XCOM: Uzaylılara Karşı Savaşta Geçen Bir Ömür

XCOM

Şimdi gelelim 2012’de çıkan yeniden yapılma oyuna. Bu oyun Microprose’un bence devamı olan Firaxis games tarafından yapıldı ve korkuyla aldığımı hatırlıyorum. Çünkü nostalji ile aslında eski oyunun yeni grafikli halini istiyordum ben. Baştan söyleyeyim, bu yok.

Ve bu kötü bir şey değil…

Özellikle insanı çileden çıkartan bir çok olayı törpülemişler. Mesela taktik savaşlarda askerlerimizin mermisinin bitmesi gibi bir olay yok artık. Üsler yönetimi değil, üs yönetimi var. Ve tek bir timiniz var. Aynı anda 2-3 göreve gitmiyorsunuz. Eski oyunda 4-5 üsse sahip olduğunuzda bunların timlerini donatmak, düşen UFOlara gitmek, korku görevlerini halletmek falan gerçekten iş gibi bir hale geliyordu. Otomatik de çözemiyordunuz bu savaşları. O zamanlarda sınava hazırlanan bir genç olarak haftada bir saat bilgisayar açma hakkım bulunduğundan, oyun içinde bir gün geçmediği halde benim 2 haftam gidebiliyordu.

xcom3-01r

Bu arada belirteyim, ben Enemy Withinli Long War modu için konuşacağım. Vanilyalı versiyonu oynamayalı bayağı uzun bir süre oldu. Long War’ın vanilyalı sürüme eklediği bir çok özellik var. Daha fazla araştırma, taktik olarak daha fazla seçenek ve yapay zekanın daha da adam edilmesi olsun acayip sağlam bir hale gelmiş. Mesela vanilyalı versiyonda adamlarınıza ya overwatch, yani “turunu sona erdir, düşman gelirse tetiğe bas”, ya da hunker down, yani “çöm abi oraya çöm. Koru kendini”, yaptırabiliyorken bunda steady weapon diye bir özellik var ve adamın olduğu yerden yaptığı ilk atışa +20 bonus verilmesini sağlıyor. Alien’lar da önünüze yardıra yardıra gelmiyor artık. Dandik sectoid bile flank ediyor ve psi attack kullanıyor. Dolayısıyla vanilyalıya kıyasla daha zor, daha uzun ve  daha fazla taktik geliştirmeniz gerekiyor.

XCOM eski oyunun konusunu izliyor aslında, uzaylılar gelir dünya böyle bir organizasyon kurar, siz de başına geçersiniz. Burada farklı olan nokta; başka yerlere üs kurmak yerine uydu atıyorsunuz. Uydu attıkça para geliyor. Long War’da ise uydu atmadan da biraz para geliyor ama uydu attığınızda ülke bonusu alıyor ve ülkenin vereceği paranın tamamını almaya başlıyorsunuz. Ayrıca tüm kıtayı çevirdiğinizde kıta bonusu da alıyorsunuz.

Bahsettiğim üzere tek bir üssünüz ve tek bir timiniz var. Üssünüz karınca yuvası gibi aşağı doğru odacıklar halinde açılıyor ve birbirine komşu olan binalar bonus veriyorlar birbirlerine. Yani 2 satellite uplink yanyana yapıldığında 2 yerine 3 uydu atabilmenizi sağlıyor. Aynı anda birden fazla göreviniz olmuyor, dolayısıyla tek bir tim yolluyorsunuz. Bu timi de gönderirken rosterdan seçiyorsunuz. Sabit adamlar da yollayabilirsiniz tabii, ancak LW fatigue diye bir mekanik getiriyor, göreve giden adamlarınız yoruluyorlar yani ister istemez rotasyonda olacak bir ekibinizin olmasını zorluyor oyun. Yani şöyle, ufo düşürdük 6 adam yolladık aldık, sonra bir ufo veya terror mission çıktı, eğer rotasyonda adam yoksa ya rookie göndereceğiz (ki hiç birinin özelliği olmadığından ötürü en kolay görevi bile zorlaştırır), ya da fatigue’li adamlardan yollayacağız ki bu da onlara hasar veriyor. 5 gün dinlenecek adam çaat diye 1 ay üste yatıyor.

xcom3-02r

Bu oyunda benim en sevdiğim şeylerden birisi skill sisteminin gelmesi. Adamlarınız rütbe atladıklarında belli bir class’a giriyorlar ve bu class’ın özelliklerini kullanıyorlar. Scout sınıfı mesela “Lightning Reflexes” diye bir özelliğe sahip, Overwatchtaki alien’ın kendisini zor vurmasını sağlıyor. Ayrıca Enemy Within ile askerlerimizi genetik terapiye ya da robotlaştırmaya tabi tutup süperinsanlar da yaratabiliyoruz. Ben şahsen robotlaştırmayı yaptıktan sonra kendimden utandım. Gundam gibi suit beklerken kadının kol ve bacaklarını budadılar resmen. Ancak her iki tree’nin de kendine özgü avantajları var. MECler cover gibi kullanılabiliyor ve gerçekten karşıya mermi kusabiliyorlar. Tabii alienlarda da eşlenik üniteler var.

Long War’ın getirdiği bir diğer değişiklik de; alienların da bir oyun oynaması. Ufolarla adam kaçırıyorlar, research yapıyorlar ve sizin oyununuzun onları takip etmesi gerekiyor yoksa ezip geçiyorlar. Mesela uydu attınız, uyduyu düşürmek için önce scout edip sonra fighter yollayabiliyorlar.

Sanırım dün itibariyle Long War’da betadan çıkıp tam sürüme ulaştı. Bedavaya indirebilirsiniz nexusmods’tan.

Yorumlar