Masaüstünde Nordik Mücadele – Blood Rage

Bu hafta elimizde Kickstarter’ın en başarılı kutu oyunlarından olan Kuzey Avrupa mitolojisi konulu Blood Rage var. Oyunun tasarımcısı XCOM ve Chaos in the Old World gibi şaheserlerin tasarımcısı olan Eric Lang. Üretici ve dağıtıcı firma olan Coolminiornot’ın model ve parça kalitesinin her tarafında hissedildiği oyun 2-4 kişi arası oynanabiliyor ve 90 dakika civarı sürüyor.

Blood Rage’de oyuncularımız birer viking klanının kontrolünü alıyor ve Ragnarok (Kuzey mitolojisinde kıyamet senaryosu) adım adım yaklaşırken klanlarına glory (şan-şeref-şöhret) puanı kazandırmaya çalışıyorlar. Oyun “çağ” adı verilen turlardan oluşuyor ve 3. turun sonunda bitiyor.

br4

Haritanın ve figürlerin her yerinden kuzey mitolojisi akıyor.

Her çağın başında çeşitli tanrılar ve mitolojik olaylarla ilişkilendirilen geliştirme kartları desteler halinde oyunculara veriliyor ve oyuncular istedikleri kartı seçip desteyi bir yan oyuncuya veriyor. Kartlar bu şekilde “draft” edildikten sonra hamleler başlıyor.

Her klanın kendi modellerinin yanı sıra zaman içerisinde kartlar ile hizmetinize alabileceğiniz çok sayıda savaşçı ve yaratık var. Bu modeller oyuna gri renkte geliyorlar ve onları aldığınız zaman altlarına kendi renginizden taban koyup sahaya sürüyorsunuz.

br3

Klan kartınız geliştirme kartları ile oldukça kalabalık hale geliyor.

Her oyuncunun “glory” puanının yanısıra, öfke, balta ve boynuz isminde üç puanı daha var. Bu puanları sırası ile açıklamak gerekirse;

Öfke / Rage: Tur içinde yaptığınız her hamle size öfke puanı harcatıyor. Öfke puanınız sıfıra indiğinde turunuzu pas geçmeye başlıyorsunuz ve tur herkesin öfke puanı sıfıra inince bitiyor. Bu mekaniği CitOW oynayanlar hatırlayacaktır.
Balta / Axe: Bu puanınız ne kadar yüksekse kazandığınız “glory” puanı o kadar yüksek oluyor.
Boynuz / Horn: Bu puanınız harita üzerinde toplam kaç figür bulundurabileceğinizi belirliyor.

Bu üç puan tipinde belli seviyelere ulaştığınızda oyunun sonunda yine bir miktar “glory” puanı kazanıyorsunuz.

br2

– Nooldu Tarkan? – Çok dertliyim be kurt…

Oyunun ilginç taraflarından biri puan kazanmanın yolunun sadece savaş kazanmak ve bölge ele geçirmek olmaması. Oyunun akışını iyi takip edip oyunculara ayrı ayrı verilen görevleri ve tanrı hediyelerinin şartlarını yaparak da oldukça yüksek puanlar kazanabilirsiniz. Şahsen oyunu ilk denememde savaşları genelde kaybediyor olmama rağmen ölüp Valhalla’ya giden askerlerim ve gizli görevlerim sayesinde ikinci olmaya yetecek kadar puan almıştım. Bu özellik geriden gelen oyuncuların oyundan kopmamasını ve geniş bir stratejik çeşitliliği beraberinde getiriyor.

Oyunun öğrenme eğrisi ortalama sayılabilir, özellikle temasını sevecek bol miktarda yeni oyuncu bulabileceğinizi düşünüyorum. Ayrıca oyuna bir sürü kart, yaratık ve 5. oyuncu ekleyen eklentiler de oyunu oldukça güzelleştiriyor. Özellikle figür boyamaya meraklıysanız, figürlerin kalitesini çok beğeneceksiniz.

br1

Figürler yetenekli ellerde daha da güzel hale geliyor.

Blood Rage kısaca özellikle kuzey mitolojisi meraklılarına rahatlıkla önerebileceğim bir oyun. Oynayın oynatın efendim.

Kişi Sayısı: 2-4 (Eklenti paketiyle 2-5)
BGG Puanı: 8.2 (16. Sıra)
Kişisel Puanım: 8.5
Tahmini Süre: 1.5-2 Saat

Yorumlar