Marvel Süper Suçlu Dosyaları: Kingpin

Beyaz takım elbisesi, pahalı taşlarla süslü bastonu, kazınmış kafası ve sadece %2’si yağ olan vücuduyla, adeta bir marka! Marvel Süper Suçlu Dosyaları’nı bu hafta, çizgi roman dünyasının en güçlü suç baronlarından biri olan Wilson Fisk (Kingpin) için açıyoruz!

Suç dünyasının basamaklarını yavaş yavaş tırmanıp piramidin tepesine kadar yükselmeyi başaran Kingpin karakteri, ilk olarak 1967’de Amazing Spiderman #50’de okuyucuların karşısına çıkmıştır. Stan Lee ve John Romita tarafından yaratılan Kingpin’in gerçek adı olan Wilson Fisk ise, 1981 yılında yayımlanan Daredevil #170’te okuyucularla paylaşılmıştır. Orijinalinde Spider Man’in belalarından biri olmasına rağmen, Frank Miller’ın Daredevil’a yaptığı birkaç dokunuş sonrasında, mafya lideri görme engelli kahramanın da baş düşmanlarından biri haline geldi.

Şişman Değil, Kemikleri İri!

İlkokul yıllarında çevresindeki zorbalardan fazlasıyla çektiği için yöneldiği dövüş sporları, onun vücut gelişimine önemli ölçüde katkı sağlamıştır. Her ne kadar iri yapılı görüntüsü şişman ve hantal olduğu izlenimini oluştursa da, Wilson Fisk oldukça atletiktir. Sumo başta olmak üzere birden fazla dövüş stilinde uzmanlaşmış olması fiziki yapısını da aktif kullanmasını sağlamakta ve onu birebir dövüşte gerçekten etkili bir düşman haline getirmektedir.

kingpin2

“Kimin için çalışıyorsun?”

Politik bilimlere duyduğu kişisel ilgi Kingpin’in bu konuda da yetkin biri olmasını sağlamış, yeraltı dünyasında yükselmesinde ona büyük bir fayda sağlamıştır. Topluluk idaresi ve organizasyon becerileri sayesinde, sadece fiziğini kullanan birçok kabadayıyı dize getirmiş ve çok kısa bir sürede güçlü bir ekip lideri olduğunu çevresine kabul ettirmiştir.

Wilson Fisk, zekasıyla fiziksel kuvvetini birlikte kullanabilen, yeri geldiğinde birebir dövüşmekten çekinmeyen gözü kara biri olsa da onu diğer suç örgütü liderlerinden ayıran başka bir özelliği daha vardır: Kingpin, kanunlara oldukça hakim biridir ve işlerini genellikle kanunlara uygun yapmaya özen gösterir. Bu yüzden suç dünyasından uzaklaştırılıp dibe indirildiği dönemlerde bile, “temiz” işlerini sürdürebilmiştir. Ekonomik olarak eski gücüne kavuştuğunda yaptığı ilk işe, kendisinden çalınanları geri almak adına yeraltı dünyasına geri dönmek olmuştur.

“Ailesiyle Vakit Geçirmeyen Bir Erkek, Erkek Değildir!”

Marlon Brando’nun efsane oyunculuğuyla hafızalara kazınan, unutulmaz film Godfather’da geçen bu cümlenin Wilson Fisk için de geçerli olduğunu söylemek hiç de zor değil. Kingpin, eşi Vanessa Fisk’e tutkulu bir aşkla bağlıdır. Bu aşk öyle bir raddededir ki, Kingpin, hasımları tarafından eşine zarar verilmesini önlemek adına ona benzeyen kişileri dublör olarak tutmuştur. Üstelik, bu önlemi yersiz de olmamıştır. Eşini kaçırmak isteyenler onun yerine dublörü kaçırmış ve rehineyi öldürmüşlerdir.

Vanessa, Wilson ve oğullarıyla olan harika ilişkileri.

Vanessa, Wilson ve oğullarıyla olan harika ilişkileri.

Vanessa ve Wilson çifti evliliklerinden kısa bir süre sonra bir oğulları olmuştur. Fisk çifti, Richard ismindeki oğullarını, eğitimini tamamlaması için Avrupa’ya göndermiştir. Yıllar sonra eğitimini tamamlayıp ABD’ye dönen Richard’ın döndüğünde yaptığı ilk iş ise, babasının krallığını ele geçirmeye yeltenmek olmuştur. Ancak her ne kadar genç ve hırslı olsa da Richard Fisk, Kingpin’i yerinden edememiştir.

Bu yazı, "Süper Suçlu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar