Batman Olmak Kaç Yıl Sürer?

Paranın Kaynağı?

Çok fazla vaktini alan bir diğer konu da, Wayne Enterprises isimli kendi dükkanı. Dükkan dediysek, yıllık geliri milyar dolarlar seviyesinde olan, medikal, endüstri, elektronik, gıda, gemicilik, medya gibi pek çok alana yayılmış devasa bir holding olduğunu belirtelim.

Bruce Wayne olarak, en iyi yöneticileri seçse bile sektörleri belli oranda takip etme zorunluluğu var. Çok zeki ve çoğu konuda obsesif (takıntılı) bir adam olarak, sadece astlarından gelen verileri kabul edemediğini ve kendi araştırmalarını yaptığını biliyoruz. Bu kadar geniş skaladaki sektörleri sadece takip etmek ve en makro yönetim kararlarını vermek bile, tek başına bir adamın tüm kariyeri boyunca sürebilir. Artık en üst seviyede iyi niyet göstererek 5 yılını da buraya ayırdığını kabul ediyorum. Ancak tekrarlıyorum; bu tek başına bir ömür sürebilir!

Maceralar, Yolculuklar, Suç Kaydı Araştırmaları, Alet Edevat Tasarım Süreçleri, İncelemeler, Raporları Okuma Süreleri?

Elinizde hangi araç ve teknoloji olursa olsun, pek çok şey belli bir sürece yayılıyor. En iyi jet uçağına sahip olsanız bile, diğer kıtaya seyahat, aktarım saatler alıyor. En iyi aletlerle, bir olay yerinden delil toplamak ve bu verilerin analizi günler sürüyor. Bir suçlunun sabıka kaydını okumak ve hatta ezberlemek, suç dosyaları arasında savcıların yaptıkları türde bağlantılar kurmak, Wayne yönetim kurulunun günlük yazışmaları, onay süreçleri gibi prosedürler çok fazla zaman alabiliyor.

batman-olmak-7

Ayrıca yukarıda, teknoloji için gereken eğitimden bahsetmiştik. Bunların tasarım, deneme, mühendislik, geliştirme, tamir vs. gibi süreçlerini mühendislerin onaylayacağı gibi çok uzun süreler alacaktır. Zaten kullandığı çoğu teknolojinin, gündelik yaşam için çok yüksek olduğu gerçeği de var.

Maceralarında ise, bazen tek bir suçluyu bulmak için günler boyunca şehrin o bölgesinde dolaşabiliyor. Gece nöbetindeki polis devriyesi gibi ortalıkta dolandığı zamanlar da olabiliyor. Bazen de bir yere hapsediliyor, bir şekilde medeniyetten uzağa düşebiliyor. Tüm bunları yapıp yapamayacağı bizim konumuz değil, ne kadar vakit aldığıyla ilgileniyoruz.

Nihai olarak, bu sayılanların tek bir kişinin değil bir kaç kişinin kariyeri kadar süreceğini tahmin edebiliriz. Ben bunların tamamının 80 yıl kadar süreceğini öngörüyor olsam da pozitif yaklaşımımız sürdüğü, karakter de dahi ve obsesif olduğu için bu süreyi 20 seneye kadar düşürmeyi uygun buldum.

Peki ya Eğitim Verdikleri?

Dick Grayson (Robin 1), Jason Todd (Robin 2), Tim Drake (Robin 3) ve sonradan gelip giden Damien Wayne, Stephanie Brown, Bat Girl/Bat Woman karakterler, Huntress ve şu an akla gelmeyen diğer Bat Family üyeleri. Sırf bunların eğitimleri de yıllar alacaktır. Ayrıca büyük çoğunluğu da birlikte yani aynı zamanda eğitim almamıştı. Dick gittikten sonra Jason geldi, Jason gittikten sonra Tim geldi… Tüm bunlar yıllar sürse de 5 yıl deyip geçelim ne dersiniz? Bu süreyi de en alt sınırdan kabul etmek için Batman’in çok iyi bir öğretmen olduğu kadar, eğitim verdiklerinin de, çoğu konuda en azından kendisi kadar “doğuştan becerikli/akıllı/güçlü” olduğunu var sayıyoruz. Yoksa normalin üstü bir çocuğu bile Robin yapmak yıllar sürecektir.

Dayağı yediniz gençler benden söylemesi...

Dayağı yediniz gençler benden söylemesi…

Atladıklarımız da Var!

Diğer karakterlerle olan maceralar, Bat Cave’in ta kendisi, uzayda/farklı yerlerde/zamanlarda geçen maceralar…

Sonuçta…

Tüm bunların ışığında, Batman’in eğitimi, maceraları, yaşadıkları, iyileşme süreçleri toplamda;

21 + 5 + 5 + 20 + 5 = 56 yıl tutuyor!

Ailesinin öldürüldüğü yaş, net olmamakla birlikte 8-10 arası düşünülüyor. Biz yine alt sınırı alarak bunu 8 kabul edersek Batman’in olması gereken yaş 64 oluyor!

Bunu yaparken, bütün olasılıkların en alt sınırlarının kabul edildiğini, hem dahi, hem süper zengin, hem takıntılı olarak hepsinin alt sınırlarını almıştık. Gerçekçi düşünürsek bunların toplamı 160 yıl, belki de daha fazla sürebilir.

Öyle ise Batman’in gerçek yaşını 64 – 168 arasında kabul edebiliriz, ne dersiniz? Günümüzde kozmetik ve estetik operasyonlar mucizeler yaratıyor gibi. Yine de oldukça iyi görünüyorsun yaşlı adam!

Yorumlar