Marvel Süper Suçlu Dosyaları: Ultron

Kimdir Bu Ultron?

Marvel Comics’in bir diğer efsane ikilisi, yazar Roy Thomas ve çizer John Buscema tarafından yaratılan Ultron, ilk kez 1968 yazında yayınlanan Avengers #54 ve 55 arasında okuyucunun karşısına çıkmıştır.

Sayı 54’te Masters of Evil adlı süper suçlu grubunu yönetirken kimliğini Crimson Cowl adı altında gizleyen Ultron, sayı 55’te kendini Yaşayan Otomaton Ultron-5 olarak tanıtmıştır.

Yaratıldığı 60’lı yıllardan 2000’li yıllara kadar defalarca Avengers’ın başına bela olan ve her seferinde yenilen Ultron, sürekli kendini güncellemiş ve daha güçlü olarak geri dönmüştür. Elbette bu esnada isminin yanındaki rakamı da değiştirmiştir. Ultron-18’den sonra Marvel yazarları, karakterin ismini sadece Ultron olarak anmaya karar vermiştir.

Ultron’un Yaratıcısı Kimdir?

Avengers’ın kurucu üyelerinden biri olan Doktor Henry Pym (nam-ı diğer Ant-Man (ya da Goliath, Giant Man, Yellow Jacket… İstediğinizi seçin!), Ultron’u kendi beyin dalgalarını kullanarak yaratmıştır. Pym’in kendi sözleriyle: Ultron’un başı, bir karıncayı andıracak şekilde tasarlamıştır.

ultron1Peki nasıl olur da Ultron, bir Avengers’ın beyin dalgalarına sahip olduğu halde süper suçluya dönüşebilir? Bu sorunun en güncel cevabını, başrolünde Johnny Depp’in yer aldığı Transcendence adlı filmi izleyerek alabilirsiniz.

Aynı soruyu çizgi roman tarihi perspektifinden yanıtlamaya çalışacak olursak; 70’lü yılların sonu, 80’lerin başına gelindiğinde çizgi romanların Bronz Çağ adı verilen döneminde kahramanların “gerçek sorunları olan gerçek insanlar” olmasına çalışılmıştır. Bu dönemde alkole başlayan Iron Man mi istersiniz, düşük yapan Invisible Woman’mı istersiniz, tüm kahramanlar türlü türlü sorunlarla boğuşmuştur.

ultron2Henry Pym ise eşine şiddet uygulayan, zayıf karakterli birine dönüştürülmüştür. Bir noktada akli dengesini yitiren Pym, Yellow Jacket adında ikinci bir kişilik bile oluşturmuştur. Uzun lafın kısası, Ultron, Henry Pym’in gelecekte aklını oynatacak dengesiz beyin dalgalarını almış ve verileri işleme yeteneği çok daha yüksek olduğu için olumsuz karakter gelişim sürecini hızlandırarak bir caniye dönüşmüştür.

Güçleri Nedir?

Ultron, deha seviyesinde bir zekaya sahip olmasının yanında süper-insan seviyesinde güç, hız ve dayanıklılığa sahiptir ve ses ötesi hızlarda uçabilir.

ultron3Avuç içlerine yerleştirilmiş çeşitli enerji ışınları ile kurbanlarına felç edici ışınlar ateşleyebilmek yanında hipnoz ve zihin kontrolü yapabilmektedir. Bunlara ek olarak adamantium alaşımından yapılan gövdesini kendi kendine tamir edebilmektedir.

Ultron Hakkında Anekdotlar

Ultron’un vücudu, adamantiumdan oluşturulmuştur. Hatta, Marvel evreninde ilk kez adamantium’un kullanıldığı karakterdir. Bilmeyenler için şöyle özetleyeyim: Adamantium, gerçek dünyada olmayan, çizgi roman evrenleri için kurgulanmış, yok edilmesi imkansız bir madendir. Adamantium, en çok tüm iskeleti ve pençeleri sözkonusu madenle kaplı olan Wolverine sayesinde popüler olmuştur.

ultron4

Ultron, Avengers tarihinin en sevilen karakterlerinden biri olan android Vision’ın yaratıcısıdır. Avengers #57-58’de anlatılan bir flashback sahnesinde ortaya çıktığı şekliyle, Avengers’ı yok etmesi için Wonder Man’in beyin dalgalarını kullanarak yaratılan Vision, kendi iradesiyle yaratıcısına sırt dönerek Avengers’a katılmıştır.

Ultron Dr. Henry Pym’in beyin dalgalarından yaratıldığı için, Pym’in eşi Janet van Dyne (Wasp)’a karşı eğilimi vardır.

2013 yazında yayınlanan Age of Ultron adlı 10 sayılık hikayede, Ultron’un dünyayı ele geçirmiş olduğu bir gelecek resmedilir. Olayların akışını değiştirmek için Susan “Invisible Woman” Storm ve Wolverine, geçmişe giderek Ultron’un yaratıcısı Henry Pym’i öldürmeye karar verir. Başarılı olurlar, ancak Avengers’ın kurucu üyelerinden  biri olan ve Marvel evreninin hemen hemen bütün kilit öykülerinde rol alan Henry Pym’in öldürmek çok daha kötü sonuçlara yol açar (Daha fazlasını anlatmam ciddi spoiler olacaktır!).

Marvel Sinematik Evreninde

Ultron, 2015 yılında gösterime girecek olan Avengers: Age of Ultron adlı filmin odak noktasındaki karakter olarak beyaz perdeye yansıtılacaktır. Filmin yönetmeni Joss Whedon, Ultron’un orijinal yaratıcısı Henry Pym yerine, Tony Stark tarafından yaratılacağını açıklamıştır.

ultron5

Yazının bu bölümü, film çıktıktan sonra güncellenecektir!

Bilgisayar Oyunlarında

90’ların başında yayınlanan arcade oyunu Captain America and the Avengers, yakın zamanlarda yayınlanan Marvel Super Hero Squad Online ve başarılı bir Facebook oyunu olan Marvel: Avengers Alliance yanında Ultron’un en çok boy gösterdiği oyun, Marvel Ultimate Alliance’dır.

Ultimate evreninde geçiyormuş gibi görünen, Nick Fury’nin afro-amerikan olmaması gibi bazı farklar içeren oyunda Ultron, tıpkı filmde olacağı gibi yüzlerce kopyası olan bir robot serisi olarak karşımıza çıkıyor.

Bu yazı, "Süper Suçlu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar