XCOM: Uzaylılara Karşı Savaşta Geçen Bir Ömür

XCOM 2

Şubat ayı itibariyle de XCOM’un da yenisi geliyor. Bu oyun, Microprose’un devam oyununun aksine, savaşı kaybettiğimiz bir gelecekte geçiyor. XCOM daha lazer silahlarını bile keşfedemeden dünyadaki devletler uzaylılarla işbirliği yapmış ve XCOM’u kapatmışlar. Ekibimiz ise yeraltına çekilmiş. Kaçırdıkları bir uzaylı gemisini üs olarak kullanıp gerilla olarak saldıran bir yapılanma haline gelmişler gibi bir konusu var. İlla ki alınacak ama steam üzerinde halihazırda 210 TL denilmesi benim çok hoşuma giden bir durum değil. Çıktıktan sonra eğer bir delilik edip alırsam yazısını yazarım bilahare.

xeno01r

Xenonauts

Xenonauts aslında yeni yapılan Xcom oyunlarından pürist akıma en fazla gidecek oyun. Bir kere ilk oyunun gerçekten daha iyi grafiklisini yapmışlar diyebilirim. Birden fazla üs, birden fazla skyranger, aynı anda birden fazla görev yapabilme ve istenirse görevi yapmayıp direkt paraya çevirme gibi opsiyonlar var. Research tree biraz daha değişik. Adamlarımızın belirli rolleri var ve bu roller XCOM gibi özellik vermiyor, bunun temel amacı adamların rollerine göre belirlediğiniz ekipmanları almaları. Üsse geldiklerinde silahtarlıkta varsa otomatik olarak alıyorlar adamlarınız. Yani amiga dönemindeki sapık gibi adamların üstünü başını tekrar tekrar donatma yok.

Taktik kısmı yine insanı sinir hastası edecek kadar sıkıntılı. Adamlarımız attıklarını vuramama konusunda uzmanlar, rütbe atladıkça skillerine puan alıyorlar.

xeno2r

Benim bu kadar öneremememin sebebi, oyunun bazı yerlerinde sizi delirtecek manyaklıklar olması. Bu da oyunun aslında Diner Dash motoruna yapılmasından ötürü olan bir şey. Önünüzde herhangi bir engel yokken %0 hit chancelar, duvarın arkasından adamınızı vurup öldüren alienlar veya harita dışından plazmayı çakıp adamınızı geberten sectoidler gibi olaylar oluyor. Bunların önemli bir kısmının Community Edition ile temizlendiği söyleniyor ama bende GOG versiyonu var ve bu sürümü nasıl ve nereden indireceğimi bulamadım, ki internet cahili bir adam olmadığımı düşünüyorum.

Yine de ilginizi çekebilir, Çekerse de bakmamazlık etmeyin.

Yorumlar