Canavar Artık Ait Olduğu Yerde: Planet Hulk!

İlluminati, yani New Avengers serisinde tanıştığımız ve içerisinde Iron Man, Fantastik Dörtlünün lideri Mr. Fantastic, Inhumans’ın lideri Black Bolt, Doctor Strange, Atlantis prensi Namor ve Profesör Xavier da bulunduğu bir topluluk. Hulk’un son vukuatında Las Vegas’ı yerle bir etmesi sebebiyle dünyada kaldığı sürece, tehlike arz ettiğine karar verirler. Onu “sadece Hulk’ın halledebileceği bir görev” olduğuna inandırıp bir uyduya yerleştirerek, bomboş ama yaşanılabilecek atmosfere sahip bir gezegene doğru gönderirler.

Yolda giderken, uydu bir kara deliğin çekim kuvvetine yakalanır ve yönünü Sakaar adlı bir gezegene doğru değiştirmesine sebep olur. Planlanan boş gezegene inmesi gerekirken; Hulk kendini Sakaar adlı gezegende bulur.

Hulk karakterini ele aldığımızda; insanların sürekli ihanetlerinden bıktığı için, onlardan nefret eden, yalnız kalmak istediğini söylese de, yalnız kalmak istemeyen ancak; bir türlü kendisi gibi biri ile karşılaşmamış ve sürekli ikinci (aslında ilk) kişiliği olan Bruce ile sürekli kimin kontrolü ele geçireceğiyle alakalı savaş veren bir canavar görürüz.

4_HULK

Düştüğü bu gezegende, tıpkı kendisi gibi, dışlanmış canavarlar ile beraber, bir takım maceralara atılan Hulk’u göreceksiniz ve bence diğer Hulk çizgi romanlarından çok daha güzel olmuş Planet Hulk serisi.

Peki Neden Evi Sakaar?

Hulk dünya’da hiçbir zaman kabullenilmemiş ve her zaman dışlanmıştı, hem de herkes tarafından. Ancak Sakaar’da, Hulk’a kardeş diyen bir grup var. Üstelik onu takip edip, onun önderliğinde hareket eden bir topluluk. Tabii seriyi okuyunca, daha neler neler olacak göreceksiniz. Hulk; hiç görmediği saygıyı, sevgiyi görecek ve toplumda kendisine bir yer edinecek. Hemde çok iyi bir yer!

3_HULK

Artıları

  • Konusu keyifli, Hulk’un tanımadığı bir gezegende, Dünya’da olduğundan daha rahat olabildiğini görmek çok güzel.
  • Artık Hulk amele gibi “Hulk Ezer!” deyip savaşa girmiyor, sinirini gerektiği yerde bir sonraya saklayabiliyor, tabii minimal ölçüde de olsa.
  • Hulk’u çıplak görmekten bıkanlara müjde! Artık medeniyete ilk kapılarını açtı ve en azından zırh giyiyor!

Eksileri

  • İngilizce orijinalini daha okuma fırsatı bulamadım ancak Gerekli Şeyler tarafından Türkçe olarak yayınlanan bu versiyonda diyaloglar çok zayıf, sanki çizgi romandaki herkesin zekası cümle kuramayacak kadar düşük. Örneğin; Miek ile tanıştığınızda konuşmamasını dileyeceksiniz.
  • Serinin ilkini tek başına almanızı tavsiye etmem. En azından ikinciyi de alın çünkü diyaloglar o kadar kısa ki anında bitireceksiniz.

Yorumlar