Yeni Bir Başlangıç – ReLife

“Eğer birisi hiç bir zorlukla karşılaşmadan mükemmel bir yoldan ilerlerse bu cidden onun için en iyisi midir?” – Ryo Yoake

Yine zaman ve deney temalı bir yapıma hoş geldiniz. Teknik olarak zamanda yolculuk etme kafası yok belki, ama geçmişteki yaşamının bir kısmını ikinci kere yaşama algısı, bende zaman değişimi algısı uyandırdı. Konu olarak başta pek ilginç gelmese de içerisine girdikçe ve ilerledikçe içine çeken ve merakı uyandıran bir yapım bu. Yani konu ucundan bile merakınızı ateşlerse mutlaka başlamanız gereken bir yapım. Ama incelemeye girişmeden önce bu animenin temelini oluşturan kavramlardan biri olan NEET’i açıklayacağım.

relife-1

NEET Nedir?

NEET, yani açılımını yaparsak “Not in Education, Employment, or Training” (Bir okulda, işte veya eğitimde olmamak) ilk başta İngiltere’de çıkmış bir kavram olmasına rağmen daha çok Japonya’daki anlamıyla duyulur. Japonya’da part-time çalışan,okulu olmayan, herhangi bir sosyal hayatı olmayan, iş aramayan (üniversite mezunu bile olsa) veya sürekli reddedilen kişiler için kullanılan bir kavram. Yani yaşamdan elini ayağını çekip iyice kapanmış genç/orta yaşlı kişiler. Otaku‘dan farklı olarak bunu anime ve manga gibi saplantılar yüzünden değil, iş durumları yüzünden yaparlar. Daha detaylı tanımları incelemeleri olsalar da bu durumu özetlemeye yetecektir. Tanımda bir hata görüyorsanız yorumlarınızı dikkate alıp düzeltirim.

Konu

27 yaşındaki Arata Kaizaki hayatını bir NEET olarak geçirmektedir. Bunu düzeltmeye çabalasa da maalesef ki bütün çabaları başarısız olur. Bir gün gece vakti yolda yürürken ReLIFE deneylerinden geldiğini söyleyen Ryo Yoake ona bir teklif sunar. Eğer deneyde bir yılını geçirirse ona devamında iş sağlayacaklar ve deney sırasındaki tüm masraflarını karşılayacaklardır. Bunun için yapması gerekense bir hap ile 17 yaşındaki haline dönüp yeniden bir yıllığına da olsa lisede okumaktır. Kaizaki başta reddetmeyi istese de bunun NEET yaşamından kurtulabilmesi için tek yol olduğunun farkına varır ve bu noktada hikayemiz başlar.

Karakterler

Karakterler biraz meşakatli bir konu. Zira ana temayı Arata ve Yoake oluştursa da diğer karakterler de işin içine çok güzel dahil oluyorlar. Dahil olmanın yanı sıra çok güzel de karakter gelişimi sağlıyorlar ki; bu animenin en güçlü yanlarından birisi karakter gelişimi. Bu yüzden burada bir karakteri yazsam bile ikinci bölümde tanımdan çıkmaya başlar, ortalarda iyice kopar, finaldeyse neredeyse alakasız hale gelebilir. En güzeli de bunun dozunda tutulmuş olması. Yani karakter gelişimi yapacağız diyip işi abartmamışlar. Bir nehir gibi akıp gidiyor. Özellikle de Chizuru diyor ve susuyorum.

relife-2

Hakkındaki Diğer Yapımlar

Manga

Eğer manga biraz bile seviyorsanız kesinlikle okuyun. Biraz kestirip atmak gibi gözükse de durum bu. Pek çok animenin aksine tamamen renkli sayfalardan oluşması yanında konuyu animeden çok daha temiz işliyor. Maalesef ki pek çok animede olduğu gibi bu animede de çok fazla manga sayısını çok az bölüme sığdırma olayı var. Animesi de gayet güzel akıcı, ama dediğim gibi manga okumayı biraz bile sevmeniz okumaya başlamanız için yeterli.

Film

Daha çıkmadığı için bekleyip göreceğiz. Bir slice of life (yaşamdan kesit diye çevrilebilir) türü yapımı o kadar da kötü işleyeceklerini düşünmüyorum. Japonya çıkış tarihi şimdilik 15 Nisan 2017 olarak gözüküyor. Umarım böyle bir yapıma hakeden bir film olmayı başarabilir.

Tiyatro

Bunu görünce baya şaşırdım. Zira bir animeye tiyatro yapılması pek sık olan bir şey değil. “Japonya dışına gelir mi?” “Online olarak izleme imkanına erişebilir miyiz?” gibi soruların ise cevabı şu an kesin değil. 2016 son çeyreğinde çıkması bekleniyor. Bekleyip göreceğiz. Ya da göremeyeceğiz.

OST

Standart müzikleri var, hani ahım şahım bir şeyi yok. Lakin çok ilginç bir olaya sahip bu anime. Her bölüm farklı kapanışa ve kapanış şarkısına sahip. Evet doğru duydunuz. 13 bölümlük bir yapıma 13 farklı kapanış yapılmış. “Neden böyle bir şey yapıldı?” sorusuna cevap bulamasam da ilginç ve güzel bir tercih olmuş Her animeden maliyetinden ötürü bunu beklemek zor. O yüzden bulmuşken her kapanışı izleyerek tadını çıkartın.

Bir de bilgilerini bulsam da anlayamadığım bir karakter şarkısı olayı var. Anlayan varsa anlatırsa çok müteşekkir olurum.

relife-3

Son Yorum

Oldukça eğlenceli bir yapım olmuş. Kaliteli bir slice of life’tan ne bekliyorsanız ona sahip. Lakin tek sorunu ikinci sezonu için çok beklememiz gerekeceği. Zira yukarıda yazdığım gibi mangayı çok hızlı işlediği için gereğinden fazla yaklaştı. İkinci sezonu şans eseri yakın bir zamana çıkarsa bu sefer üçüncü sezon için inanılmaz beklememiz gerekecek. Ama bu algı sizi animeden uzak tutmasın. Her sezon çok fazla slice of life geliyor artık ve kalitelisini bulmak gittikçe zorluyor. Bulmuşken tadını çıkarın. Şimdiden iyi eğlenceler.

“Bir gün ayrılacağız. Belki de unutulacağız Ama biz şu anı yaşıyoruz. Bu yüzden pek çok arkadaş edin. delicesine aşık ol ve her anı doyasıya yaşa.” – Arata Kaizaki

Yorumlar