Assassin’s Creed: Kendini Sorgulatan Suikastçi! – Bölüm 2

Korktuğum gibi çıkmadı Allah’tan, karayip konsepti çok yerinde kullanılmıştı, deniz savaşları, balina avı, hazine avları, hayvan kürkü ticareti; “ALLAHIM KARŞIMDA Kİ OYUN TAM BİR KORSAN OYUNUYDU! YOW HO-HOOO!!!” size de garip geldi değil mi?

Evet karşımda ki oyun bir korsan oyunuydu ama AC oyunu değildi. Bir kere AC oyun serilerindeki; en yılışık, en pis, en yancı karakter ile tanışmıştık; “EDWARD”. Ben hayatımda böyle kaypak, böyle yılışık, böyle adam sendeci bir oyun karakteri görmedim sevgili kahramanlar, bu yüzden çok üstünde durmayacağım bu karakterin.

edward

Black Flag ile ilgili bütün yorumlar aynıydı. Çıktığı dönemde ikinci oyun ile yakaladığı aynı yorum kalitesini Black Flag ile yakalamıştı Ubisoft, herkes aynı şeyi söylüyordu; Çok iyi bir korsan oyunu, çok zayıf bir AC halkası. Bir de; Black Flag’de bir Ubisoft klasiği yaşanmış; oynanış görüntülerinde farklı, oyunda farklı grafikler vardı, grafikler downgrade” edilmişti. Ama zaten Ubisoft bunu hep yapıyordu, millet alışmıştı falan filan derken “yeni nesil için yaptık” sloganı uçtu gitti. Fakat Ubi yine ballıydı. Zira oyun bu sefer de korsan mekanikleri yüzünden çok beğenilmişti.

Parlez Vous Françaişs? Evet yazımın hem sonuna, hem de Ubi’ye hisse kaybettiren yapıma geldik…

Assassin’s Creed: Unity

Şimdi ben hangi birinden bahsedeyim size? Fransız Devrimi mi? Yepyeni grafik motoru mu? Yepyeni vücut ve parkur animasyonları mı? Paris mi? 8 ila 10 arasında değişen NPC tasarımları mı? Ezio’dan sonra bir reyiz olabileceğine inandığım Arno’mu?

unity1

Unity’nin oynanış videoları geldiğinde ağzım açık kalmıştı. Serideki hantallık gitmiş, resmen yerine dinamik, akıcı ve cayır cayır bir oyun yapmışlardı. Grafikler gerçekten ‘yeni nesil’ di. Fransız Devrimi’nin ortasındaydık, oynanış yağ gibi akıyordu, yükleme ekranı yoktu, vücut animasyonları için “bi’ sürü poligon” diyorlardı. Co-op oynanış mı? Aman Allahım o neydi öyle <3 !

İşte konu Ubisoft olunca, bunların hepsi tatlı bir rüya oluyor hali ile.

Önce “downgrade” haberleri geldi. Oyunun hem konsol, hem de PC tarafında grafik kısılmalarına gidilmişti. Oynanış videolarındaki grafikler ile hakikaten alakası yoktu (biri Watch Dogs’mu dedi?).

Sonra Alpha Tester’ları oyunun fps’nin sürekli düşükte çalıştığını yazdılar forumlarda, efendim “oyun çok donuyordu her tarafı bug doluydu” diyorlardı, inanmadık.

unity2

Kasım’ı bekler olduk, hatta ben PS4’ü olan arkadaşlarıma ufaktan yancılığa başladım “ganga bi UNITY’ni oynarım eöehöehöeöhehe” diye iğrençlikler yaptım, başarılı da oldum hatta. Olmaz olaydım…

Ubisoft’a oyun sattıran şeyin vitrin olduğunu resmen unutmuşum arkadaş, grafikler yeni nesille alakası olmayan “üst düzey” grafiklerdi, şehirdeki kalabalık yüzünden ölümcül fps düşüşleri yaşanıyordu, “bi’ sürü” poligondan ibaret olduğu söylenen Arno duvara tırmanırken ilginç “physic bug”ları veriyordu, hikaye kısmı ise AC III’ün resmen geliştirilmiş bir versiyonuymuş. Sonra ne mi oldu?

Ulan Ubisoft!

Ubisoft Watch Dogs olayındaki pişkinliğine benzer bir pişkinlik sergiledi; “Oyun tam bitmemişti ama size her sene bir AC sözü verdik!” dedi ( WD’de ise oyun bitmemişti ama CEO’muz zorla “gameplay” yayınlattı demişlerdi).

ubi1

Şimdi çok afedersiniz ulan p…..venkler kim size her sene AAA oyun çıkartın diyor? Sen kalkıyor serideki tüm oyunların toplam harita büyüklüğünden de büyük bir harita yapıyorsun, sonra bunu yaşayan bir şehir yapacağım diyorsun, içini NPC dolduruyorsun, iyi yapıyorsun güzel düşünüyorsun da, yapamıyorsun yani bu ortada işte! Bekle iki senede üç sene de bir AC çıkart, hem seriyi piç etme, hem de adam gibi oyun oynayalım. Yani çok af edersiniz sevgili kahramanlar son satırlarda biraz ağzımı bozdum ama Unity ile ilgili çok güzel hayallerim vardı. PS4 sahibi olmamama rağmen, oyuna çok güzel bir meblağ baydım fakat elime aldığımda yaşadığım hayal kırıklığının haddi hesabı yok yani.

Ama işte Ubisoft bu rahatlığının acısını %20 lere çıkan hisse kaybı ile ödedi, oyun iadeleri yapıldı, yanlış bilgi olmasın ama bir oyuncu kendisini kandırılmakla suçlayıp dava etti oyun firmasını. Şimdilerde ise “dev yama” ile oyunu düzeltmeye çalışıyorlar, kısmende başarılı olmuşlar ama ben oynamadım yamalı halini, oynamayacağım da. Zaten seneye de “Victory” gelecek; umarım Ubi dersini iyi çalışmış ve almıştır da, hem benim ağzımı bozmama sebebiyet vermezler, hem de  seneye adam gibi stabil bir AC oynayabiliriz.

Haftaya görüşmek üzere sevgili Kahramangiller. İyi kalın; Geek’lik ile Nerd’lüğü birbirine karıştırmayın.

Yorumlar