Batman Olmak Kaç Yıl Sürer?

4. Yüksek Teknolojili Ekipman, Silah, Zırh ve Alet Kullanımı

Adam dahi diyoruz arkadaş, silah konusuna ekstradan zaman ayırmıyoruz! Zira diğer silahları zaten öğretmiştik. Ancak ekipman, zırh ve diğer aletler farklı bir konu. Yukarıdaki 4 yıllık tabloya göre günde 2 saat çok iyi niyetli bir tahmin olur ancak bunu kabul edelim. Tabi bunların büyük kısmını kendi tasarlıyor. O konuya da geleceğiz…

5. Saklanma ve Kılık Değiştirme Ustası

Saklanma konusu özel eğitim gerekir mi? Mutlaka. Eskinin ninjitsu, günümüzün özel kuvvet eğitimlerinde çok ciddi bir süre saklanma ve gizli hareket etme prensiplerine/antrenmanlarına ayrılıyor.

Peki kılık değiştirme özel eğitim gerekir mi? Aynen öyle! Ayrıca özel ekipman da gerekir. Ayrıca bu ekipmanlar kişiye özgüdür. Yani X bir adamı taklit etmek için yapılmış bir plastik burun, bir kişiye uyarken diğerine uymaz. Bu iki konuya, 11 yıllık intensive fiziksel eğitimde, günlük 1 saat ayırıyoruz. O da, yorgun olmayıp bu tekniklere enerjisi kaldığını garanti olarak düşünerek.

batman-olmak-4

6.Teknoloji Konusunda Üst Düzey Uzmanlık

Bu seferki, silah kullanımı değil, bizzat o teknolojileri oluşturabilme yeteneği. Bildiğiniz gibi; kullandığı pek çok teknolojiyi bizzat tasarlıyor. En basitinden, X bir mühendislik fakültesi günde 5 saat dersten 4 yıl sürüyor. Haydi içine serpiştirilen gereksiz dersleri eleyelim. 4 yıl boyunca günde 2 saatini alsın. Ancak unutmayın, bu “tek bir konuda” uzmanlık içeriyor. Batman’in kullandığı teknolojiler sadece makine içermiyor. Elektronik, bilgisayar ve başka branşları da içeriyor.

Dahi olması ve fotografik hafızasıyla torpilli olarak, 4 yıl boyunca günde 6 saati kabul edebiliriz.

7. Mükemmel Gözlemsel Beceriler

Doğuştan o doğuştan…

8. 9. 10. Geriye Kalanlar

Son kalan üç seçenekten geniş kriminal kayıtlara ulaşma konusunu, dedektiflik içine gömüyoruz. Eğitimli bilgisayar hackerlığı konusunu teknoloji eğitimine gömüyoruz. Photographic memory zaten doğuştan geldi dedik ya! Bolca para da doğuştan geliyor… Gayet güzel.

O zaman tüm bunları bir hesaplayalım mı?

batman-olmak-6

Kaç Yıl Etti?

Şimdiiiii, kaba bir hesapla günde 10 saat çalışarak (doğal olarak fiziksel çalışmalarla zihinsel çalışmaları dengeleyen mükemmel bir çalışma planıyla) 20.8 yılda bu eğitimleri elde edebiliyor.

Tabi bunların hepsi eğitimle gelmiyor, tecrübe var diyeceğiz. Ancak fiziksel olanlarda, sporcuların “sadece antrenman” yaptıklarını düşünmedik. Müsabakalara da çıktıklarını kabul ederek rakamları belirledik, doğal olarak maceralarındaki dövüştüğü, atlayıp zıpladığı zamanları da bu tarihe ekliyoruz.

Daha Başka?

Ancak çok, çok, çok önemli bir kaç veri daha var. Bunların en önemlisi, yaralanma, sakatlanma ve tedavi süreci. Batman’in kaç kez yaralandığının kaydını tutmak çok güç. Alex Ross‘un aşağıdaki muhteşem çalışması bize sadece deride iz bırakan travmatik olmayan yaralarla ilgili biraz bilgi verebilir.

batman-olmak-5

İyi bir Batman okuru olarak, karakterin maceralarının çoğunda yaralandığına şahit oldum. Derideki derin bir kesik bile, dayanıklı bir adamı etkilemez. Ancak üst bacağa alınan şiddetli bir darbe, kaburgalardaki bir çatlak, ayak bileği burkulması gibi basit sayılabilecek yaralanmalar kesinlikle fiziksel aktiviteden uzak tutar. Sıklıkla yaralı ya da sakatken dövüşmeye devam ettiğini görürüz. Ancak çok nadir sayılarda, iyileşme sürecine şahit oluruz.

En iyi niyetli bir tabirle, Batman’in kariyeri boyunca yaşadığı tüm sakatlık ve yaralanmalarının binlerce saat süren bir iyileşme sürecine ihtiyaç duyduğunu fark etmek mümkün. En bilinen sakatlığı, Bane yüzünden oluşan omurga yaralanmasında iyileşmesi aylar almıştı. Sürüyle hikayenin, kahramanın kazanmasıyla bittiği ancak silah yarasının nasıl iyileştiğini göstermediğini de hatırlatalım.

Yine oldukça iyimser bir tahminle, tüm kariyeri boyunca 5 yılını sadece iyileşmeye harcadığını söylemek mantıksız olmaz. Bu rakamı verirken, en üst seviye tıbbi cihazlara erişimi olduğunu, çok yüksek bir ağrı eşiği olduğunu ve kendi vücudunu pek düşünmeyerek azimle çalışıp savaşmaya devam ediyor olması gerçeklerini göz ardı etmiyorum. Aksi halde bu süre 15-16 seneye kadar uzayabilirdi.

Yorumlar