Dünden Bugüne James Bond: Bölüm 4

Filmdeki bir diğer Bond kızı olan Lucia Sciarra rolünde Penelope Cruz’un oynayacağı söylense de rol nihayetinde İtalyan oyuncu ve model olan Monica Bellucci’ye gider. Böylece 50 yaşındaki Bellucci, Bond serisindeki en yaşlı Bond kızı olur. 1997 yılındaki “Tomorrow Never Dies” filmindeki Paris Carver rolü için de seçmelere katılmış olan oyuncu, bu arzusunu o zaman için gerçekleştiremez ve rolü Teri Hatcher alır. Bu duruma üzülen bir başka kişi ise o dönem James Bond’u canlandıran oyuncu Pierce Brosnan olur. Brosnan yaptığı bir röportajda Monica Bellucci’nin büyüleyici bir güzelliği olduğunu ve onu seçmeyen film ekibinin ahmak olduğunu bile söylemiştir.

Franz Oberhauser rolünde ise ilk düşünülen isim İngiliz oyuncu Gary Oldman olur. Ancak Oldman altı ay boyunca dünya çapında çekimler yapmak konusunda pek istekli olmaz. Yapım ekibi daha sonra Chiwetel Ejiofor’u düşünse de rol nihayetinde Christoph Waltz’a gider. Filmin bir başka kötü adamı Mr. Hinx’i canlandıran kişi ise “Riddick” ve “Guardians of the Galaxy” filmleriyle tanınan Dave Bautista olur. Söylentilere göre, Mr. Hinx karakteri belirlenmeden önce, yapım ekibi eski filmlerden tanıdığımız ikonik Jaws ya da Oddjob karakterlerini geri getirme niyetindedir ancak sonunda Mr. Hinx’te karar kılarlar.

Daha önce “Casino Royale” ve “Quantum of Solace” filmlerinde Mr. White’ı canlandıran Jesper Christensen da “Spectre”ye geri dönüş yapan isimlerden olur. Mr. White karakteri aslında “Quantum of Solace” filmindeki bir sahnede öldürülür ancak “Spectre”deki dönüşünü mümkün kılmak için bu sahne daha sonra filmden çıkarılır. Filmde ayrıca Andrew Scott’ın canlandırdığı Max Denbigh karakteri de vardır. MI5’ın başı olan Denbigh M, Q ve R’den sonra seride ilk kez C kod adıyla adlandırılırılan kişi olur. Söylentilere göre bu karakter için düşünülen ilk isim yine Chiwetel Ejiofor’dur ancak söylentilere göre Andrew Scott’ın ücreti bir milyon sterlin daha ucuz olunca yapım ekibi Scott’la çalışma kararı alır.

Daniel Craig;Lea Seydoux

“Spectre”, Bond, Madeleine ile patlamadan kaçarken

“Spectre”, Afrika, Avrupa ve Amerika olmak üzere üç farklı kıtada yer alan beş farklı ülkede çekilir. Bu ülkeler Avusturya, İtalya, İngiltere, Meksika ve Fas’tır. Çekimler Aralık 2014’te Avusturya’da başlar. Filmde geçen Hoffler Kliniği, 3048 metre yüksekliğindeki Gaislachkogel Dağı’nın tepesinde yer alan kayak merkezi ve teleferik istasyonunda çekilir.

Çekimlerin yapıldığı Tirol’da James Bond markası varlığını hissettirir. Bölgedeki bar ve restaurantlarda yemek ve içkilere filmden isimler verilir. Bond Pizza, Skyfall Kokteylleri, Spectre Shot’ları, GoldenEye Patates Kızartması, 007 Cordon Bleu bunlardan birkaçıdır. Bölgede James Bond markasından etkilenen tek sektör gıda olmaz. Eğlence sektörü de James Bond’dan nasibini alır. Bölgede yapılan Villach Karanavalı kapsamında James Bond temalı bir konvoy da yürüyüşe katılır.

 

Avusturya’dan sonra çekim ekibi kısa bir süreliğine İngiltere’ye döner. Roma’da geçmesi gereken bazı sahneler Oxfordshire’da çekilir. Londra’daki alçaktan uçan helikopterlerin yer aldığı sahneleri çekmek için, yapım ekibi uçuş bölgesinde yaşayan çevre sakinleri ve işyerlerine 11,000 adet bildirim mektubu göndermek zorunda kalır. Beş hafta sonra çekimlerin yapılması gereken yer olan İtalya’ya gidilir. İtalya’da yapım ekibi şehir otoriteleri ve özel amaçlı bazı gruplar tarafından kaynaklanan bazı sıkıntılarla karşılaşır. Bu sıkıntılar çekim sırasında şehir çevresindeki tarihi mekanlara verilebilecek potansiyel zararlar, filmde gösterilen graffiti ve çöplerle ilgilidir.

Bu yazı, "Dünden Bugüne James Bond" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar