Denizlar Altında Distopya – AquaNox 2: Revelation

AquaNox ya da bir diğer deyişle; denizler altında yirmi bin fersah! Şimdilerde iflas etmiş Alman “Massive Entertainment”’in oyunlarından birisi olan AquaNox, kendine ait evreni olan üç oyunluk bir seri.

Temel olarak dünya yüzeyinin nükleer savaş ve ekolojik felaketlerle yaşanamaz hale gelmesinden sonra insanlığın deniz altına taşındığı bir evrende geçiyor bu oyunlar. Yüzey mitik bir anı haline gelmiş, insanlar birkaç şehirde yaşamaya çalışıyorlar. Etrafta korsanlar ve paralı askerler kol gezmekte. Ordu ve polis, şehirlere yakın yerlerde düzeni korusa da, karanlık denizlerin altı tamamen köpeğin köpeği yediği yerler. Kısacası macera arayan bir oyuncunun kendini evinde hissedebileceği bir evren!

r_aqua02

Önce (Archimedean Dynasty ve Aqua Nox 1)

Serinin ilk oyunu Archimedean Dynasty adında 1995 yılında çıkan bir oyun. Ben bu oyunu hiç oynayamadım. O zamanlar bir PC’m yoktu. Olduğu zaman da acayip antik bir hale gelmişti bu oyun. İkinci oyun AquaNox ise aynı evrende Emerald “Dead eye”, Flint adında bir pilotu kontrol ettiğimiz bir oyundu. Görevler alıp, para kazanıp daha iyi silah ve gemiler aldığımız kendi çapında güzel bir aksiyon oyunuydu. Temel olarak “su uzaydır” konseptiyle hareket edip savaşırdık.

Ancak Aqua Nox’u günümüzde oynamak, bayağı hendek atlatan hale gelmiş. Modern farelerin yüksek DPI oranlarını tanıyamıyor artık ihtiyar oyunumuz. Dolayısıyla oynayamıyorsunuz.

Aqua Nox 2

AquaNox 2 ise öyle değil. AquaNox 2, başrole William “Crimson” Drake adında genç bir çocuğu koyuyor. Babası ve amcası denizin altında macera peşinde koşacağız diye kaybolmuş, annesi korsanlar tarafından öldürülmüş ve büyükannesi tarafından büyütülmüş bir karakter bu. Büyükannesi ölünce, bir zamanların zengin Drake Atılımcılığından kalan bir kargo gemisiyle “Dünyayı keşfe çıkıcam!” diyor ve ilk görevde gemisi ele geçiriliyor. Neymiş? Denizde her yardım çağrısına yanıt vermemek lazımmış, buradan bunu öğreniyoruz.

r_aqua03

Gemiyi ele geçiren tayfa, Amitab adında aksi bir kaptan, onun yardımcısı Nat, ve Angelina, Mai Ling, Stoney adında üç pilot. Bir de Fuzzyhead diye çağrılan bir tamirci. Gemi içinde odalara tıklayarak geziyor ve bu insanlarla konuşarak hikayeyi ilerletiyorsunuz. Karakterler biraz stereotipik olsa da beğenimi kazandı. Wikiye mikiye bakmadan “tak” diye tek atışta herkesin adını yazabildiysem gayet başarılı olduğunu söyleyebilirim. Bazen ses aktörleri “cheesy” olsa da oyunun genelini güzel kotarmışlar.

Ben bu konsepti oldukça beğendim. Hikaye olarak da Stone Sepulchre adında bir hazineyi kovalıyorsunuz hep beraber. Moby Dick, Hazine Adası ve duymuş olabileceğiniz diğer korsan hikayelerinin bilimkurgu ortamında harmanlandığını düşünün.

Bu oyunda, ilk oyunda olduğu gibi para biriktirmiyorsunuz. Görevlerin sonunda size ekipmanlar veriliyor, bonus görevleri yaparsanız daha fazla ekipman alıyorsunuz. Saha sonra da uğradığınız şehirlerde bunları satıp, eğer ihtiyacınız varsa daha iyi silahlar, tamir sistemleri ve enerji jeneratörleri alıyorsunuz. Tamir sistemi ve enerji jeneratörleri kritik. Bunlara para vereceksiniz arkadaş, yoksa hayatta kalınmıyor.

r_aqua04

Savaş sistemi, 30 görevde tek bir yerde beni çileden çıkarttığını göz önüne alırsak gayet iyi diyebiliriz. Ben dünyanın en iyi el-göz koordinasyonuna sahip insanı olmadığımdan, zaten sorun yaşayacağım besbelliydi. Ateş ettiğiniz ve vurduğunuz zaman bunu hissediyorsunuz. Çok dile gelmiyor ama, ses, görsellik ve diğer şeyler güzel kotarılmış. İnsan gerçekten kendisini bir it dalaşında gibi hissediyor, karşınızdakine iyi hasar verdiğinizde veya batırdığınızda telsiz mesajları alıyorsunuz. Kanat arkadaşlarınız bıdır bıdır rapor veriyorlar. İlla ki daha iyisi vardır, ama benim hoşuma gitti. Yalnız hissetmedim kendimi.

Yalnız oyun kısa. 30 görevden oluşuyor epi topu ve ekipmanlar bir anda bitiyor. Ben daha yarısına geldim sanırken çat diye bitti oyun. Zaten bu oyun devam oyunu yapılacak diye planlanan bir oyunmuş, son sinematikten belli bu, ama şirket batınca devam oyunu falan nanaykent’e gitmiş hep.

Gerçi bu yakınlarda Kickstarter’dan bir kampanyayla yeni bir oyun yapmak için para kaldırdılar, ama bu oyunun reboot olacağı söyleniyor hep. İlgileniyorsanız https://www.kickstarter.com/projects/806010995/aquanox-deep-descent/ adresine bakabilirsiniz.

Kısacası bir bundle’dan bulursanız, “Aman eski oyundur oynamayım” demeyin. Ben backlogumu bitirmeye çalışmadan önce öyle diyordum, 15 saat boyunca eğlendim. Daha önce oynayıp bitirebileceğim bir oyunmuş yani. Tavsiye ederim.

Yorumlar