Cossacks 3: HD Kalitede Eski Tat

Cossacks 3 İçin Tavsiyeler

Oyunu fena oynamayan bir kardeşiniz olarak sıra geldi nasıl iyi oynanır hakkında iki kelam etmeye. (Çok çok iyi değilim bu arada, Multiplayer’da her oyunda dövemiyorum, yeri gelip sağlam dayaklar yediğim oluyor.) Burada yazacağım Build – Recruitment Order ile biraz alıştırma sonrası Multiplayer oyunlarda ortalama seviyede başarıyı yakalarsınız.

Kaynakların Rich – Thousands ayarında, 0 – 10 Peace Time olduğu bir oyunda şu sırayla birim ve bina üretmeye başlayabilirsiniz;

Mill – 2 adet Town Hall – Storehouse – Blacksmith – Barracks – Market – 2. Barracks – Stable – 3. Town Hall – Diplomatic Center – Artillery Depot – Cathedral – Buradan sonrası farklı yerlere gidebilir, 2. Stable veya 18. Yüzyıl için kaynak biriktirmeye girişebilirsiniz.

cossacks5

Yaptığınız her Town Hall sonrasında, Ctrl + Sol Klik ile sonsuz sayıda işçi üretimine başlamayı ihmal etmeyin. İşçiler ve ekonomi önemli. Aynı şekilde Barracks yaptıktan sonra da sonsuz sayıda Pikeman, Stable sonrası da sonsuz sayıda seçtiğiniz süvari biriminden üretin. (Avrupa ülkeleri oynuyorsam genelde ağır süvari gidiyorum ve Reiter üretiyorum, Rus-Türk-Ukrayna ülkeleri ile Sipahi – Don Cossack tadında süvarilere girişiyorum.) Şurası çok önemli, rakibin ekonomi baltalama hamlelerinden kurtulmak için acilen üretim noktalarınızın yakınlarına 10’arlı gruplar ile Pikeman koyun ve buraları korumalarını sağlayın.

Diplomatic Center yaptığınızda az biraz Mercenary Cossack üretip rakibin başıboş işçilerine ve binalarına musallat olabilirsiniz. Ama buradan asıl Mercenary Dragoon alacağız. Çok değil, 30 tanesi işimizi görür. Yeterince bol Pikeman ve süvarimiz olunca artık dövüşebiliriz. Avrupa ülkeleri ile oynuyorsanız ağır süvarileriniz oyunun erken dönemlerinde sayıca az olacaktır, takviye olarak yanlarına Mercenary Cossack verebilirsiniz. Ama örneğin Türk oynarken Sipahiler erken dönemde de tatmin edici miktarda olacaktır. Ukrayna oynarken yine sonsuz sayıda Serdiuk ve Register Cossack üretin, başka birşey yapmanıza gerek yok, sayıları yeterince arttığında düşmana saldırın…

Oyun uzayacak gibiyse güçlü bir ordunuz olduktan sonra 18. Yüzyıla geçmeyi düşünün. (Türkiye gibi bazı ülkelerde bu geliştirme maalesef saçma biçimde mümkün değil…) Aynı hesap devam edebilirsiniz, ama bir miktar 18th Century Musketeer şimdi yararlı olacaktır. Aynı zamanda Hussar, Avrupa ülkeleri için bu dönemin gözde süvari birimlerinden. Sağlam bir süvari kuvveti için en az 2, mümkünse 3 Stable yapın ve Blacksmith’ten üretim hızını iki kat artıran ve saldırı bonusu veren upgradeleri mutlaka alın. Topçu birimi olarak da bolca Howitzer üretmeye hazırlanın.

cossacks6

Oyun ilerlediğinde 4. Town Hall binasını inşa edin, bu arada aklınıza geldikçe bolca House da yapın. Popülasyon limiti sıkıntısı çekmeyin sonra. Tüm haritaya yayılmanıza gerek yok ama en yakın madenleri mutlaka değerlendirin. Sonrasında güçlü bir ekonomi ile bolca Pikeman – Reiter basmaya devam. Kendinizi koruma amaçlı etrafa 5-6 adet Tower dikebilirsiniz. Ben şahsen hiç duvar örmüyorum ve bir süre sonra duvar savunmasına dönen oyunlardan nefret ediyorum. Şansım varsa rakip duvar çekmeden oyunu bitiriyorum. Şansım yoksa ya oyun uzuyor ya da rakip beni hızlıca dövmüş oluyor. Benim oynamayı en sevdiğim ülkeler: İsveç, Avusturya, Polonya, Türkiye ve Rusya.

Hazır Cossacks oynadıkça canım yeniden American Conquest çekti. Bakarsınız sonraki yazı bu eski ve tadından yenmeyen oyun hakkında olur. Şimdilik burada bitiriyorum ancak Cossacks 3 hakkında sizin de düşünceleriniz ve önerileriniz varsa duymaktan memnun olurum. Görüşmek üzere…

Yorumlar