Bunları Biliyor muydunuz? – Bölüm 15: Amiga

Amiga, İsmini Nasıl Almıştır?

Tasarımına 1982 yılında başlanan ve ülkemizde hem eski kuşak oyunseverleri hem de bugün oyun yapan pek çok insanı etkilemiş olan Amiga’nın isminin Amiga olması uzun zaman almıştır.

Jay Miner, oyun işine girmek isteyen Teksas’lı bir petrol zenginine bir süper bilgisayar tasarlamak için kolları sıvadığında kimsenin bilgisayara ihtiyacı olmadığı ve konsol yapması gerektiği kendisine sertçe hatırlatılmıştı. O ve arkadaşları ise dünyanın gelmiş geçmiş en iyi bilgisayarını tasarlamak istiyorlardı. Fikirleri olağanüstüydü ama tek bir problem vardı: Paraları yoktu!

Yatırımcıdan aldıkları para, oyun sektörünün yaşadığı buhran nedeniyle tükenmiş ve kulağa teknolojik ve Teksas’ı hatırlatan bir isim gibi geldiğinden dolayı Hi-Toro ismini verdikleri şirket iflasın eşiğindeydi.

Jay Miner

Jay Miner

İşte bu dönemde endüstriel casusluktan çekinen ekip, üzerlerinde çalıştıkları eşyalara kız arkadaşları ve eşlerinin isimlerini verdi. Ses çipinin ismi Paula, animasyon çipinin ismi Agnes (ya da Agnus), grafik çipinin ismi Denise, bilgisayarın kendisinin ismi de Lorraine oldu. Böylece telefonda “Abi Denise bugün çok canımı sıktı ya” veya “Ben bu Paula’nın…” gibi cümleler kurulduğunda neden bahsedildiğini kimse anlamıyordu.

Prototip tamamlandığında şirketin ismi Amiga olmuş, Lorraine ise CES’e (Consumer Electronics Show… Dönemin E3’ü de diyebiliriz) gitmeye hazır hale gelmişti. Ancak ekibin CES için ayrı bir prototip yapacak parası yoktu. Prototipin kendisi de çok hassas olduğundan bilgisayarın uçakla götürülmesine karar verdildi. Kargoya verilmeye kıyılamayan cihaz için ayrı bir uçak bileti ve koltuk ayarlandı. O dönemde uçaklarda güvenlik bugünkü gibi sıkı olmasa da her koltuğun bir isme bağlanması gerekiyordu. Prototip hasar görmesin diye iki yastığın arasına sıkıştırılmış, yastıkların üzerine gülen bir surat çizilmiş ve bilet de Joe Pillow adına alınmıştı… Jay Miner yolculuk sırasında Joe için yemek servisi bile istemiş ancak hostesler bunu Joe’nun zaten yeterince şişman olduğunu söyleyerek reddetmişti.

Lorraine, Joe ve sonra Amiga…

Sonunda sağ salim varıldı CES’e. Orada neler mi oldu? Devamı gelecek sayıda…

Bu yazı, "Bunları Biliyor Muydunuz?" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar