Grimmwood – İmece Usulü Don’t Starve

Minecraft türü oyun sanayisi durmak dinlenmek bilmiyor. Deathmatch (şimdilerde battle royale deniyor) oyunlarının bu aralar coşmasına rağmen yeni çıkan ‘Open world survival crafting’ oyunları devamlı Steam Dükkanını şenlendiriyor. Biz de panpalarla fırsat buldukça bunlara girip oynuyoruz. Geçen bir kısım site yazarı arkadaşlarla Grimmwood oynamaya başladık.

Grimmwood oynayışı sosyallik üzerine kurulu bir Don’t Starve klonu. Tıpkı Don’t Starve’da olduğu gibi Oyunu karakterleri sırf hayatta kalmak için kaynak tüketiyorlar. Karakterleri hayatta tutmak için yassı izometrik harita üzerinde toplayacak doğal kaynak ve yağmalayacak kalıntı peşinde koşuyoruz ve her gece otomatik olarak köyü basan düşmanlara hazırlık yapıyoruz.

Don't Starve incelememiz

Oyun haritası Settlers of Catan gibi çeşitli coğrafyaları temsil eden altıgenlerden oluşuyor. Oyunun keşif kısmı köyün durduğu merkez altıgenin içinde kafamıza göre sağa sola yürümekle başlıyor. Bir altıgenden diğerine geçmek için karakterin takat puanlarını (stamina) harcıyoruz. Komşu altıgenlerde düşman var mı diye gözcülük yapmak için de takat puanı harcıyoruz. O da yetmiyor, ille de düşmanlı altıgenden geçmek zorundaysak dayak yememek için sinsi sinsi ilerlemek için de ek takat puanı yakıyoruz. Altıgenlere ilk girdiğimizde altıgenin coğrafyasını temsil eden hoş bir masa örtüsü deseni ile karşılaşıyoruz. Altıgenlerden kaynak toplamadan önce birisinin altıgen içinde adım adım gezip her adımda keşif aksiyonuyla takat puanı yakarak kaynakları görünür hale getirmesi gerekiyor. Kaynak ararken yorulduğumuz yetmiyor, en sonunda doğal kaynağa ulaşınca da görüyoruz ki doğal kaynak toplamak da takat puanı gerektiriyor.

Grimwood oyuncuyu oyuncuyla konuşmaya teşvik ediyor.

Grimwood oyuncuyu oyuncuyla konuşmaya teşvik ediyor.

Görüldüğü gibi oyunun ana mekaniği boardgame oyuncularının worker placement, RYO’cuların da action economy dediği mantık üzerinden yürüyor. Genelde bir oyuncu  deli danalar gibi koşa koşa kaynak toplarsa, köyde kaynak işleyecek kadar enerji çıkaramıyor. Beslenmek, iksir içmek, uyumak gibi takat arttıran seçenekler var ama bunlar hep yan etkileri olan ve stratejik kullanılması gereken çözümler.

Grimmwood Kabristanına İmece Usulü Duvar Yapmak

Oynayanlar bilir Minecraft türü oyunların çok oyunculu deneyimi sürdürülebilir değildir, eninde sonunda ya biri çıkar saçma sapan hareketler yapar, ya da oyuncular arasındaki güç farkının makası çok açılır, birileri kalıcı olarak geride kalır ortamın güzelliği bozulur. Grimmwoodun ana pazarlama noktası Minecraft türünün kanayan yarası olan multiplayer açmazına yeni bir yaklaşım getirmek. Hem yukarıda dediğim gibi mutabakatla iş yapmak şart, hem de çalma-çırpma veya istifçilik durumunda iki kişi arasındaki kapasite farkı o kadar açılmıyor. En kötü ihtimalle oyuncuları köyden veya komple serverdan sürmek için oylama yapılabiliyor.

Sosyallik oyun için o kadar önemli ki, teknik olarak öyle olmasa bile MMO olarak pazarlanıyor. Açılan dünyaların ömrü ve aynı anda girebilen oyuncu sayısı kısıtlıyken, Grimmwood’a MMO demek ayıptır. Tek oyunculu oynayış kesinlikle yok. İnsanlar oynayışın inceliklerini genellikle turların hızlandırıldığı Blitz modunda oynayarak öğreniyorlar. Blitz modu eylemler ve sonuçlar arasındaki geri besleme döngüsünü hızlandırdığı için öğrenmeye daha elverişli.

Aynı damardan gidersek oyunun en büyük eksiği entegre iletişim. Oyunda sesli chat yok. Her yeni oyun kendi izole forumu ile geliyor ama oyunun içindeki arayüz forumdan çok taş devrinden kalma email programı gibi. Farklı zaman dilimlerinde yaşayanlar için oyun içi chat zaten anlamsız. Genel olarak salt Grimmwood temalı Discord serverlarında yükseliş var. Özellikle hızlandırılmış modda insanlar birinci gün bitmeden önce canhıraş şekilde discord serverlarında toplanmaya çalışıyorlar.

Gelecek

Oyun devamlı gelişim felsefesiyle piyasaya atıldığı için çok eksiği gediği var, ama çoğu kısa vadede düzeltilecek sorunlar. Mesela arayüz öğelerinin yerinin ayarlanabilir olması veya taktik haritada düzgün çalışan yakınlaşma gibi. Şu an fiyat performans oranı çok iyi değil ama yapımcı düzgün çalışırsa fiyat performans oranı hızla artacaktır.

Oyunun çok sert oynayan bir takipçi kitlesi var, bir heves gelip iki bakıp çıkanlar gidince meydan onlara kalacaktır. Özellikle benzer saat dilimlerindeki oyuncular kendi aralarında gruplaşınca çok güzel ilerleyecektir.

Geliştiriciler resmi Grimmwood Discord serverında aktif olarak oyunu destekliyorlar. Bug bildirimleri aynı gün okunuyor. (ama giderilmiyor o ayrı. XD) Oyuncuların önerileri dikkate alınıyor. Geliştiricilere bazı buglar hakkında çemkirirken aynı kanalda dönen muhabbetten oyuna ilk iş discord entagrasyonu geleceğini öğrendim.

İşin bir başka güzel yanı da gerçek MMOlar gibi nüfussuzluktan azalarak bitme riskinin çok az olması. Bütün dünyadaki toplam oyuncu sayısı 80 kişiden fazla olduğu sürece oyun devam edecektir.

Steam Sayfası

Yorumlar