Blizzard Bize Ateş Ediyor! – Overwatch

Bastion

Ne yalan söyliyim, ana gameplay videosunda Bastion’u Torbjörn’ün turretlarından biri sandım. Ayrı karakter olduğunu anlamam biraz zaman aldı.

owBastion

Şekil değiştirip tüfekli adam-robot ya da önü kalkanlı turret haline gelebiliyor. Çok hareketsiz karakter. İlginç bulmadım.

Ultisi yine kendisi ilerleyip bir yere saklanan mayın, 3rd person gerektirebilir.

Hanzo

Hanzo deyince benim yaşımdaki adamların aklına ilk http://www.youtube.com/watch?v=WBNlaTqvmk8 sahnesi gelse de, neyse artık.

owHanzo

Bu kadar karikatürize karakter arasında samuray kılıçlı olsaydı daha iyiydi ama olsun. Yine de okçu ne abi? Adam turreta dönüşen robot, sen ok atıyorsun. Son yıllarda şu ok/yay olayının biraz boku çıktı gibi.

Hanzonun en önemli özelliği, duvar arkasındaki adamları da tespit etmesine yarayan sonik cihaz. Böylece ultisi ve sektirmeli atışını filan etkili kullanabilir. Tuşa bas-yen tarzı karakter değil. İncelik gerektiriyor. Özellikle haritaların çok muntazam hazırlanması lazım, yoksa sikintorik heykelin burnundan alakasız yerlere giden sektirmeli oklar yüzünden büyük sorun çıkabilir.

Mercy

Oyunun sarışın annesi. Kanatlı da aynı zamanda.

owMercy

Buff vermek ya da iyileştirmek arasında değişen temel hareketi var. Boktan bir tabancası var. Supportlarda dediğim hasar potansiyeli sıkıntısını yaşayacak gibi görünüyor. Tehlikeden kaçması ve üstüne etkili olması için mutlaka görüş alanında birilerini tutması lazım. Gerek bunlar kendisini korusun diye, gerek de uçma yeteneğiyle yanlarına gitsin diye.

Ultisi hızlı öl/diril olaylarında yine soru işareti.

Zenyatta

Etrafında kendiliğinden biriken topları atan keşiş gibi bir şey. Hikayesi de enteresan.

owZenyatta

Aynı anda (dostuna) bir iyileştirme, bir de (düşmanına) hasar odaklama topu yapıştırabiliyor. Bunlar da Zenyatta hayatta kaldığı ya da hedef ölene kadar etkili. Adamın üstüne iyileştirmeyi yapıştır, sonra git başka yerde dövüş. İyi iş.

Ultisi ise kendisini hasara karşı koruyup etrafındakileri iyileştiren alan açıyor. Kalkan açan karakterlerle birlikte çok harika bir koruma alanı haline gelebilir. Tanklarla beraber iyi işler başaracak bir karakter gibi görünüyor.

Sonuç

Şimdilik yazabileceklerim bu kadar. Enteresan mekaniklerle, FPS takım oyunlarında yeni bir akım başlatır mı bilmiyorum ama TF2’ye ciddi bir rakip geldiği kesin. İleride betaya girmeyi başarırsam daha detaylı analizlerle karşınızda olurum. İyi eğlenceler.

http://us.battle.net/overwatch/en/ adresinden videoları izleyebilir ve betaya başvuruda bulunabilirsiniz.

Yorumlar