Avenging Spider-Man : Kırmızı Dinozor’la Neanderthal’ın Aşkı

Spider-Man çok özel bir karakter. Hem temsil ettikleri hem de çizgi roman sanatına katkılarıyla eşsiz bir yere sahip. O, bir çoğumuz için Fox Kids’de izlediğimiz bir çizgi diziden ibaret de değil. Kazandığı büyük güçlerin beraberinde getirdiği büyük sorumlulukların altında ezilmemek için sarkastik bir ruh haline bürünen liseli bir gençten, o sorumlulukları yerine getirmesini bilen ve onları korkusuzca üstlenen başarılı bir bilim adamına evrilmesi de öyle bir iki senelik bir macera değil. Başlı başına bir külliyata sahip olan ve 700 sayı kesintisiz ilerleyen bir dergiye sahip bu örümcek kafanın en az kendi kadar özel bir serisini inceleme fırsatı yakaladım: Avenging Spider-Man.

Sizi bir çizgi roman almaya teşvik edici unsurlar nelerdir bilmiyorum ama benim için esaslı çizimler, iyi işlenmiş bir kurgu ve akıllı bir düşman yeterlidir. Serimizin bu sayısında bana böyle duygular hissettirebilen unsurlar, Spider-Man ve Devil Dinosaur – Moon Boy ikilisine ek olarak ağzından ışınlar atan dinozorlar oldu. Zaten daha birinci sayısından Avenging Spider-Man’in çizimleri ve renk kullanımının muazzam olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Bir de üstüne bu sayıda bahsettiklerim eklenince tadından yenmez olmuş.

3727363-devil_dino-avenging_spider-man14-by_gabriele_dellotto

Marmara Çizgi tarafından Türk okuyuculara kazandırılan bir çok Spider-Man öyküsünden en çerezlik olanı bence Avenging Spider-Man serisi. Öyle kafanızı yoracak kurgular, akıl almaz planlar yapan kötüler, kozmik güçler filan yok. Spider-Man’e düştüğü bir durumdan ötürü yardım eden sevdiğimiz diğer süper kahramanlarla ilişkisi, birkaç klasik örümcek kafa esprisi ve Spider-Man’in o durumdan kurtulması üzerine yazılmış hikayeler okuyoruz. Eğer öğle aralarında ya da sıkıcı derslerde elinize alıp Spidey tadı alabileceğiniz bir çizgi roman arıyorsanız bulduğunuza eminim. Serinin en güçlü yanı ise ana devamlılıkta geçen olayları anlatması ve bir daha söylemek gerekirse rengarenk çizimleri. 2011 – 2013 arasında toplamda 22 sayıdan oluşan seri, bir “team up” serisi olarak göze çarpıyor. Her bir sayısında mahallemizin arkadaş canlısı kahramanımıza diğer serilerden severek takip ettiğimiz kahramanlar eşlik ediyor. Bu sayımızda ise çok da tanınmayan ama güçlü iki karakter olan Devil Dinosaur ve Moon Boy, Spider-Man’in Savage Land’deki bir macerasına ortak oluyorlar.

dark_reign_ff_1_20_21_by_eraserx

Savage Land Ne Ola ki?

Savage Land, bildiğiniz üzere Marvel Çokluevrenindeki ana evrenimiz 616’da yer alan tarih öncesi çağlardan kalma tropikal bir ada olan, fakat Antartika’da bulunan bir bölge. Bölge bir çok yönden Marvel yazarlarının sıklıkla kullandığı bir öge olarak kullanılmakta. Çünkü hem tarihi hem de yapısı itibariyle oldukça ilginç özellikler taşıyor.

Savage Land, Nuwali isimli bir ırk tarafından Beyonders (Secret Wars’daki Beyonder ile karıştırmayın) dünya üzerinde bir bölgede evrim hakkında deneyler yapsın diye yaratılmış alanlardan sadece birisi. Nuwali’lerin bir çok gezegende ayarladıkları bu deneysel bölgelerden olan Savage Land ise Triassic dönemde aktif volkanik bir bölge olan Antartika’da yer alıyor olması ve stabil olarak gelişmemesi ve Beyonders’ın getirdiği bir çok teknolojik makine ile bölgenin diğer yerlerden farklı özellikler kazanmasına sebep oluyor. Ayrıca Beyonders sırf denek olarak kullanmak için Homo-sapienslerin de atası olan Neandarthel’lere benzeyen Men-Apes’i yani İnsan-Maymunları da bu bölgeye getiriyorlar. Buz Devri çağında bu deneylerden sıkılan Beyonders, kendi kendine yeten teknolojilerini çalışır durumda bırakarak bölgenin kendine has tropikal bir iklimde kalmasını sağlayarak bölgeyi terk ederler. Bir grup Atlantisli ilerleyen bir tarihte bu bölgeyi keşfederek İnsan-Maymunları kontrol etmeye başlarlar ve onları bölgede bulunan diğer canlılarla birleştirerek evrim sürecine katkıda bulunurlar.

Sayıca üstünlüğü giderek artan bu karışık insan-hayvan halkıyla Atlantisliler arasında savaş çıkar. Bu savaşın sonucunda hayvansı ırkın daha rahat yaşaması için tropikal bölge genişletilir. Fakat Atlantislileri bekleyen kaçınılmaz son yani bulundukları bölgenin sular altında kalması laneti Savage Land’i de vurur ama bölgede var olan teknoloji onu okyanusun derinlerine batmaktan kurtarır. Kısaca tarihi bu şekilde özetlenebilir Savage Land’in ama Marvel’a en önemli katkısı ise Ka’Zar adlı kahramandır. Marvel’ın Tarzan’ı da diyebileceğimiz Ka’Zar ve onun yardımcısı kılıç dişli kaplan Zabu tarafından Savage Land korunmaya devam eder. İlk kez X-Men tarafından keşfedilen bu garip toprakları Ka’Zar ile birlikte bölgede yerleşik yaşayan evrimleşmiş kahramanlar tarafında da korunmaya devam eder.Aşina olduğumuz bir çok süper kahraman tarafından da ziyaret edilen bu bölge hakkındaki en güncel maceralardan birisi de şu anda tanıtımını yaptığım sayı oluyor.

ekran-alintisi-1-kopya

Peki Ya Sayı Ne Anlatıyor?

Sayımızın hikayesine kısaca değinmek gerekirse; Peter Parker’ın  bilim arkadaşlarıyla yaptığı bir gezide yolu Savage Land’e düşer. Fakat örümcek hisleri ona bir şeylerin ters gittiğini sezdirir. Yürüyüşe çıkıp geri döndüğünde kamp arkadaşlarını ağızlarından ışın atan dinozorların rehin aldığı bir durumda görür ve peşlerine düşer. Onlarla savaşırken Savage Land’i koruyan Moon Boy ve Devil Dinosaur ile karşılaşır. Moon Boy’da bir arayış peşindedir. Derdini anlatır fakat Spider-Man kertenkelece bilmiyordur. Hikaye bu kısma kadar hoşunuza gittiyse hemen gidip sayıyı bir yerlerden edinin. Pişman olmayacaksınız.

Jaws referanslarından tutun, Spidey’nin esprilerine kadar her telden okuyucuya göz kırpan bu sayıyı alıp okumanızı şiddetle tavsiye ediyor ve diyorum ki: *İyi okumalar. Savage Land’e yine bekleriz.

*Kertenkele Dili ve Edebiyatı mezunu arkadaşım var. Ona çevirttim.

Yorumlar