The Bluecoats: North vs South – Bir Amiga Efsanesi Geri Döner Gibi Yaptı!

Savaşlar ve Mini-Oyunlar

Oyun, rakibin tüm ordularını yok edince bitiyor. Bu yüzden aslında oyunun asıl amacı, savaşlar. Savaşlar, Amiga’daki orijinal versiyonunun ruhunu yansıtmaya çalışmış. Savaş alanında 3 farklı üniteniz bulunuyor:

Savaş meydanlarından biri

Savaş meydanlarından biri

Topçular, en arkada durarak sadece yukarı-aşağı hareket edebiliyorlar. piyadelere karşı çok etkili, ama manevra kabiliyeti yüksek süvarilere karşı ciddi dezavantajlılar. Süvariler, oyunun en hızlı ünitesi, ancak sadece ileri ve yukarı-aşağı ilerleyebiliyorlar. Topları harcamak için idealler, fakat piyadelerle burun buruna savaşmaktan kaçınmaları gerekiyor. Ellerinde tüfekleriyle ağır ağır ilerleyen piyadeler ise süvarilere karşı etkili, ancak topçulara karşı pek şansları yok.

Mini-oyunlara gelelim: Oyun içinde oyun kavramını her daim çok sevmişimdir. Oyunun Amiga versiyonunda da tren soygunu ve kale kuşatması mini-oyunları vardı, ancak bu yeni versiyonda kesinlikle çok daha iyi işlenmişler. Kale savunmasında saklandığınız siperden arada kafanızı uzatıp düşman askerlerini vuruyorsunuz, diğerinde ise önünüze çıkan engellere takılmadan atınızla trenin lokomotifine ulaşmaya çalışıyorsunuz. Her ikisi de çok keyifli.

Peki Amiga Versiyonunu Mumla Aradım mı?

Oyunun en başta isminin North & South’dan North vs South’a çevrilmesinin günümüz gençliğine hitap etme amaçlı bir pazarlama stratejisi mi yoksa isim haklarıyla alakalı bir komplikasyon mu bilemem. Ancak bana soracak olursanız içine “vs” konan her şeyin içi boşalıveriyor. Haydi bunu görmezden gelelim, oyunun müzik ve seslerinin orijinaliyle alakası yok! Amiga döneminde  müzikler daha çok ses efekti gibi kullanılıyor ve oyunun mizahi anlatımına destek oluyordu. Şimdiyse herhangi bir strateji oyunu müziği gibi, fazla ciddi ve aşırı sıkıcı!

Açıkçası projenin yılların öldüremediği Amiga sevgisiyle, son derece iyi niyetle ele alındığı belli oluyor. Ancak oyun ilk olarak mobil cihazlarda çıkarılmış ve PC versiyonu için neredeyse hiçbir şey değiştirilmeden aynen piyasaya sürülmüş. Dolayısıyla oyun grafik ve ses bakımından 90’lı yılların PC oyunları kalitesinde olmuş. Bu fiyaskonun oyun sektöründeki küçük şirketlerin kronik sorunu olan parasızlık ya da şirketin vizyon kıtlığı çeken yönetim kadrosundan kaynaklandığı çıkarımını yapacak kadar oyun sektöründe çalışmışlığım var. Batsın bu dünya!

north-vs-south-6

Diyeceğim o ki; Bluecoats: North vs South’un mobil versiyonunu alıp oynayabilirsiniz. Oyun mobil için olabilecek en iyi şekilde derlenmiş ancak PC çok iyi bir oyun olma potansiye olduğu halde PC versiyonu alabildiğine kötü olmuş! Aman derim, uzak durun!

Yorumlar