DC Rebirth: Teen Titans – Damian En İyisini Bilir!

Merhaba Damienseverler. Damien sevmeyenler size de merhaba. Bu haftaki konuğumuz DC’nin Rebirth serisinden çıkan ciltlerden biri “Damian En İyisini Bilir”

Bakalım kendisi gerçekten de her şeyin en iyisini biliyor mu yoksa bir kelime oyunu ile karşı karşıya mıyız?

Kimin Oğlu ?

Yazıya bu cümleden farklı bir cümle ile start vermek pek tabi ki doğru olmazdı. İlk olarak Damian’dan ve Teen Titan’lardan bahsedelim; Damian (spoiler olmasın diye yazmamayım dedim, ama aslında herkes biliyor) Rebirth evrenindeki en son Robin, yani Batman’in yardımcısı. Biliyorsunuz birçok Robin vardı, şimdi bu sıfatı Damian üstlenmiş/üstlenmeye çalışmakta. Ama geçmişi nedeniyle henüz karakteri oturmamışken, bir de Batman’in yardımcısı olmak gibi bir sorumluluğu var.

Damian’ı acılarıyla bir kenara bırakırsak bir de romanımızın da isminde bulunan Teen Titans’a değinelim. Aslında Teen Titans, Dc’nin bilinen, sevilen gençlerinden oluşan genç bir süper kahraman grubu. Rebirth ile her şey sıfırlandığı için bu grubun bir şekilde toplanması gerekiyordu. İşte romanımızda bu grubun toplanışını ve Damian’ın grupla olan ilişkisini görüyoruz. Peki bize güzel gösteriliyor mu?

Herkes Kendi Kafasında

Takımın toplanmadan önce kısaca ne yaptıkları ve karakteristik özelliklerinin anlatılması oldukça hoş olmuş. Teen Titans ismini hiç duymamış bir kişinin dahi rahatça eline alıp okuyabileceği bir çizgi roman ile karşı karşıyayız. Karakterler hakkında verilen bilgi seviyesinin hem doyurucu hem de fazla uzun ve detaylı olmaması sıkıcılıktan uzakta kalmamızı sağlamış.

Benjamin Percy’nin yazar olarak gördüğüm cildin konusunu şöyle özetleyebiliriz; Kendi hayatlarına dalmış olan ve bir henüz bir ekip olmamış olan geleceğin Teen Titan üyelerinin başları ciddi şekilde beladadır. Onlardan ve yaptıklarından hoşlanmayan bir grup kötü adam peşlerine düşmüştür. Çok güçlü karakterlerden oluşan bu ekip sessizce ve gölgelerden kahramanlarımıza doğru yaklaşırlar. Birbirlerinden bir haber olan kahramanlarımız için ise tek bir çare kalmıştır: Birleşmek.

Tahmin edilebileceği gibi birleşme kolay olmaz; Diplomasi konusunda babasının yollarını benimsemiş olan Damian (yani güzel güzel konuşup anlatmak yerine başka yollara baş vurmak) hedef olan “arkadaşlarını” “kendince” korumaya karar verir. Ancak ekibin elemanları da çok genç ve kısmen atarlı olduğu için “hoop!” efektiyle birleşmezler. (Bak genç bir kahraman olduğum günler geldi aklıma, bende o zamanlar çok atarlıydım, hey gibi günler hey) Aslında başlangıçta birleşmemekte haklıdırlar. Ancak hem onlar hem de rakipleri zamanla dostları ve düşmanlarına farklı açılardan bakmayı öğrenirler.

Çok Genç ve Genç Titanlar

Khoi Pham, Jonboy Meyers ve Diogenes Neves’in ortak çizim yetenekleri ile bezenmiş olan cildin renklendirilmesi Jim Charalampıdıs ve John Kalısz tarafından yapılmış. Efektler ve detaylar tek kelime ile şahane olmuş. (Ya arkadaş özellikle şu Starfire’ı bu kadar mükemmel çizmeyin ne olur) Çini kısmında ise kalabalık bir kadro görmekteyiz; Wade Von Grawbadger, Jonboy Meyers, Ruy Jose, Sean Parsons.

Teen Titan ekibinde, Robin, Starfire, Kid Flash, Beast Boy ve Raven’ı görmekteyiz. Tabi duruma göre ilerleyen zamanlarda kadroya çıkan ya da girenler olabilir ama bunu başka sayılarda görebiliriz. Cildin ilk sayılarında benim bilmediğim ve çok şaşırdığım bir sürpriz de okurlarımızı bekliyor. Tam olarak ne olduğunu anlamasak da zaman belirleme açısından hoş bir bilgilendirme olmuş.

Peki Kusursuz Mu?

Yazının çoğunluğunda serinin artılarına değindim biraz da hedefi ıskalayan yerlerden söz edeyim. Açıkça konuşmak gerekirse çok büyük bir eksisi yok; hikaye güzel, karakterler içli ve derin, çizimler pek bir tatlı. Beni bir kısım üzen nokta ise dövüşler oldu. Spoiler vermemek adına çok ayrıntıya inemiyorum ama dövüş kısımları biraz fazla “hızlı” geçmiş gibime geldi. Biraz daha detaylı, biraz daha uzun anlatılabileceğine inanmaktaydım. Bu kareler de sıkıcı değil elbet ama özellikle rakiplerin güçlerini, eğitim ve geçmişlerini göz önüne alırsak daha farklı hareketler barındıran sayfalar görebilirdik. Eleştirebileceğim tek kısım bu olacaktır. (Acaba romanda yeteri kadar var da ben mi şiddet bağımlısıyım?)

En Çok Kimlere Tavsiye Ederiz?

Genel olarak Dc ve benzeri çizgi romanları seven herkes okuyabilir. Haricinde Damian’ın karakteristiğini ve düşüncelerini biraz daha anlamaya çalışanlar için destekleyici bir kaynak. Dc kültürü yapıp “Teen Titans Rebirth’de nasıl kurulmuştu” anılarını anlatmak isteyen ve sadede dövüş aramayan herkes okuyabilir. Bir de minik bir notum olacak; Eğer çizgi roman okuyan bir erkek/kız arkadaşınız varsa, çok fazla para vermeyeyim ama güzel bir şeyler alayım düşüncesindeysiniz mutlaka tavsiye ediyorum. Hikayenin başlangıcından bitimine kadar tek kalemde toplandığı için derli toplu ve hoş bir hediye olacaktır. Benden söylemesi.

Son olarak Bird-Cave

Herkes Dc Rebirth’e çok bayılmamış olabilir, ancak elimizdeki çizgi roman gayet sürükleyici ve insana dokunan bir yapıya sahip. Asla sadece süper iyi ve kötülerin birbiriyle yumruklaşıp lazer attıkları seviyesinde basit veya sıradan değil. Teen Titans Damian En İyisin Bilir cildi, Teen Titans 1-5 ve Rebirth 1 sayılarını kapsıyor. Eskisine göre de değeri düşmüş durumda, yaklaşık 30 tl’ye alabilirsiniz. Kesinlikle değeceğine emin olabilirsiniz.

Yorumlar