Adım Adım Çizgi Roman #10 – Kitabı Yayınlama

Evet, çizgi romanımızı bitirdik, baskıya hazırladık. Eğer önceki aşamalarda bir yayınevi ile görüşmediyseniz şimdi de görüşebilirsiniz ya da benim yaptığım gibi kitabınızı kendiniz de basabilirsiniz.

Kanunsal İşlemler

1271517576_bureaucracy

Bürokrasi. İllustrasyon: Mark Zug.

Fatura vs. işlemleri için bir şirketinizin olması lazım. Ltd. ya da A.Ş.’ye göre en hesaplısı şahıs şirketi. Kitabı dükkanlara, mağazalara verirken mutlaka fatura kesmeniz gerekiyor.

Bağlantıdan ISBN (Barkod) başvurusu yapıyorsunuz:

Barkod Başvurusu

Burası size bir e-posta yolluyor onu imzalayıp Ankara Kültür Bakanlığı adresine postalıyorsunuz.

Buraya da kayıt oluyorsunuz, kitabın ismini özelliklerini yazıyorsunuz.

Telif Hakları

Kendi kitabınızı çıkartan yazarsanız YayFed’e üye olmanız gerekmiyor. (Çizerin bir ehemmiyeti yok). Bandrolü Yayfed’den alacaksınız. 2014 yılında 1.000 kitap için 11 tl gibi bir ücreti var. Bandrol alma işlemini en son matbaadan basıldığına dair yazı götürerek yapıyorsunuz. Buradan Yayfed’e giderken gereken belgeleri görebilirsiniz: (Gerçek kişiler kısmına bakın)

Yayfed

Takıldığınız yerde Ankara’da Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü (ISBN veren birim)’den bilgi alabilirsiniz.

Kitap basıldıktan sonra bölgenizdeki derleme müdürlükleri / derleme birimlerine altı nüsha bırakıyorsunuz.

Matbaa

Önemli bir konu, işinizin kalitesini belirleyecek bir seçim. Bu aşamada da beğendiğiniz bir baskıyı örnek olarak götürün, kağıt tipi, gramajı vs. buradan çıkartabilirler. Seyfettin Efendi’den örnek verecek olursak: Karton kapak 300 gr. mat selafon, kapakta logo üzerinde lak, iç sayfalar 115 gr. mat kuşe kağıda renkli basılmaktadır.

35

Matbaa öncesi dijital baskı.

Matbaaya giderken mutlaka dijital baskı örneğinizi de götürün. Baskı sırasında da her hangi bir aksiliğe karşı matbaada bulunun. Renk sorunlarını dijital örnekle rahatça karşılaştırabilirsiniz.

Matbaa olarak Özkaracan Matbaacılık firmasını öneririm. Hem işlerini düzgün yaparlar, hem hoş sohbettirler.

Özkaracan Matbaacılık

Dağıtım

İstanbul’da çizgi roman dükkanlarının olması bu konuda büyük avantaj. Aynı zamanda yayınevi olan bu dükkanların bağlantısı sayesinde D&R, Idefix, kitabevleri ve başka şehirlerdeki çizgi roman dükkanlarına da girmeniz mümkün. İlk başta kimse ne kadar satacağını bilmediğinden kitabınızı oldukça az almak isteyecektir, üzülmeyin zamanla değişir.

Pazarlama

Evet, “Yazdım, çizdim pazarlamasını da ben mi yapacağım?” diyorsanız size cevabım evet olacaktır. Kitabınızdan bölümleri internet üzerinden yayınlamanızı zaten tavsiye etmiştim. İnternet insanlara ulaşmak için en kolay yönteminiz, ihmal etmeyin.

Son Olarak

Bu aşamada artık sırtınızı yaslayıp dinleneceğinizi zannetmeyin, en yorucu dönemler kitap çıktıktan sonra oluyor. Etkinlikler yapmayı, etkinliklere katılmayı, çizgi roman için (kitabı yaptınız zaten) başka bir şeyler yapmayı da unutmayın.

36

Seyfettin Efendi’nin ilk sergisi. (2013 Kargart)

Meraklısına Ödev:

Bir çizgi roman çıkartın!

Bu yazı, "Adım Adım Çizgi Roman" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar