Derdi Dram Olan Animeler #1 – Byousoku 5 Centimeter

“Saniyede 5 santimetre olduğunu söyluyorlar.”
“Neyin?”
“Sakura yapraklarının düşme hızının.” – Akari ve Takaki

“Acaba sakura yapraklarının düşüşünü görebilecek miyim? Bir kez daha… Seninle… Mesafelerin yok olduğu o anı yaşayabilecek miyim? Bir kez daha… Seninle…m Bu hissin yok olmasını istemiyorum çünkü… Hala seni seviyorum. Acaba söyleyebilecek miyim bunu? Bir kez daha… Sana… Seninle… Sönüp gitmen korkusu olmadan.”

İşte böyle bir hissiyatla başlıyor Shinkai Makoto’nun eseri. Kendisinin; filmlerin yeni Miyazaki’si olduğu söylense de, ben buna pek katılmam. Kötü olmasından değil. Makoto çok daha farklı birisi ve bu farklılığını her yapımında gösterebilen bir usta. Onun eserlerini inceleyeceksem de, en iyi başlangıç bu yazımızın konusu “Saniyede 5 Santimetre” olacaktır. Dram animeleri yazmaya başka eserlerle başlamak istiyordum. Olur ya birden yokluktan bir istek gelir içinize ve sizi onu yapmaya zorlar. İşte bana bu yazıyı yazdıran şey de; bu tarz bir hissiyattı. Neyse konu tıpkı Tohno’nun kalbi gibi dağılmadan başlayalım.

Konu

Aslında bu yapımın üç konusu var gibi gözükür. Zira film üç farklı kısma bölünmüş bir halde sunulur. Ben size üçünü ayrı ayrı anlatmayacağım. Çünkü hepsi aynı hikayeye ait aslında. Bir bütünün parçaları gibi. Her şey Takaki Tohno isminde bir çocuğun, Akari Shinohara isimli bir kıza aşık olmasıyla başlar. İkisi de buluştukları okula başka okullardan transfer olarak gelmiştir ve onları ayıran yine bu olur.

5cm1

Mesafeye rağmen sürekli yazışırlar ama bir noktada uzaklığın fazla arttığı an gelir. Son bir kere buluşsalar da, ayrılıkları birbirleriyle geçirdikleri son an olur. Bu noktadan sonra Tohno’nun yaşamda ilerleme çabası ve Akari’nin hatıralarıyla mücadelesi bizlerle buluşur. Yapımın konusunu spoiler vermeden anlatmak zor iş ama bu kadardan pek bir şey olacağına inanmıyorum.

Karakterler

Takaki Tohno

Filmimizin ana karakteri olur kendileri. Sürekli ailesinin işlerinden dolayı taşınan ve sabit bir yaşamı bulunamaz. Bütün derdi bir şekilde yoluna devam edebilmektir aslında. Bunun için sürekli kendini geliştirebilecek aktivitelere yönlendirir kendisini. Kalbinin ise bu konnuda pek yardımı olduğunu söyleyemem.

Akari Shinohara

Filmimizin ana kızlarından ilki. Tıpkı Tohno gibi ailesinin işlerinden dolayı, sürekli farklı yerlerde yaşama zorunluluğuyla yaşar. Bir şekilde Tohno ile bir arada kalmak için çabalasa da, ailesinin izin vermemesi son umutlarını da yıkar ve Tohno’dan uzakta bir yaşama yelken açmak durumunda kalır.

5cm2

Kanae Sumida

Filmimizin ana kızlarından ikincisi. Tohno ile bir süre aynı okulda okurlar. Ona aşık olsa da; Tohno’nun bir sevgilisi olduğunu düşündüğünden ona açılmaktan korkar. Sürekli surf çalışır ve kendisine başarılı olduğu anda Tohno’ya hislerini açma sözü verir ve bunu başarır da. Sonucundaysa…

Risa

Filmimizin ana kızlarından üçüncüsü. Hoş filmden öte mangada Tohno ile olan ilişkisi anlatılır. Filmde çok kısa bir süreye sahip olsa da, Tohno ile uzun süreli bir ilişkisi olduğu bilinmektedir. Bu karakterin detaylarını öğrenmek içinse mangasını ziyaret etmeniz gerekli.

Hakkındaki Yapımlar

Manga

Böyle bir yapımın mangası olduğunu öğrendiğimde nedenini kavrayamamıştım. “Film tuttu yan ürün üretip satalım.” demişler diye düşünmüştüm. Pişmanım. Çok pişmanım sevgili okur. Filmin çizimlerdeki kalitesini çok iyi yansıtmasını geçtim, olay hikayede.

5cm3

Tüm hikaye kronolojik sırada (filmin aksine) anlatılmış. Değinilmemiş detaylara değinilmiş -ki Risa’yı gerçekten tanıdığımız ve Kanae’ye ne oluyor sorularına yanıt bulabiliyorsunuz- ve filmden daha güzel bir son ile bitmiş. Bu yapım film olarak güzel ama bu mangayla hikaye olarak daha bir güzel olmuş. İster elde (evet Türkiye’de ingilizcesi şu aralar satılıyor), ister internetten bir şekilde okumanızı kesinlikle öneriyorum. Filmin o hafif eksikliğinden tamamen arınmak için en ideal çözümünüz mangası.

Roman

Sadece değinmek istedim. Zira romanını henüz okuyamadım ama hikayeyi manga gibi genişletmediğine dair bilgiler var. Yine de isterseniz, tabi ki de okuyabilirsiniz.

OST

Bu yapımın gizli yıldızını bana sorsanız kesinlikle müzikleri derim. Biliyorum ki; bu konuda yalnız değilim. Shikai’nin pek çok eserinde müzikler yapmış olan Tenmon yine sadelik ile güzelliğin birleştiği muhteşem bir işe imza atmış. Filmi izledikten çok sonrasında bile keyifle dinlenebilecek bir yapım olmuş. Bu yazıma da eşlik eden albümdür aynı zamanda.

5cm4

Son Yorum

Bu filmi kaç kere baştan aşağı bitirdim bilmiyorum. Her seferinde de değdi. Her seferinde de, ilk seferki hislerle bitirdim. Mangası için de aynı şeyler söyleyebilirim. Her şeyinle güzelsin Saniyede 5 Santimetre. Bu yazı dizisi için senden daha güzel bir başlangıç bulamazdım zaten. Şimdi yazı bitiyor ve size tavsiyem hemen gidip izlemeniz. Zira uzun değil, her şeyiyle bir saat. En azından bir şansı fazlasıyla hak ediyor.

“Biliyorum. Artık uzak bir düşten farksız değil hislerim. Onlar yüzünden çok insanın kalbini kırdım. Hep seni bekler gibi davranarak. Gönderilmemiş mektuplarda da silinmiş mesajlarda da yineliyordum bunu. Bu bekleyişi. Her şeyi unutup ilerlemeye devam etmem lazım. Daha fazla geç kalmadan. Dediğin gibi iyi olacağım. Her zaman eksik olaak olsam da… Bir daha ki sefere kalbimi kapatmayacağım. Bir sonraki sefer… Hoşçakal Akari.”

Bu yazı, "Derdi Dram Olan Animeler" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar