Warcraft: Oyuncusu İçin Eşsiz, Yabancısı İçin Sıkıcı Bir Deneyim

Hikayenin insan tarafı ise orklara nazaran daha az ilgi çekici ama filmin büyücüleri müthiş bir şekilde filme yedirilmiş. Hatta bu konuda şunu net söylemek istiyorum; sinema tarihinde ilk defa büyü izledik arkadaşlar. Evet Yüzüklerin Efendisinde Saruman ve Gandalf düellosunu bir açın izleyin, asa doğrultup kendilerini yerden yere atmadan öte bir şey yok. Harry Potter filmlerinde resmen havai fişek gösterisi ile bol köpüklü büyüler gördük. (Beşinci filmdeki Dumbi vs Voldi kapışması istisna o mükemmeldi.) Bu filmde resmen büyü overdose’una maruz kaldık ki; gardiyanın koyuna dönüştürüldüğü veyahut Warcraft dili ile Polymorphlandığı o sahneyle büyüden aldığımız keyif ikiye üçe katlandı desek yeridir. O açıdan Ben Foster’ın canlandırdığı Medivh o kadar başarılıydı ki; izlerken yerimde duramadım. Simitçi tadındaki Khadgar seçimi ise görsel olarak garip olsa da, oyunculuk anlamında çok tatmin ediciydi ki filmin en empati kurulası karakteri ortaya çıkarılmış.

Aşırı CGI ve makyaj altında oynayan orklarımızı canlandıran oyunculara ayrı saygılarımı sunuyorum. CGI’ın izin verdiği kadarıyla gayet iyi oynamışlar ve karakterleri bize kabul ettirmişler. İnsanların kralı Llane’i canlandıran Dominic Cooper’ın yine kendi personası ile canlandırması yerinde bir tercih olmuş ki o adamı görünce çok kral adam dediğim biri olduğu için o role iyi gitmiş. Eşini ise Preacher’daki rol arkadaşı Ruth Negga gayet tadımlık şekilde oynamış. Hikayenin insan kahramanı tadındaki Anduin ise Vikings’ten hatırlayacağımız Travis Fimmel tarafından canlandırılmış ve yine bir persona performansı ile karşı karşıyayız. Zaten en baba Warcraft oyuncusuna bile Anduin diyince kimdi diye düşündürtecek bir karakteri Ragnar tadında oynaması bence karaktere boyutta katmış ve güzel de olmuş.

wom4

Öte yandan filmin müziklerini Ramin Djawadi yapmış ki; kendisini Prisonbreak’ten tutun Game of Thrones’a kadar hatırlayabilirsiniz. Daha filmin başındaki Blizzard yazısı çıkana kadar çalan o davullu ritmden tutun, filmin atmosferine katkı yapan o kadar epik müzikler bestelemiş ki; bu adamı da ayakta alkışlamak istiyorum. Filmde kullanılan bazı WoW müzikleri de filmden müthiş bir tat almanızı sağlıyor.

Aslında film için söylenecek daha nice şey var. Kostümlerden tutun, o silahlara kadar hepsi oyunlardaki detayına kadar düşünülmüş. Elf ve Dwarf tasarımları bile birebir aynı. Hani Heartstone ile bile olsa bu evrene ucundan kıyısından bulaşmışsanız bu filmden tat almamanız imkansız. Fantastik-epik işleri seviyorsanız filmin ayıplarını göz ardı edip yine filme bayılacaksınız. Bütün bunlardan bağımsız bir izleyiciyseniz ben bu filmi size tavsiye etmiyorum. Bu film hasretle yanıp tutuşan oyunculara, o evrene ait kimseler için çekilmiş bir film ve bu gayesi yüzünden Duncan Jones ve saz arkadaşlarına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bize o evreni sonuna kadar yaşattınız ve umuyorum yaşatmaya devam edeceksiniz!

Yorumlar