DC Süper Suçlu Dosyaları: Deathstroke

Kimdir?

Slade Wilson. Nam-ı diğer Deathstroke “the Terminator”. Ordu tarafından süper asker niyetine güçlendirilmiş, sonradan da işi bırakıp paralı askerliğe yönelmiş bir adam. Sonradan işi gereği oğlunun yaralanmasına neden olduğu için eşi tarafından gözünden vurulur ve korkusuzluğunu göstermek için tek gözlü maske ile dolaşmaya başlar.

Marv Wolfman ve George Perez tarafından yaratılan karakter, ilk olarak 1980 yılında New Teen Titans’ın ikinci sayısında ortaya çımıştır. Hikayesi genişledikçe enteresan kişiliği ortaya çıkmıştır.

Güçleri

Vücuduna yapılan geliştirmelerin sonucunda “neredeyse” süper-insan seviyesine çıkacak kadar dayanıklı ve güçlü olmuştur. Geliştirilmiş zihni ile ve askerlikteki uzun geçmişi sayesinde bir taktik dehadır. Kanındaki iyileşme faktörü, çok yüksek olmamakla birlikte hayat kurtarıcı özelliğe sahiptir.

deathstroke6

Anekdotlar

Genelde Teen Titans’ın karşısına çıkıp durur ve çoğunlukla yenilir. Neredeyse her zaman yenilmesinin aslında daha büyük bir planın parçası olduğu ortaya çıkar, hapiste birisiyle görüşüp kaçar filan. Genelde süper-kötülere dönüşüp duran bir ailesi vardır ve bazen birlikte çalışıp bazen de birbirlerini öldürmeye çalışırlar.

Güç olarak da orta-düşük seviye kahramanları son derece zorlayacak bir kişi olduğu için yazarlar tarafından çok sevildiği aşikar. Batman gibi babalarla karşılaştığında çok sağlam dayak yiyor.

deathstroke1

Marvel’in ünlü karakteri Deadpool, Deathstroke’un parodisi olarak yaratılmıştır. Hatta İsmi de kasıtlı olarak Slade Wilson’a benzemesi için Wade Wilson olarak konmuştur.

DC’nin en çok kullanılan kötülerinden biri olduğu için uzun uzadıya anlatmak yersiz. New 52’de ise güç seviyesi az daha artırılmış olarak karşımıza çıktı.

Sinematik Evren(ler)de

Deathstroke, özellikle sinematik evrende çok seviliyor. Görüntü olarak güzel bir kostümü olması ve çok “cool” bir isminin olması gibi faktörlerin yanı sıra, bir joker, bir lex luthor ayarında tanınırlığı olmadığı için de karaktere istedikleri gibi oynamalar yapmaya imkan sağlıyor. Deathstroke, orijinalinden yerine göre ÇOK farklı, yerine göre çok benzer şekillerde karşımıza çıktı.

deathstroke5

Lois & Clark: The New Adventures of Superman’de yer alan ve orijinal haliyle alakası olmayan Deathstroke

Lois & Clark: The New Adventures of Superman’de, Antonio Sabàto, Jr. ismiyle (Slade Wilson bile değil ismi!) manyetik güçlere sahip bir bilim adamı/suikastçi olarak karşımıza çıktı.

deathstroke3

Michael Hogan, General Slade Wilson rolünde

Smallville dizisinde Battlestar: Galactica’dan tanıdığımız Michael Hogan’ın canlandırdığı Slade Wilson, Deathstroke adıyla anılmadan yer alıyor ve Justice League’i indirmeye çalışan bir askeri general.

deathstroke2

Arrow dizisindeki başarılı Deathstroke rolüyle Manu Bennett

Dizilerdeki en son hali ise, orijinaline çok benzer özellikler gösteren hali. “Arrow” dizisinde, Spartacus’ten tanıdığımız Manu Bennett tarafından canlandırılıyor. Güçleri ve kişiliği de orijinaline çok yakın.

Animasyon dizi ve filmlerde ise genellikle süpergüçleri olacak şekilde tasvir ediliyor. Teen Titans çizgi serilerinde ve DC Universe Animated filmlerinde (Justice League: Crisis on Two Earths, Flashpoint Paradox, Son of Batman) sıklıkla karşımıza çıkıyor. Yine bunlarda, çizgi roman halinden farklılıklar gösteriyor.

Injustice: Gods Among Us'ın karakter seçim ekranından bir görüntü

Injustice: Gods Among Us’ın karakter seçim ekranından bir görüntü

Bilgisayar oyunlarından ise Injustice: Gods Among Us’taki ana karakterlerden biridir.

Bu yazı, "Süper Suçlu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar