Hayalet Avcıları: Gorilli mi, Gorilsiz mi?

Açıklıyorum: Goril Gerçekti!

The Ghost Busters, aslen 1975’te çocuklar için yapılmış bir sitcom’un ismiydi ve paranormal olayları araştıran iki dedektifle bir gorilin hikayesini anlatıyordu. Evet evet, goril dedim. Az sabredin, ona geleceğim. Bu çocuk şovunun başrollerinde Amerikalıların aşina olduğu iki isim vardı; Forrest Tucker ve Larry Storch. Tabii bize pek bir şey ifade etmiyor, ama bu ikili 60’ların ünlü western dizisi F Troop‘la tanınmışlardı. Zaten Ghost Busters dizisindeki karakterleri de, F Troop’ta canlandırdıklarına oldukça benziyordu ve iki aktörün yeniden bir araya gelmesi insanları sevindirmişti. Şovdaki karakterlerin isimleri Kong (ilk adını asla öğrenemiyoruz), Eddie Spencer ve Goril Tracy de, Hollywood’un en kalburüstü Altın Çağ oyuncularından Spencer Tracy ile King Kong karışımı bir göndermeydi.

Goril Tracy adı tanıdık geldi, değil mi? Çünkü, bu şov bizim sonradan izleyeceğimiz “gorilli olan Hayalet Avcıları”nın atasıydı. Ama o çizgi filmdeki tiplerin bunlarla hiç alakası yok, değil mi? Sabredin, ona da geleceğim.

İlk dizide Kong, küçük ekibin lideriydi. Ekip, Zero adlı gizemli birinden gelen “Filanca şehirde hayalet/canavar çıktı, gidin avlayın!” diyen teyp kayıtlarından görev alıyordu. Bu teyp kayıtları, Mission Impossible göndermesi yaparak, mesaj bittikten beş saniye sonra kendilerini imha ediyordu, ama hepsi bir şekilde gorilimizin suratına patlıyordu.

Hayalet avcısı bir goril fikri, tabii ki King Kong’un popülaritesi nedeniyle oraya konmuştu. Yoksa allahın goriline kim niye rol versin. Amerika’daki bilim kurgu yapıtlarındaki goril fetişine Gorilla Grodd yazımda değinmiştim. Oynayan da, goril kostümü içinde Bob Burns adlı biriydi. Evet, kandırdım sizi! Goril gerçek değildi. Ama bana kızmayın, çünkü dizinin bitiş jeneriğinde Bob Burns’ün adı Goril Tracy’nin eğitmeni olarak geçiyordu, canlandıran kişi olarak değil! Hep ah 80’ler deriz de, 70’ler de az çılgın değil gördüğünüz gibi. Yani, yukarıdaki videoda yapımı görüyorsunuz. Çok kaliteli değil. Ama o dönemden çok bir şey beklememek lazım.

The Ghost Busters sadece 15 bölüm çekilmiş. Daha sonra, ratingleri iyi olmasına rağmen Filmation başka projelere para harcamak istediği için iptal edilmiş, en azından Bob Burns’ün iddiası bu. Bob Burns gerçekten çok ilginç bir kişilik. Kostüm delisi bir aktör ve yapımcı. İlginç kostümler yapmış, biriktirmiş, bunların tarihçesini araştırmış bol bol. Tam bir geek anlayacağınız. Bu beyefendi 1935 doğumlu ve şu an 81 yaşında. Ne diyeyim, tanrılar daha uzun ömür versin. Hayatta en sevdiği şeylerden biri goril canlandırmak olan aktör, pek çok film için oyunculuk ve kostüm yapmış. Eğer günümüzün teknik olanaklarına sahip olabilseydi, bir Ron Perlman, hatta Andy Serkis’e rahmet okutabilirdi. Zaten Peter Jackson’un 2005 yapımı King Kong’unda da eşi Kathy Burns ile birlikte figüran olarak yer almış. Biriktirdiği tüm prop, maske, kostümlere Bob’s Basement adı verilmiş ve bu muazzam koleksiyon halka açık değil. Eğer Bob Burns ve yaptıkları ilginizi çektiyse, Frank Dietz ve Trish Geiger tarafından “Bir adam, bir goril ve ikisine de aşık olan bir kadın!” mottosuyla çekilmiş Beast Wishes adlı belgeseli izleyebilirsiniz.

Yorumlar