Avenging Spider-Man #1- Yer Altında Kırmızı Serüven

Size bir süper kahramanda hoşuma giden belli başlı kritiklerden bahsedeyim. Mesela havalı giriş olayı; kahraman ruhunu besleyen, motomotluktan  kurtaran tatlı sempatik bir hareket olarak daima hoşuma gitmiştir. Sonra, karakterin eğlendirme becerisi,  espri anlayışı ve muziplik yönü tatmin ediciyse mizah kurgu ile ilgilenen biri olarak o karakter beni sarmalar da sarmalar. Laf giydirmeli havalı girişleri ve edebi eser niteliğinde esprileriyle bu kriterlerden ikisine de fazlasıyla sahip olan Spidey,çocukluğumdan beri favori Marvel karakterlerimden biri olmuştur. Şimdi ise bende Avenging Spider-Man çizgi romanına bir ziyaret yaptım ve çok keyif alınca kaleme bir ağ attım yazıya koyuldum.

avenging3

Avenging  Spider-Man Çizgi Romanının Olayı Nedir?

Öncelikle ülkemizde yayınlanmış Spider-Man serilerinden bahsedelim ve Avenging Spider-Man çizgi romanının okuma rolünü daha iyi anlayalım. Şu an Türkiye’de yayınlanmış Spider-Man çizgi romanları; 2 ciltlik Spider-Man Klasik Maceralar serisi (Gerekli Şeyler), 6 ciltlik Amazing Spider-Man- Öteki isimli seri (Hozcomics), bunun devamı niteliğinde 14 ciltlik güncele en yakın seri olarak hala devam eden Amazing Spider-Man – Yepyeni bir Gün (Marmara Çizgi) isimli seri ve ekstra çıkmış tam macera hikâyeler olarak rafları süslemekteler. Belki atladığım bir takım kitaplar olmuştur fakat şu anki ağ erişimimiz bu yönde.

Avenging Spider-Man ise, çizgi romandan öte aylık dergi olarak Amerika’da 2012-2013 yılları arasında 22 sayı çıkarttı. “öte” kelimesini kullandım çünkü olay dergi olunca koleksiyonlarımız fasikül havasını yakalayarak daha bir tatlı oluyor. Bu serinin ilk sayısını çıkartan Marmara Çizgi, seriye devam etmeyi düşünüyorsa şayet koleksiyonlarımıza çok tatlı bir lokum armağan edecek. Üstelik sadece dekorasyon değil içerik olarak ta çok keyifli bir yapım Avenging Spider-Man. Biraz da içerikten bahsedelim:

avenging2

Marvel, serinin team-up mantığında partner eşleşmeli olacağını duyurmuş. İlk sayıda da zaten Spidey ve Red Hulk şahane bir moda ikilisini oluşturuyor. Kahramanlarımızın yolu Mole Man ve JJ ile kesişiyor. Bu sırada yer altını ele geçiren Ra’ktar karakterine karşı amansız bir mücadele onları bekliyor. Şakaları yerinde enerjik bir Spidey ile fizik gücü yerinde dişli bir Red Hulk bir arada maceraya ilerliyor ve tek solukta bitiriyoruz. Kalkış saati başlasanız vapur iskeleye yanaşmadan bitiyor sayı. Özetle efsane çizer Joe Madureira ve favori fan yazar Zeb Wells’den hüpletmelik keyifli bir yapım çıkıyor.

Çizimlere gözüm doymadı tekrar tekrar okumak istedim. Bir spidey çizgi romanında olması gerektiği gibi dinamik bir seyirde gidiyor, renklendirmede ağırlıklı olarak enerjik renkler kullanılmış. Gözü de yormuyor aksine besliyor, kalite bağırıyor, keyifli hale getiriyor.

avenging1

Ağ kafayı hayatımızdan uzak tutmaya gelmiyor, eğlencesini özlüyoruz. Ben şahsen bu ülkede çevirilmiş, çevrilecek tüm Spidey serilerinin takip edinilmesi gerektiği fikrindeyim. Bu yapımı da hüpletmelik, raflamalık keyifli bir yapım olarak içinde ağ kafa sevgisi ilgisi bulunan herkese öneriyorum. Okuyalım ve okutalım ki devamı gelsin..

Yorumlar