Knights of Badassdom – Bir Başyapıt (Olmasa da Eğlenceli)!

Zaman zaman, rol yapma oyunlarıyla ilgili filmler piyasaya çıkar. Bunların büyük çoğunluğu fan-made ya da daha hafif tabiri ile düşük bütçeli yapımlardır. Knights of Badassdom’da dev bir film olmasa da kadrosunda bir orta siklet bir tane de ağır top barındırdığı için bir noktada diğerlerinden ayrılıyor.

Orta sikletimiz Summer Glau, bir dönemin efsanesi Firefly ve Terminator: Sarah Connor Chronicles’tan tanıdığımız, yakın dönemde ise Arrow serilerinden hatırlanacak bir karakter. Zaten oldukça kendine has bir tipi olan aktrisin filme bir hava kattığı kesin. Filmin ağır topu ise, 2013 yılında çekilmiş olmasına rağmen Game of Thrones’tan vakit bulup bu türden bir filmde rol alan Peter Dinklage! Küçük adam yine rolünün hakkını layığıyla vermiş, zaten Dinklage’i gördüğünüz anda bir beklentiye giriyorsunuz ancak bu tür sıradışı bir filmde bile oynadığı karaktere bir şeyler katabilmiş. Ayrıca itiraf etmem gerekir ki Dinklage olmasaydı muhtemelen filme bir şans veriyor olmazdım (Eh, popüler kültür böyle bir şey işte). Önce kendi ikonlarını yaratır, sonra da onların sırtına beklentileri yığar, karşılayamadıklarında da buruşturup bir kenara atar. Neyse ki konumuz bu değil, en azından şimdilik…

Zeki büyücü ve ölümcül hırsız bir arada!

Zeki büyücü ve ölümcül hırsız bir arada!

Knights of Badassdom’un hikayesi; üç arkadaşın dağ başında Larp yaparken (şeytan ayini türünde) o civarda paintball oynayan bully tiplerin saldırısına uğraması ile başlıyor. Grupta wizard, rogue ve fighter varken grubun savaşçısı vahşi(!) paintball saldırısı sonrası sakatlanır ve gruptan ayrı düşer. Böylece diğer iki kafadar, gruplarının eski efsanevi şövalyesi olan arkadaşlarına yani Joe’ya dönerler. Joe’da tam o dönemde büyük emek verdiği sevgilisi tarafından terk edildiği için ağır triplerdedir. İki kafadar, Joe’yu bir şekilde kandırırlar ve o hafta sonu yapılan dev larp etkinliğine götürürler. Burada olaylar gelişecek ve bazı doğaüstü unsurların, gerçekten de  larp etkinliğine dahil olmaya başladığını fark edeceklerdir.

Her türden biraz biraz...

Her türden biraz biraz…

Filmin neredeyse tamamı larp için ayrılan etkinlik alanında geçiyor. Mekanın tanıtımı oldukça eğlenceli, ayrıca etkinliğin oyun yöneticisi ise çoğumuzun yabancı olmadığı türde bir karakter. Bu yüzden, masaüstü rol yapma oyunları ve larp kültürüne yabancı olanlar için vasat bir film gibi görülse de bu ortamları bilenler için oldukça keyifli bir filme dönüşebiliyor.

Etkinlik alanındaki farklı gruplar ve karakterler (elfler, “tiyatro gibi” gazıyla kandırılıp getirilmiş tiyatro kökenli aktörler, yeşil canavarlar, kendini gerçekten o dünyada sanan ve pek konuşmayan sorunlu bir barbar gibi) çok eğlenceli. Arada rol yaparlarken gerçek dünyadaki tartışmalarına dönmeleri, dövüşlerde “pause” yapıp sen öldün ben öldüm tartışmalarına girmelerini ise saymıyorum bile! Yine de ağzı yüzü kan içindeki kadını gördüğünde : yanlış aktiviteye geldin galiba, vampire oyunu bu gün değildi diye ilerleyen diyalog içlerinde favorimdir!

badassdom3

Kısacası, bu tür aktivitelerle ilgilenenler için sürüyle eğlenceli anektod var ancak ryo/larp’a yabancı olanlar için oldukça havada kalabilecek inside joke havası taşıyor. Bu yüzden, konuyu bilen arkadaşlarınızla izlediğinizde filmin eğlence kat sayısı artacaktır.

Filmin fragmanı, genel havası ve esprilerin türü hakkında yeterli bilgiyi verecektir.

Filmin IMDB Notu : 5.7 (Dediğim gibi anlatılan temayı bilenler için notu bir kaç puan yukarı fırlayacaktır.)

Yorumlar