Blizzard Bize Ateş Ediyor! – Overwatch

Reaper

KOTOR 2’deki sith lordu Darth Nihilus’a pompalı tabanca vermişler.

owReaper

Yakın mesafeye girmesi sıkıntı verecek bir karakter. Hareket veren yeteneği kesin 3 boyutlu ama aşağı doğru. Yani yüksek yerden yanınıza ışınlanacak cins bir karakter. Saldırgan karakterlerin hareket yeteneklerinin aradaki mesafeyi kapatmak için ileri doğru olduğuna dikkat edin. Bu konuda konuşacağım.

Reaper’ın korkunç tipi ve bir süre hasar görmeyen hayalete dönüşme özelliği, yakın mesafeden tehlikeli olması filan birlikte değerlendirildiğinde bazen dikkati üzerine toplayıp yarı-tank rol üstlenebileceğini gösteriyor.

Ultisi ise yıllardır FPS’lerde nasıl halledileceğine dair kafa yorduğum bir konuyu ele alıyor. Ara sıra 3rd person görüşü çıkartacak konulardan biri bu.

Widowmaker

http://9gag.com/gag/a0PXKpL?sc=gif bu da gülmek için.

owWidowmaker

Yakından etkisiz sniper. Bir sniperdan beklediğimiz özellikler var. 3 boyutu en iyi kullanan karakter gibi duruyor. Attığı kanca ile ilgili iki endişemden biri, tam gideceği yerin kenarına değil de duvarın ortasına kancayı atarsa sıkıntıya düşüp düşmeyeceği. Çünkü üstüne koca goril koşarken herkes aynı sakinlikle atlayacak yer seçmeyebilir ve bu sıkıntı olabilir. İkincisi ise kancanın cooldown’ı iyi ayarlanmazsa yakalanması mümkün olmayan bir manyak katil çıkartabilir.

Ultisinin görüş veren yeteneğinin paylaşılması çok önemli. Hanzo’nun seken saldırıları ve ejderhası ile birlikte çok tehlikeli olabilir.

Winston

Aydan gelen teknolojik goril! Enteresan…

owWinston

Temel saldırısı alan etkili. Tank karakterlerin ikisinde de yakın mesafede alan etkili saldırı olduğunu görüyoruz. Bu önemli.

Hareket yeteneği ileri doğru ne kadar etkili bilmiyorum ama yukarı doğru zıplayıp yine alan etkili hasarla aşağı iniyor gibi. Taktik avantajı çok fazla değil gibi görünüyor. Widowmaker’ı kovalarken etkili olabilir.

Ortaya koyduğu kalkan, her yöne etkili ama yeri sabit. Bu açıdan taktiksel olarak daha iyi bir kafa gerektiriyor. Kalkanın ne kadar süre ayakta kaldığına bağlı olarak belki Reinhardt’ın kalkanından daha etkisiz kalabilir. Ultisini beğenmedim. Ayılaşıp bamara gümere dalmak, dar yerler dışında pek etkili olmayabilir.

Pharah

İsmi konusunda sıkıntı var gibi. Mısırda yetişmiş ve yaşayan bir karakterin kendisine firavunu çağrıştıran ismi takması fazla “kurgu” olmuş sanki. Çok orientalist buldum.

owPharah

Temel saldırısı bir roket atar. Bunun önemi şu: şimdiye kadar FPS’lerde roket atarlar çok sınırlı kullanıldı. Hasarı fazla olmasa bile alışkanlıklara aykırılığı nedeniyle çok panik yaratabilecek bir şey.

Zıplamasının Winston’dan kötü olduğunu düşünüyorum. Eğer daha yükseğe filan zıplıyorsa iyi. Temelde tam Widowmaker’ın karşıtı olduğunu düşünebiliriz. Yukarı kolayca zıplayıp (kenara denk getirdim getirmedim endişesi taşımadan) aşağı atacak yeteneği var (iteklemeli roket).

İteklemeli roketin olayının diğer sınıfların hareket kabiliyetleri ile etkileşimi önemli konu. İtelediğin adam kanca atıp, ışınlanıp, götünden roket çıkarıp kurtulursa etkisi çok azalabilir. Asıl tasarımında hedeflendiği kişilerden başkası için kullanılırsa şaşırmamak lazım. Widowmaker’dan çok turretlarından ayrı düşürmek için Torbjörn üzerinde kullanıldığına çok şahit olabiliriz.

Ultisi bir sürü roket atıyor ama isabeti konusunda şüphelerim var. Eğer çok isabetliyse (o alandaki hedefleri takip ediyorsa) aşırı güçlü, bir alana rastgele yağıyorsa kullanışsız olabilir. Çok karizmatik ulti olduğu konusu ise şüphe götürmez.

Yorumlar