Punch Club – Retro Bir Fight Club Macerası

Dövüşmek Zor Zanaat

Dövüşmenin kendisi şüphesiz zor iş ama hele Punch Club’da antrenman, dövüş ve para dengesiniz ayarlamak için gerçekten çok dikkatli strateji istiyor. Para yemek ve antrenman için gerekli. Bu yüzden çalışmak gerek. Ancak günümüzü çalışarak geçerirsek antrenman yapamıyoruz, o vakit de dayak yiyoruz. Durum bu olunca dengeyi çok iyi ayarlamak gerekiyor ve özellikle oyunun başında bu oldukça zor. Günü boşa harcamanın sıkıntısına da değinmiş oldum böylece. Ufak bir ipucu: Ben müsabakalara başlamadan üst üste devamlı şantiyeye gittim ve para biriktirdim.

Bu dengeyi sağlamak bizi zorlarken, dövüşçümüzün nasıl bir dövüş tekniği kullanacağını seçmek ve o yolda antrenman yapmak da hiç kolay değil. Hantal ama kodum mu oturtan bir dövüşçü mü yoksa kelebek gibi kaçan arı gibi sokan ama darbeleri bir vuruşta değil de 5 vuruşta rakibi yıkan bir dövüşçü mü? “E ikisi de olmuyor mu?” Olmuyor efendim. Aslında teorik olarak olabilir ancak pratikte çok uzun, meşakkatli bir uğraş olacağı gibi sonuç vermeyerek de sizi yıkabilir. Dolayısıyla bahsettiğim tarzlardan birini seçmek doğru olan olacaktır, ki zaten oyun da bu yönde ipuçlar veriyor. İkinci paragrafta bahsettiğim yetenek puanları da burada devreye giriyor. Seçeceğiniz yeteneğe göre puan dağıtıyorsunuz. Oyunun ilk bir kaç gününde kazanacağınız 4 yetenek puanını nasıl değerlendirdiğiniz hayati önem taşıyor diyebilirim.

Gizemli çanta evimizde aniden beliriyor

Büyük Gün!

Dövüşmek için, antrenman yaptığımız yerde hocamız Silver’ın önderliğinde dövüş tekniklerimizi geliştiriyoruz ve amatör lige kayıt oluyoruz. Yaklaşık 3 günde bir karşılaşmaya çıkıyoruz. Dolayısıyla yukarıda da bahsettiğim gibi bu 3 günü en optimum şekilde değerlendirmemiz gerekiyor.

Değerlendirme sürecinden en önemli noktalar nasıl bir tarzda dövüşçü olacağımızı seçip, o tarzın gerektirdiği dövüş tekniklerini geliştirmek. Ben çeviklik kullanan bir dövüşçü seçtim. Bu da çeviklik ve dayanıklılık üzerine yoğunlaşmam gerektiği ve dövüş tekniği olarak da tekme ve kaçış yöntemleri kullanmam gerektiği anlamına geliyor. Dövüşçümüz hazır olduğu zaman ana menü ikonlarından ligi işaret edeni seçiyoruz ve dövüş ekranına geçiyoruz.

Yanlış ringe geldim dostum!

Dövüş öncesi teknikleri kullanacağımızı seçiyoruz -ki oyunun başında bunlar çok kısıtlı- ve akışa bırakıyoruz. Dövüşme kısmı menejerlik oyunları gibi, müdahale edemiyoruz. Ancak round aralarında teknik değiştirme imkanımız varsa kullanabiliyoruz. Dövüş kazandıkça ligde üst sıralara ilerliyor ve daha güçlü rakiplerle karşılaşma şansı yakalıyoruz.

Dövüşler sadece ringlerde, liglerde olmuyor. Taşranın tehlike dolu ara sokaklarında sıkıntılara müdahale eden bıçkın bir delikanlı da olabiliyoruz bazen. Örneğin market soygununa müdahale edebiliyoruz.

Paranormal Olaylar

Oyunda spoiler vermemek adına ne işe yaradığını tam açıklamak istemediğim bir de çanta var. Bu çanta evimizde bir gün ansızın beliriyor. Ne işe yaradığını, nereden geldiğini anlamayacaksınız. Ne işe yaradığını çözmek de zaman alacak. Ama çanta oyuna ekstra bir keyif katmış diyebilirim.

Yanlış zamanda yanlış ringe geldin pislik!

Bir farklı paranormal durum da malesef bug sorunu. Oyunu büyük ekrana alınca bazen gitmek istediğiniz yerlere tıklamanıza rağmen dövüşçümüz, içine ismi lazım değiller girmiş gibi hareketler yapabiliyor. Haritada seyahat etmek istediğimizde ekran geçişlerinde ise eski ekranın görüntüleri 2,3 saniye yeni ekranda kalabiliyor. Beni çok rahatsız etmedi ama bir  bug sorunu olduğu gerçeği var.

Sonuç

Fiyat-performans olarak oyuna 10 üzerinden 9 veriyorum. Gerçekten de boks, MMA, kickbox seven bir bilgisayar oyuncusu iseniz bu simulasyon oyunu sizi mutlu edecektir. Oyun biraz daha pahalı olsaydı açıkçası bu puanı vermezdim ama 18 TL uygun bir fiyat gibi geldi bana. Karakter gelişimi konusunda sunulan dövüş teknikleri, antrenman ortamı -ki GYM ortamını seviyorsanız squatdı, dipsdi, ip atlamaydı, bench pressdi hepsi mevcut-, dövüş esnasındaki adrenalin ve tabii ki evinizdeki çanta oyunu oldukça keyifli kılmış. Sade hedefleri ve oynanışı olan ancak zorluk derecesiyle biraz sabır isteyen Punch Club, boş zamanlarınızda düşük sistem gereksinimi sayesinde laptoplarınızda size zamanı öldürebilecek bir oyun.

Yorumlar