Popüler Kültür Mimarları – Sam Raimi

Şeytanın Ölüsü ile Açılan Kapı

Biyografi bir hayli sürdü değil mi? İlk profesyonel ve “benim ustalık işim” dediği Evil Dead ile piyasaya şimşek gibi giren Sam Raimi, Bruce Campell ile başlayacak olan yılları eskitecek dostluğunun da başlangıcını atıyordu bu filmle. Arkasından çok sevilmeyen ama geek camiada ses getiren Darkman’i yönetti. Darkman, Yapıldığı yıla göre yine bir fantastik süper kahraman bir “vicilanti” filmiydi.  Özellikle uyarlama senaryolarda kendine has üslubunu çok iyi yansıtan yönetmen, bunun en iyi örneğini 1998 yapımı “A Simple Plan”de sergiledi. Başrollerinde Billy Bob Thornton ve Bill Paxton’ın yer aldığı film bir Scott B.Smith uyarlamasıydı. Filmde paranın en umulmadık ve masum görünüşlü insanları bile canavara dönüştürebileceğini anlatmaya çalışan yönetmen, ince elenmiş kurgusu ve yalın oyunculuklarıyla dikkat çeken filmiyle adından söz ettirdi.

Filmlerinin tutarlılık taşımaması dolayısıyla eleştirilen yönetmen, seyre değer filmlerini ara dönemler halinde gerçekleştirdi. 1999 yılında Kevin Costner’ın başrolde oynadığı ve bir beyzbol oyuncusunun hikayesini konu alındığı “For Love of the Game” ile ticari ve sanatsal olanı bir araya getiren Raimi, bir ara yeniden televizyona döndü ve “Jack of All Trades” ile “Cleopatra 2525” adlı dizilerin yapımcılığını üstlendi. Tabii Herkül ve Zeyna’da cabasıydı. 2002 yılında, çocukluğundan beri hayranı olduğu “Spider-Man”ı beyaz perdeye aktardı. Raimi 2004 yılında gösterime girmesi planlanan “Spider-Man 2” filmini de yönetti, yetmedi bir de üstüne 3’ü yönetti.

Sam Raimi Spider-Man setinde Toby Maguire ve Kirsten Dunst ile konuşurken.

Sam Raimi Spider-Man setinde Toby Maguire ve Kirsten Dunst ile konuşurken.

I’m A Hero!

Çalkantılı kariyeri boyunca “yaptığım en iyi iş” dediği Spider-Man kendisi için ayrı bir yer tutacaktı, zira yukarıda da okuduğunuz üzere kendisinin çocukluğu bu çizgi romanla geçmişti. İlk iki film büyük ses getirdi fakat araya sıkıştırdığı saçma korku filmi “Drag Me to the Hell” ile bozacağının sinyallerini veren Raimi, Spider-Man 3’te resmen bocaladı. Zira daha olgunlaşmamış, emekleme aşamasında olan süper kahraman filmlerine üç süper kötü eklemişti ki bu süper kötülerden birisinin hakkını DEV oranda yemişti. Sonraki açıklamalarında “Üçüncü film için erken davrandım ve Venom’a hak ettiği değeri veremedim.” diyecekti. Kendisi en son yeterli olamadığını düşündüğünü açıklayarak Warcraft projesinden ayrılarak bir sansasyon yaratmıştı. Sonrasında ise Evil Dead’in televizyon versiyonunun ilk bölümünde izleyebildik Raimi ustayı.

Uzun yönetmenlik ve prodüktörlük kariyerine çok klas filmler sığdırdığı gibi çok da kötü filmlere de yer vermiştir. Ama fark etmez. Sam Raimi bize bir ve ikinci Spier-Man’i kazandırdığı, Evil Dead’i çektiği, Zeyna’nın prodüktörlüğünü yaptığı için hala kocaman bir reyizdir.

Haftaya görüşmek üzere sevgili Kahramanlar!

Bu yazı, "Popüler Kültür Mimarları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar