Küp Küp Korku: The Cube

Eskilerden Gelen Korku: Cube

Eski yeni demeden, her geçen gün koleksiyonunu genişleten Netflix, “kaliteli” ya da “oldukça kaliteli” diyebileceğimiz yapımlar alarak yoluna devam ediyor. Yakın zamanda bu yapımlara örnek olarak verebileceğim Cube, 1997 yapımı bir korku filmi. Filmimizin detayları ise aşağıda yer almakta. İyi okumalar.

Başrollerini Nicole de Boer, Nicky Guadagni ve David Hewlett’in paylaştığı filmin konusuna değinecek olursak; Bir avuç insan, kendilerini bir odanın daha doğrusu küp şeklinde olan bir yapının içinde bulurlar. Birbirlerini tanımayan bu kişilerin, hayatta kalmak için takım şeklinde çalışmaktan başka çareleri olmayacaktır…

Testere’nin Büyük Büyük Büyük Babası

Mutlaka izlemiş, eğer izlemediyseniz de büyük ihtimalle Saw serisini duymuşsunuzdur; Seride birden fazla kişi, yine bilmedikleri bir yerde uyanır ve kurulmuş olan tuzakları (testleri) geçmeye çalışırlar. Tabi içinde insan faktörü olduğu için güven sorunları ve ihanetler söz konusu olur. Cube filminde de benzeri sahneler görmekteyiz. Ancak şunu belirteyim ki, Cube, ilk çıktığı zaman büyük bir başarı elde edememiş olsa da, oldukça kendine has bir film ve Testere’den çok daha eski. Tabi Testere Cube’den esinlenilmiş şeklinde bir cümle kurmayacağım, ancak Testere serisini bilenler iki filmin oldukça fazla ortak noktasının olduğunu görecekler. Ancak Cube’un kendine has ve onu özel kılan kısımları da kesinlikle var. Testere serisini beğenmiş olan kişilerin, büyük ihtimalle Cube serisinden de hoşlanacağını söyleyebilirim.

Kutu Kutu Pense?

Cube, aslında korkutmaktan çok seyirciyi geren, oturduğu yerde rahat verdirmeyen bir film. Uyanır uyanmaz harekete geçmeye karar veren kurbanların, her attıkları adımda başlarına ne geleceğini merakla izliyoruz. Bu noktada kamera açılarının seyirciyi germe amacını başarıyla gerçekleştirmiş. Filmin yönetmeni olan Vincenzo Natali’ye buradan teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kendisi aynı zamanda Andre Bijelic’in de yardımıyla filmin senaristliğini de üstlenmiş. Yani bir anlamda kendileri pişirip kendileri yemişler.

Mutlaka Beğenir miyim?

Gerilim filmi sevenler için aslında ortalamanın üstünde bir seçim diyebilirim. 16 yaş uyarısının olmasına rağmen filmde aslında çok fazla kanlı ya da şiddet içeren sahne yok. Birkaç sahne bazı seyircilere ağır gelebilir ama tüm film boyunca bir kan banyosu izlememiz durumu söz konusu değil. Sonuçta bir yere kapatılmış ve gittikçe psikolojileri daha fazla bozulan insanların hayatta kalma mücadelelerini izliyoruz. Bu savaşta da, bizleri şaşırtacak, merak ettirecek etmenler de bolca bulunuyor.

Oyunculardan Memnun muyuz?

Sorunun cevabını kısaca “evet” olarak verebiliriz. İlk başta birbirlerine ve bize yabancı kişiler olsalar da, filmin ilerleyen sahnelerinde adım adım hem birbirlerini hem de kendilerini çözmeye başlıyorlar. Karakter gelişimlerinde de bir kaç sürprizin olduğunu da yazıma eklemeliyim. Oyuncuların performansı bence gayet yerinde. Onlarla birlikte korkuyor, onlarla birlikte üzülüyoruz, güzel duygu geçişleri var. Gerçekten de karakterlerin hepsinin birbirinden farklı olması işleri bir parça daha çıkmaza sürüklüyor.

Kutunun Bittiği Yer

Cube serisinin ilk filmi, eski ancak yerinde sağlam duran bir film. Netflix’in görüntü kalitesini iyileştirmesiyle de her şey daha güzel olmuş. Eğer bol tuzaklı, biraz kanlı akıl oyunları filmlerinden hoşlanıyorsanız lezzetli bir seçim olacaktır. Sonunun da oldukça beklenmedik olduğunu söyleyebilirim.

Filmden memnun kalmanız ve hayatınızın sonuna kadar tuzaklara dikkat etmeniz dileğiyle.

Yorumlar