DC Süper Suçlu Dosyaları: Penguin

Kimdir?

Penguin yani, Oswald Chesterfield Cobblepot, ismi bu. İlk olarak 1941 yılında, Detective Comics (DC’nin açılımıdır bu arada, bilmeyen için) #58’de boy göstermiştir. Bill Finger ve Bob Kane tarafından yaratılmıştır.

Çocukluğundan beri, garip görünüşü nedeniyle küçümsenen ve hor görülen penguen, şişko, kısa ve paytak yürüyüşlü olması nedeniyle “Penguen” diye adlandırılır. Kocaman, sivri burnu da görüntüsüne tuz biber olmuştur. Zamanla; suç dünyasında yükselerek, kendisine takılan ismi adeta “Beni aşağılamanıza rağmen buraların ağası oldum!” der gibi kabullenerek devam etmiştir. Batman’in rakiplerinin arasında, sayılı aklı yerinde adamlardan biridir Penguen. Zamanla Batman’in isteksizce de olsa, işine yaradığı için hapisin dışında durmasına müsaade ettiği birisi olmuştur. 2011’deki Reboot’tan (The New 52) kısa bir süre önce de, suçu bıraktığını iddia ederek takılmıştır bir süre.

Burgess Meredith

60’lı yıllardaki efsane Batman dizisinde Penguen rolünde Burgess Meredith.

Güçleri

Süper güçleri yok. Harika bir stratejik zekaya sahip ve suç dünyasıyla derin bağları olan bir karakter. Çeşitli fetişleri nedeniyle içinde gizli silahlar olan şemsiyeler kullanır. Ancak pis işleri için daha çok başkalarını kullanmayı tercih eder.

Anekdotlar

Penguen, Batman’ın kariyerinde bir çok kez karşılaştığı bir suçlu. Çoğu zaman başkalarını araya karıştırıp, arkadan yönetmekle uğraşırken, arada işleri bizzat üstlenmekten de çekinmez.

Batman’a, Penguen’in en büyük faydası, Harold isimli muhteşem mühendisi bulmasıdır. Bu kambur mühendis, muhtemelen modern Batman’ın en gözden kaçan ayrıntısıdır. Çünkü; Batmobil’den, Batjet’e, Batarang’den daha bir çok alete kadar her şeyi yapar ve tamir edebilir. Penguen’den kurtulduktan sonra Batman için çalışan Harold, Alfred ile birlikte en güvenilir adamlarından biri olmuştur.

1992 yılında vizyona giren Batman Returns'de Penguin rolünde Danny DeVito.

1992 yılında vizyona giren Batman Returns’de Penguin rolünde Danny DeVito.

Penguen’in en büyük olayları, genelde diğer suçlularla giriştiği güç mücadeleleridir. Batman ve bazen diğer kahramanlar bunların arasında kalıp durur ve olaylar karışır. Zamanla bu olaylar, Suicide Squad’a falan katılması ve hapisten kurtulmak için gizli servise hizmet etmesiyle iyice birbirine girmiştir.

Sinematik Evren(ler)de Penguin

TV’de Penguen’i 1960’lı yıllarda; Burgess Meredith canlandırmıştır. Bu karakterin en önemli detaylarından biri, gerçek penguen sesine benzeyen gülüşüdür. Sinemada ise Tim Burton’un tekrardan tasarımı ile çok değişik bir şekilde karşımıza çıkan Penguen’i, Danny DeVito’nun harika performansı ile 1992 yapımı Batman Returns’ta izleme şansı elde ediyoruz.

penguin2

Gotham dizisinde Robin Lord Taylor, Penguen’in gençliğini canlandırıyor.

Yakın zamanda da Gotham adlı dizide Penguen’in genç halini, Robin Lord Taylor canlandırıyor ve bana sorarsanız gayet de iyi bir iş çıkarıyor.

Bu yazı, "Süper Suçlu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar