Astonishing Spider-Man ve Wolverine – Zamanda Çok Keyifli Bir Yolculuk

Marvel dünyası, nam-ı diğer Dünya 616, 756 kahramanı ile (dile bile zor) akıl almaz bir hayal gücü okyanusu şüphesiz . Her kahramanın binlerce hayranı var günümüzde. Hangi kahramanın daha güçlü olduğu tartışmaları hiç bitmez. Hangisi daha popüler hep sorulur. Bunca tartışmaya, atışmaya rağmen bu dünyada bazı karakterler vardır ki sevilmeseler bile burun bükülmez onlara. Örümcek Adam ile Wolverine de bu sepette duran karakterlerden.

Milyonlarla sayılan bir hayran kitlesine sahip bu iki karakterin ender de olsa birlikte maceralara çıkmışlığı var. Astonishing Spider Man ve Wolverine de bu maceraların yenisi. Marmara Çizgi  aracılığı ile ülkemize kazandırılan nadide bir eser. Nadide kelimesini özellikle ve bilinçli kullandım çünkü bence gerçek bir koleksiyonluk.

Neden ki?

Bir çok nedeni var ama bu soruya yanıt vermeden önce kısaca maceranın konusundan bahsetmek istiyorum. (Yazının bu noktasından itibaren ufacık “spoiler”lar olabilir) Serüvenimiz 200 milyon yıl önce (yanlış okumadınız) başlıyor. Peter Parker’ın saçı sakalı birbirine girmiş. Gökyüzünü inceliyor. Aniden korkunç bir gerçeği keşfediyor, Wolverine’e söylemeye gidiyor….ve maceralar peşisıra gelişiyor.

"Spidey sakallı kalsın" diyenler el kaldırsın.

“Spidey sakallı kalsın” diyenler el kaldırsın.

Nedenini son sayfalara kadar anlamadığımız bir zaman yolcuğulunda iki kahramanımız. Kontrolleri dışında bir o yüzyıldalar, bir bu yüzyılda. Amerikan tabiri ile tam bir “page turner” diyebilirim bu serüven için. Kendi geçmişlerinden tutun, tarihi değiştirmeye kadar bir çok dönüm noktasıyla yüzleşiyorlar. Kendi adıma sonunu çok merak ederek okudum. Bazen sayfalarda geri gidip zaman akışını tekrar incelemem gerekti, kafam karıştı ama bu zaman yolculuğu hikayelerinin genel karışıklığı değil mi zaten? (Yoksa ben tek miyim?)

Bu mudur koleksiyon parçası olma nedeni yani?

Çizgi roman dünyası ve zaman yolculuğu konsepti her 3-5 sayıda bir olan bir konu olduğundan “Hayır bu değil tabii ki” ama sorunun cevabına gelmeden biraz da çizimlerden bahsetmek istiyorum. Peter Parker’a sakal yakışmış. Zaman yolculuğu yapılan mekanlar çok renkli, detaylı hatta gerçekçi. Tiplemeler detaylı ki Marvel çizerleri için olmazsa olmaz bir nokta zaten. Renkler yeterli, ne çok fazla cümbüş verilmiş ne de çok karanlık olmuş. Wolverine’in, Phoenix tabancısını ateşlediği bölümlerde kitabın orta sayfa baskıları güzel dizayn edilmiş.m(Evet Phoenix tabancası var ve orta sayfaları merak ettiyseniz gidip alınız.) Bu kısım güzel bir farklılık katmış.

"Bir tabancam ve tek mermim var..bu kolay olacak"

“Bir tabancam ve tek mermim var… Bu kolay olacak!”

He, anladım orta sayfa yüzünden koleksiyon..

Tamam o da bir farklılık ama daha güçlü nedenleri var. Gelelim Astonishing Spider Man ve Wolverine’in nadide olmasının sebeplerine:

"Kardeş kardeş oynayın öyle aferin."

“Kardeş kardeş oynayın öyle aferin.”

Birincisi Marvel severler bilirler, bu iki kahraman birbirlerinden hiç haz etmezler. Bu, neredeyse düşman iki “arkadaş”ın serüven boyunca birlikte hareket etmek zorunda olmaları, macerayı çok eğlenceli kılıyor. İkinci olarak bu bir tam macera ve Örümcek Adam ve Wolverine var her sayfasında! Daha ne istiyorsunuz? …ve son olarak da acı gerçek: Wolverine geçen ay öldü. (Bu macerada değil merak etmeyin. Bu macerada da ölüyor ama kesin ölümü bu macerada değil. “Spoiler” verdirdiniz bana!) Yani artık Marvel’de Wolverine yok. Dolayısıyla kitaplığınızda Wolverine depolamak için son fırsatlar bunlar…e yakında Peter da öleceği için (Tamam sonra canlanıyor ama asla o eski Peter değil artık, kimse kusura bakmasın)… Anladınız mı şimdi!? Ben bir kötü oldum bak şimdi, alın rafınıza koyun işte. Hadi sağlıcakla.

Yorumlar