Dünden Bugüne James Bond: Bölüm 4

Roma’daki çekimlerden sonra ekip Meksika’ya gider. Açılış sekansında yer alan “Ölüler Günü” festival sahnesinde esasında 1500 figüran yer alır ancak bilgisayar efekti kullanılarak bu sayı yaklaşık 10,000 kişiye çıkarılır. Bir web sitesinde yer alan habere göre, Meksika Hükümeti Sony Pictures’a ülkeleri hakkında negatif bir imaj çizmemeleri için para ödemiştir. Söylentiye göre Meksikalı çeteler ve Meksikalı yetkililere yapılan bir suikastten hiçbir şekilde bahsedilmemesi ve yalnızca ülkenin güzel yanlarından bahsedilmesi istenir.

Meksika’dan sonra programdaki son ülke olan Fas’a gidilir. Çekimlerin yapıldığı ilk günde, büyük bir kum fırtınası çıkar. Çekim ekibi için tüm öğleden sonrayı iptal eden bu talihsizlik ekibin başına gelen en kötü şey değildir. Ekip ayrıca çöldeki kavurucu sıcaklıkla da uğraşmak zorunda kalır. Normal bir günde 45 dereceyi bulan sıcaklık çekim süresince 50 dereceye çıkar. Fas’ta ki çölde çekilen ve Guinness Rekorlar Kitabı’na giren büyük patlama öncesi, yapımcılar kırk kilometre uzaklıktaki tüm kabilelere ve köy halkına haber vermek zorunda kalırlar. Fas’ın ardından çekimler İngiltere’de tamamlanır. Çekim toplamda 128 gün sürer. Yapım sonrası süreçten önce “Spectre” için bir parti düzenlenir.

Daniel Craig and Monica Bellucci filming a scene for the new upcoming James Bond film 'Spectre' filming on day 1. Where: Rome, Italy When: 19 Feb 2015 Credit: IPA/WENN.com **Only available for publication in UK, USA, Germany, Austria, Switzerland**

Daniel Craig, tüm filmlerinde olduğu gibi “Spectre”de de en az iki kez yaralanır. İlkinde Avusturya’daki dövüş sahnelerinden birinde dizini incitir. Çekim bir süre askıya alınır. Ağrıları devam eden oyuncu Meksika’daki çekimlerin tamamlanmasının ardından kısa bir süreliğine New York’a gidierek dizinden küçük bir operasyon geçirir. Daha sonra yapılan bir açıklamada film programının bu aksaklıktan etkilenmediği ve film çekiminin planlandığı gibi zamanında tamamlandığı söylenir. Oyuncunun ikinci yaralanması ise İtalya’da olur. Söz konusu sahnede Craig dışında teknik ekipten üç kişinin de yaralandığı duyurulur. Hatta oyuncunun arabanın tepesine kafasını çarptığı söylenir. Ancak daha sonra İtalya’daki Le Republica gazetesinin haberine göre bu yaralanmanın ciddi olmadığı duyurulur.

Kasım 2014’te “Spectre”, uluslararası gişede en yüksek sekizinci hasılata ulaşır. Eleştirmenlerden farklı eleştiriler alan film sonuç itibariyle ortalama bir Bond filmi olur.

Bir sonraki yazıda (Evet, bir yazı daha var.) resmi kabul edilmeyen üç James Bond filminden bahsedeceğim.

Bu yazı, "Dünden Bugüne James Bond" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar