Marvel Süper Suçlu Dosyaları: Absorbing Man

Kimdir Absorbing Man?

Kafa yapısı olarak son derece sıradan bir suçlu olan Carl Creel’in çizgi roman dünyasında ilk ortaya çıkışı, 1965 yılında “Journey into Msytery” adlı çizgi romanın 114. sayısında gerçekleşmiştir. Absorbing Man, halis muhlis efsane ikili Stan Lee ve Jack Kirby’nin yarattığı orijinal süper suçlulardan biridir.

Creel’e güçlerini, kardeşi Thor’un başına bela sarmak üzere Loki vermiştir. Loki, o dönemlerde adi bir suçtan ötürü hapishanede cezasını çeken eski boksör Carl Creel’in içme suyuna sihirli bir iksir katarak güçlerine kavuşmasını sağlamıştır (Gülmeyin, o yıllarda aşağı yukarı hep böyleydi orijin hikayeleri).

Güçleri Nedir?

Absorbing Man, vücudunu ve taşıdığı eşyaları (sürekli yanında gezdirdiği zincirli gülle dahil) moleküler seviyede dokunduğu herhangi bir maddenin özelliklerini taklit edecek şekilde değiştirebilmektedir. Hatta süper güçlü insanların yeteneklerini dahi absorbe etmişliği vardır!

Absorbing Man, Kaptan Marvel ve Kaptan America'ya kan kustururken!

Dayak atılacak süper kahramanınız mı var? Absorbing Man emrinize amade!

Yeteneği, ona insanüstü fiziksel güç, dayanıklılık, hasarlara karşı bağışıklık ve dev boyutlara ulaşmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda vücudu değişim geçirmişken kopan uzuvlarını yerine geri takabildiği ortaya çıkmıştır (Wolverine bir kez kolunu kesmişti de).

Çizgi Romanlardan Anektodlar:

Absorbing Man, özellikle 70 ve 80’li yıllarda genellikle bir kahramana temiz bir dayak atılması gerektiğinde Marvel yazarları tarafından sıkça kullanılmış bir karakterdir. Bırakın Thor’u, Hulk’ın bile karşısına çıkmış ve neredeyse kazanmıştır!

Thor, oyuncak çekiçle Absorbing Man'i böyle kandırmıştı!

Thor, oyuncak çekiçle Absorbing Man’i böyle kandırmıştı!

Creel, Marvel evrenindeki en eli ağır süper suçlularından biri olması yanında aynı zamanda en ahmaklarından biridir. Yenilgilerinin hemen hemen hepsi, zayıf bir materyali absorbe etmesi için kandırılmasıyla gerçekleşmiştir (Su, hidrojen, kartondan oyuncak Thor çekici(!) vb).

Absorbing Man, Beyonder adlı varlık tarafından kaçırıldığı sırada tanıştığı Titania adlı bir süper suçlu ile evlenmiş ve son derece mutlu bir evlilik geçirmiştir. Elbette bu mutluluğu çiftin birlikte suç işlemeye devam etmesine borçlu olduklarını belirtmeden geçmemek gerekir!

Creel, günlerden bir gün Crossbones adlı bir süper suçlu tarafından Kaptan Amerika’yı oyalaması için kandırılır. Ancak Crossbones’un asıl niyetinin şehri havaya uçuracak bir bomba üretmek olduğunu öğrenen Crell, “bir katil olmadığını” söyleyerek Kaptan Amerika’nın kalkanının güçlerini alıp şehri bombadan kurtarır!

Marvel Sinematik Evreninde Carl Creel

Carl Crell, Marvel Agents of S.H.I.E.L.D. ikinci sezonda Brian Patrick Wade tarafından canlandırılmıştır. Wade’i daha önce Teen Wolf’taki Ennis rolüyle ve Big Bang Theory’de Penny’nin eski sevgilisi rolünde (s01e01) izlemiştik.

Seride, yüksek seviyeli bir HYDRA ajanı adına çalışan Carl Creel, çizgi romandaki versiyonuna nazaran çok daha güçsüz, ancak çok daha zeki taktikler izleyen bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.

absorbingMan2

Absorbing Man, dizide bir sahnede çizgi romanlarda kullandığı zincirli gürze benzer bir doğaçlama silah kullanarak bizlere nerdgazm yaşatmıştır. Ayrıca sürekli giydiği eşortman benzeri pantolonu da çoğu sahnede es geçilmemişltir. Görünüş olarak Brian Patrick Wade’in orjinal Absorbing Man’i ne kadar andırdığını belirtmeden de geçmek olmaz elbette.

Bu yazı, "Süper Suçlu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar