerine yapım ekibi Hindistan’a veda eder ve Pinewood stüdyolarına dönerler. Burada Kamal Khan’ın sarayının aynısı inşa edilir. Çekimler Noel’de de devam eder ve 21 Ocak 1983’te tamamlanır. Bu tarihte Roger Moore, Sean Connery ile bir akşam yemeği yer.

octopussy_2

“Octopussy”, Bond ateş ederken.

“Octopussy”nin galası Galler Prensi ve Prensesi’nin katılımıyla 6 Haziran 1983’te yapılır. Film, hayal kırıklığı yaratan “For Your Eyes Only”den çok daha iyi bir hasılat elde eder.

Bu yazı, "Dünden Bugüne James Bond" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar