Marvel Süper Suçlu Dosyaları: Kingpin

Kingpin Hakkında Kısa Kısa

  • Wilson Fisk karakteri, beyaz perdede sıklıkla suç örgütü lideri rollerini oynayan, İngiliz aktör Sydney Hughes Greenstreet’ten etkilenerek yaratılmıştır.
Sydney Hughes Greenstreet - Casablanka'daki rolüyle (1946)

Sydney Hughes Greenstreet – Casablanka’daki rolüyle (1942)

  • Uzak Doğu menşeili gizli bir ninja örgütü olan The Hand’in Amerika ayağını bir dönem Wilson Fisk yönetmiştir. Kingpin, bunun yanı sıra Elektra ve Bullseye gibi süper suçluları da altında çalıştırmış, işlerini profesyonel suikastçı ve katillerden oluşan ekiplere yaptırmıştır.
  • Çizgi romanlarda Daredevil, her ne kadar kendisinin baş düşmanı olsa da Kingpin’in karısı Vanessa’nın isteği üzerine, Wilson Fisk’i hapishaneden kurtulmasına yardım etmiş, hakkındaki tüm suçlamaların düşmesini sağlamıştır.
kingpin5

“Bir daha yaramazlık yok tamam mı?”

  • Marvel Sinematik Evreni’nde özellikle Captain America ve Agents of Shield yapımlarında kendini gösteren HYDRA adlı oluşum bir dönem Wilson Fisk ile birlikte çalışmıştır, ancak Kingpin, dünyayı yönetip yeni bir dünya düzeni kurmaya çalışmayı fazla hayalperest bulup kendini daha somut işlere adayarak HYDRA ile iletişimini koparmıştır.
  • Kingpin’in öz oğlu Richard Fisk haricinde bir çocuğu daha vardır. Maya Lopez ismindeki evlatlık kızının, normal insanlardan farklı olan fotografik refleksleri, kendisinin bir kez gördüğü her hareketi genelde zorlanmadan tekrar edebilmesini sağlar. Bu özellik, Maya Lopez’e kıyasla nispeten daha popüler bir süper suçlu olan Taskmaster’da da vardır.

Beyaz Perdede Kingpin

Kingpin, başrolünde Ben Affleck’in yer aldığı 2003 yapımı Dardevil filminde 2012 yılında aramızdan ayrılan  Michael Clarke Duncan tarafından canlandırılmıştır. Daha önce “Yeşil Yol” filmindeki iyi niyetli dev John Coffey karakteriyle sinema izleyicilerinin gönlüne taht kuran Duncan, aynı başarıyı Daredevil filminde elde edememiştir. Bunun sebepleri arasında, çizgi romanların yıllardır bilinen yüzlerinden biri olan Kingpin karakterinin, Afro-Amerikan biri tarafından canlandırılmasının yadırganması kendine büyük yer tutmaktadır.

Michael Clarke Duncan ve

Michael Clarke Duncan ve Vincent D’Onofrio

Kingpin’in ekranlara ikinci gelişi ise, 2015 çıkışlı, Netflix için çekilen Daredevil isimli diziyle olmuştur. Suç baronu, bu sefer ABD’li oyuncu Vincent D’Onofrio tarafından canlandırılmıştır. Dizi hakkındaki tanıtım yazımızı şuradan okuyabilirsiniz:

Daredevil: Adalet Kördür, Ama Sizi Duyabilir
Bu yazı, "Süper Suçlu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar