Regular Show: Best Park In The Universe

Oynayıp keyfi aldığım oyunlarla ilgili konuşmak, yazıp çizmek iyi oluyor. Paylaştıkça çoğalıyor zannedersem. Şimdi de böyle bir şey yapıyorum ama, bu sefer durum biraz ilginç. Zira elimizde Regular Show ile ilgili bir oyun var.

Sitedeki ilk yazılarımdan birisi, mavi karga Mordecai ve can dostu rakun Rigby’nin başından geçenlerin absürt bir şekilde ekrana sunulduğu bir çizgi dizi olan Regular Show’la ilgiliydi. İçerisindeki esprilerin çoğunun çocuklarının anlaşılması çok zor olan serinin yayıncısı Cartoon Network tarafından piyasaya sürülen birkaç oyunundan birisi, Best Park In The Universe (Evrendeki En İyi Park) neymiş ne değilmiş bir bakalım.

regular-show-1

Oyunun “hikayesi” ile başlayalım. Mordecai ve Rigby’nin çalıştığı parkın müdürü sakız makinesi Benson adının Bay Mellard olduğunu söylediği birisi ile beraber (çizgi filmde çok nadir adı geçer) Park İdaresi Konferansına gideceğini, bir kaç gün ortalarda gözükmeyeceğini söyler. Döndüğünde her şeyi yerli yerinde bulmak istediğini ve eğer hiçbir sorun çıkmamış ise bir iki gün izin verebileceğini ama aksi bir durum ile karşılaşırsa kovulacaklarını söyleyerek (sadece Mordecai ve Rigby’i uyarır, haklı) ayrılır. İzin kelimesini duyan ikili sıkı bir çalışma örneği göstererek ödüle konmayı kafaya koyar. Ufaktan çalışmaya başlarlar, her şey gayet güzel ilerler. Nereden geldiğini bilmedikleri kovboy şapkalı ihtiyarın biri onlarla görüşmek ister ve onlara hayır diyemeyecekleri bir teklif sunar. Şartsız şurtsuz sunduğu teklife göre onunla işbirliği yaparlarsa evrendeki en iyi parka sahip olacaklar. Gayet “makul” bu teklife hayır demeyen ikili her şeyi bir güzel berbat ederler. Çizgi filmde bolca gördüğümüz kara deliklerden birisi açılır ve park uzay boşluğunda kaybolur.

Bundan sonra ekrana oyunun ilk dünyası geliyor. Burada oynamamızı bekleyen beş farklı bölümle karşılaşıyoruz ve birinciyi seçiyoruz. Oyun ile ilgili temel hareketleri öğrendiğimiz bu bölüme diğer bölüm başlarında yapacağımız gibi oynamak istediğimiz iki adet karakteri seçerek başlıyoruz. Kendilerini seçmemizi bekleyen Mordecai, Rigby, Muscle Man ve Pops arasından iki tanesini seçerek başlıyoruz. İlk bölüm olduğundan ötürü bize nasıl hareket edilir, nasıl saldırılır, kombo nasıl yapılır ve nasıl sonuçlar doğurur gibi temel şeyler öğretiliyor. Kombo sisteminde yaptığımız saldırılar gittikçe güçlenerek devam ediyor. Örneğin seviye bir Pops ilk saldırısında 6, ikinci saldırısında 18, üçüncü ve dördüncü saldırısında 24 hasar verebiliyor. Her bir kombo maksimum 4 saldırıdan oluşuyor ve son iki vuruşun hasar puanı aynı. Az önce seviye dedik. Oyunda patakladığımız her bir düşman birim karşılığında tecrübe puanı ve… sadece tecrübe puanı kazanıyoruz. Bu puanlar ile karakter ekranından seçili karakterin ister özel saldırılarını geliştirmek istersek yaşam puanı arttırmak gibi birçok işlem gerçekleştirebiliyoruz.

Tecrübe puanı toplamanın bir diğer yöntemi de oyun ekranında etrafa dağılmış vaziyette bulunan nesneleri toplamak. Ayrıca bu nesnelerin arasında azalan can puanımızı yenilememize yarayan pasta, makarna vs. gibi şeyler de yok değil. Bir bölümü bitirdikten sonra sırasıyla diğerine geçiyoruz ve o dünyadaki beşinci bölümü de bitirebilirsek bizi oyun sonu canavarı diye tabir edilen güçlü abiler karşılıyor. Diğer ufaklıklara göre daha güçlü olan bu arkadaşları pataklamak bir hayli zor oluyor, şimdiden söyleyeyim.

regular-show-6

Esasen eğlencelik diye tabir edilen kategoriye “cuk” diye oturan bir oyun benim için Evrendeki En iyi Park. Oynanışı gayet basit ve pratik. Oyun ilerledikçe karşılaştığınız düşmanlar bir hayli ilginçleşmeye başlıyor ki bir çoğu çizgi seriden gözününe aşina olan garip tiplerin ta kendisi. Android ve iOS platformlarında bir miktar ücret karşılığında erişim sağlayabildiğimiz bir oyun kendisi ve bence ödenen parayı hak etmeyi başaran bir yapım olmuş. Oynayın, oynatın.

Yorumlar