Dünden Bugüne James Bond: Bölüm 2

Licence to Kill (1989)

“The Living Daylights”ın çok da kötü olmayan gişe sonucunun ardından, Eon sıradaki filmin yapım öncesi sürecine başlar. “Licence to Kill” Bond geleneklerini pek çok açıdan değiştirecektir. İsmini, Ian Fleming’in roman ya da kısa hikayelerinin başlığından almayan ilk Bond filmidir.

Bir diğer değişiklik ise filmin hiçbir sahnesinin Pinewood stüdyolarında çekilmemesidir. Bu değişiklik daha önce “Moonraker” filminde de yapılmıştır. Bu filmden 1999 yılındaki “The World is Not Enough” filmine kadar geleneksel Bond evi haline gelen Pinewood stüdyolarında çekim yapılmaz. Bu değişikliğin esas nedeni finansaldır. Vergi ve masraflar yüzünden Birleşik Krallık’ta çekim yapmak mümkün olmamıştır. Çekimler 18 Temmuz 1988 yılında yedi sahnenin inşa edildiği Churubusco, Indiana’da başlar. Bond’un öldürme izninin M tarafından iptal edildiği ev yazar Ernest Hemingway’in evidir.

licence_to_kill_1

“Licence to Kill”, James Bond, CIA’den arkadaşı Felix Leiter’in düğününde.

Sanchez’in evi olarak Broccoli’nin bir arkadaşının Acapulco’daki lüks evi kullanılırken Meksika’da çekim yapmanın sıkıntıları olacağı da anlaşılmış olur. Sıcak havada ekipmanlar bozulur, hatta hava öyle sıcaktır ki, 81 yaşındaki yapımcı Broccoli Los Angeles’a gitmek zorunda kalır. 200 kişilik ekibi dil engeli ve yerel kısıtlamalarla birlikte koordine etmek Broccoli için çok zor hale gelir. Dalton ve ekipten pek çok kişinin sıla hasreti çekmesi durumu daha iyi hale getirmez. Sonunda 18 Kasım 1988’de İngiltere’ye döner.

21 yaş ile Benicio Del Toro James Bond tarihindeki en genç kötü adam olmuştur. James Bond’un elinin Del Toro’nun karakteri tarafından kesildiği sahnede, Timothy Dalton’ın eli gerçekten kesilir ve çekim Dalton’a pansuman yapılabilmesi için durdurulur.

licence_to_kill_2

“Licence to Kill”, James Bond, M ile yüzleşirken.

James Bond serisinin uzun dönem yapımcısı Albert R. Broccoli’nin sağlığı bu filmin çekim süresince bozulur. Meksika’daki hava yapımcının akciğerlerini etkiler. Eşi Dana Broccoli ve kızı Barbara Broccoli’yle eve dönen Broccoli’nin sette son kez yer aldığı film “Licence to Kill” olur.

Bu geçiş döneminde yapımcı Albert R. Broccoli emekli olur ve Timothy Dalton rolü üçüncü kez oynamamaya karar verir. Film finansal açıdan başarılı olsaydı, Dalton, “Property of a Lady” isimli filmde oynayabilirdi. Film eğer çekilseydi İskoçya, Tokyo ve Hong Kong’da çekilecek ve nanoteknoloji hakkında olacaktı.

Yapım süresinde gazetelere göre, “A View to a Kill” en vahşi Bond filmi olarak kabul edilir.

Sonraki yazılarımda Pierce Brosnan ve Daniel Craig’in yer aldığı sekiz Bond filminden bahsedeceğim.

Bu yazı, "Dünden Bugüne James Bond" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar