DC Süper Suçlu Dosyaları: Catwoman

Kedi Kadın mı?

Çizgi roman okuyucularıyla Batman#1 sayısıyla ilk kez tanışan Catwoman hakkında söylenebilecek ilk şey; isminin hakkını vermesidir. Bob Kane ve Bill Finger tarafından yaratıldığı 1940 yılından beri, tıpkı bir kedi gibi başına buyruk, kafasına estiği gibi davranan ve istediklerini elde etmek için hiçbir şeyi yapmaktan çekinmeyen Selina Kyle, kanunları defalarca çiğnediği için pek çok kez Batman’le burun buruna gelmiştir.

Bob Kane ve Bill Finger, Catwoman’ı yaratırken Kane’in kuzeni Ruth Steel ve 30’lu yılların ünlü aktristlerinden Jean Harlow’dan esinlenmiştir. Kane ve Finger, seriye bir miktar seksapel katarak gözü dönmüş bir katil ya da süzme kötü olmayan, Batman’le satranç oynarcasına bir romantik ilişki yaşayabilecek kadın karakter ortaya koymaya çalışmıştır. Bu taktikle aynı zamanda kadın okuyucuları etkilemeyi ummuşlardır.

Ruth Steel,

Ruth Steel, Jean Harlow ve Selina Kyle

Süper Güçleri Yok mu?

Kedilerle olan empatik bağı, bazen doğaüstü gibi görünse de Catwoman’ın bilinen hiç bir insanüstü gücü yoktur. Ancak bir insanın ulaşabileceği en üst seviyede çevikliğe sahip olmasının yanında akrobasi ve yakın dövüş sanatları konusunda kendini iyi geliştirmiştir. Sürekli yanında taşıdığı ve ustalıkla kullandığı kırbacı yanında tırmanmasını kolaylaştıran pençeler ve çeşitli hırsızlık gereçlerini de sürekli yanında bulundurur.

Çizgi Romanlardan Bazı Anektodlar

Karakterin ismi, Rob Kane’in tüm kedilerin dişi gibi olduklarını düşünmesinden ötürüdür. Bunun yanında, yarasaların o dönemlere uçan fareler olarak kabul edilmeleri sebebiyle Batman’e isim olarak karşıtlık oluşturması düşünülmüştür.

Okuyucuyla buluştuğu ilk sayıda gerçek ismi hiç zikredilmemiş, sadece “The Cat” takma ismi kullanılmıştır. Ayrıca karakter, sözkonusu sayıda kostümlü ve maskeli değildir.

Catwoman, 50’li yıllarda çizgi romanların çocuklar üstündeki olumsuz etkilerini gidermek gerekçesiyle derlenen Comics Code’un kurbanlarından biri olmuştur. O dönemlerde Comics Code, çizgi roman içeriğindeki pek çok konuda olduğu gibi, kadınların hikayelerdeki davranışları konusunda da son derece kısıtlayıcı kurallar içermektedir. Bu sebeple tam bir “femme fatale” olan karakter, 1954 ila 1966 yılları arasında hiç bir çizgi romanda yer alamamıştır.

DC karakterlerinin Golden Age versiyonlarının yaşadığı alternatif bir dünya olan World Two’da, Bruce Wayne ve Selina Kyle evlenmiş ve Helena “Huntress” Wayne adında kızları dünyaya gelmiştir. Earth Two’daki Selina Kyle, 70’li yıllarda yayınlanan bir hikayede öldürülmüştür.

Frank Miller’ın 1987’de yazdığı Batman: Year One’da Catwoman’ın orijin hikayesi elden geçirilmiştir. 40’lı ve 50’li yıllarda zengin bir adamın istismar edilen karısı olarak tanıtılan Selina Kyle, yeni hikayelerde sokakta büyümüş yine bolca istismara uğramış bir hayat kadını olarak gösterilmiştir.

Jim Lee'nin kaleminden çıkmış, Batman: Hush serisinden unutulmaz bir kare.

Jim Lee’nin kaleminden çıkmış, Batman: Hush serisinden unutulmaz bir kare.

2003’te, Jeph Loeb’in yazıp Jim Lee’nin çizdiği Batman: Hush adlı seride Bruce Wayne ve Selina Kyle arasında kısa süreliğine de olsa gerçek bir romantik ilişki yaşanmıştır.

Tv ve Sinema Uyarlamaları

Catwoman, 1966-68 yıllarında yayınlanan “Batman” adlı pulp televizyon serisinde ilk iki sezonda Julie Newmar, üçüncü sezonda ise Eartha Kitt tarafından canlandırılmıştır. 1966 yılında yayınlanan sinema filminde ise Lee Meriwether rol almıştır. Bu dönemlerdeki Catwoman yüzeysel olarak ele alınmış, arkaplan hikayesinden ya da gizli kimliğinden hiç bahsedilmemiştir.

Julie Newmar, Lee Meriwether ve Eartha Kitt

Şüphesiz en akılda kalıcı Catwoman, 1992 yılında Tim Burton’un çektiği “Batman Returns” filminde Michelle Pfeiffer’ın canlandırdığı versiyondur. Rol için ilk düşünülen Annette Bening hamileliği sebebiyle, daha sonra sırasıyla teklif götürülen Nicole Kidman ve Demi Moore ise başka sebeplerden teklifi reddettikleri için rolü Pfeiffer kapmıştır. Orijin hikayesi tamamen farklı olsa da Pfeiffer, tavırları ve görünüşüyle şahane yorumlanmış bir Catwoman ortaya koymuştur.

2004 yılında “Catwoman” adlı oscarlı oyuncu Halle Berry’in başrol aldığı film, oskarlı oyuncuya ve yardımcı oyuncu rolündeki Sharon Stone’a rağmen, burada detaylıca bahsetmeyi bile değmeyecek kötü bir filmdir malesef.

cat7

Michelle Pfeiffer, Halle Berry ve Anne Hathaway

2012 yılında Anne Hathaway’in “The Dark Knight Rises” filminde canlandırdığı Catwoman ise, orijinal Catwoman yaratılırken öngörülen femme fatale ve hırsız çizgisini gerçekçi bir hikaye örgüsü içinde en iyi dengeleyebilen karakter olarak karşımıza çıkmıştır.

2014 yılına geldiğimizde ise Gotham adlı dizide Selina Kyle’ın çocuk haliyle de tanışma şansımız oldu. Gotham, her ne kadar DC’nin Earth One adı verilen orijinal evreninde geçmese de Camren Bicondova’nın canlandırdığı Selina Kyle karakteri, tavırları ve zerafetiyle kesinlikle Catwoman’ın çocuk hali olduğuna izleyiciyi ikna ediyor. Kesinlikle çok başarılı!

cat6

Gotham dizisindeki Selina Kyle rolüyle sempatimizi kazanan Camren Bicondova

Bilgisayar Oyunları

Tim Burton’ın çektiği Batman Returns adlı filmin 1993 yılındaki bilgisayar oyunu uyarlamasından itibaren Catwoman pek çok oyunda kendini göstermiştir. Halle Berry’nin oyunadığı filmin aynı derecede kötü olan bilgisayar oyununun saymazsak başrol paylaştığı en kaliteli bilgisayar oyunu, Batman: Arkham City’dir.

Bu yazı, "Süper Suçlu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar