The Naked Gun – Absürt Komedi Denince…

Merhaba polis-komedisi-severler. Bu haftaki konuğumuz, bilenlerin yaşını ortaya çıkaran, bilmeyenleri ise oldukça mutlu edebilecek, zamandan bağımsız bir komedi olan Naked Gun: From The Files of Police Squad. Eğer siz de güldürmenin en büyük silahlardan biri olduğunu düşünenlerdenseniz buyurun yazıya.

Sakarlıkta Bir Numara: Karşınızda Teğmen Frank

Önce nerelerdeyiz, ne yapıyoruz ona bir bakalım: İlk olarak filmimiz Los Angeles’da Polis Teşkilatı’nda geçmekte. Polis teşkilatının “farklı (ve fazlasıyla komik)”  üyesi, Teğmen Frank Dreblin mutlu mesut tatilini, pardon kahramanlığını yapmaktadır. Müthiş bir şekilde vurulan ortağının haberini almasıyla soluğu yaralı arkadaşının yanında alır. Ve hastane sahnesinde arkadaşının yatağına oturarak yatağın ikiye kapanması mı dersin, ortağı yanlış anlayıp ona uyuşturucu bulacağını mı söylersin, bunun gibi türlü türlü komediler seyirciyle buluşmaya başlar. Frank arkadaşını yaralayan kişileri bulmayı her şeyden çok istemektedir, ancak bu düşündüğünden çok daha zor, seyirci gözünden ise çok daha eğlenceli olacaktır.

Leslie Nielsen’in başrolünde oynadığı filmi kısaca “durum komedisi” olarak özetleyebiliriz. Neredeyse her sahnede absürt bir komedi görmek, ince detaylardan hoşlanan kişiler için zekice ayrıntılara rastlamak mümkün. Sadece bununla kalmayan filmimizde aynı zamanda -başta Amerika olmak üzere- bir çok konuda sağlam eleştiriler görmek de mümkün. Ancak bu eleştiriler asla neşemizi kaçırmıyor, “gerçekten de böylei abartmışlar ama güzel de yapmışlar” dedirtiyor insana.

Kime Uyar? Herkese Desek Abartmış Olur muyuz?

Yok, aslında pek olmayız. Kız, erkek, büyük, küçük demeden korkusuzca filmi izleyebilir, hunharca gülebilirsiniz. Sadece abartılı sakarlık konseptinin size komik gelmesi lazım. Ama bizzat yaptığım araştırmalara göre 50 yaşındaki arkadaşımla da, 25 yaşındaki kız arkadaşımla da zevkle izleyebiliyoruz. Hani çok abartmayayım, insanlığın mirasıdır, nesilden nesil geçmelidir demeyeyim. Ama yine de paylaştığınız neredeyse tim insanların olumlu tepki verebileceği başarılı bir film. Aynı zamanda çok az şiddet ve cinsellik içermesi de, yine her türlü seyirciyi toplamada yardımcı oluyor.

Küçük bir dipnot: Filmde çok çok az olmak kaydıyla ileri teknoloji bir kaç aygıt kullanılıyor. (Bir Bond göndermeleri var ki tadından yenmez.) Hani çok fantastik, olmayacak teknolojiler değil. Ama bazı insan vardır, değil ileride olması mümkün olan teknolojileri cep telefonlardan internete giren kişileri bile sevmez, fantastik bulur. Sadece bu tür kişilere hitap etmeyeceğini düşünüyorum. Geri kalan, siz hiç durmayın hemen filme dalın.

Biraz da İsimlerden Bahsedelim

Naked Gun, yani Türkçe çevirisi ile Çıplak Silah, 1988 Amerikan yapımı kısmen romantik ama bolca komik bir yapım. Oyuncu kadrosunda Leslie Nielsen, O. J. Simpson, George Kennedy, Priscilla Presley ve Ricardo Montalban’ı görmekteyiz. Oyuncu seçimlerinin de, kendilerinin performanslarının da şahane olduğunu vurgulamadan geçmeyeyim. Yapımla ilgili zaten genel olarak puanlamalar 3.5/5 şeklinde ki ben, rahatça 4 de verebilirim.

Polis Merkezi Kapılarını Kapatırken

Yönetmen koltuğunda David Zucker’ı gördüğümüz Naked Gun, 1 saat 25 Dakika sürüyor. Yazıyı kapatmadan önce Naked Gun’ın aynı zamanda bir seri olduğunu da vurgulamak isterim ki, hiç çizgisini bozmadan ilerlemiş bir seri. Belki önümüzdeki hafta da bu şekilde devam ederiz ne dersiniz?

O zamana kadar Teğmen Frank’i görürseniz selamımı söyleyin, ve başınıza gelecek türlü türlü belaya hazır olun. Şimdilik iyi geceler.

Yorumlar