Deadpool Marvel Evrenini Öldürüyor – Deadpool Serisi 1

Nihayetinde, Deadpool’un Marvel’in büyük markalarından biri haline dönüştüğü fark edildiğinde (evet şu anda Spider-man ve Wolverine’den sonra 3. sırayı zorlayabilir. Üç büyükler ve yeşil adam, filmlerin gazıyla öne zıpladılar. Deadpool filmiyle tekrar yükselişe geçecektir) özgünlük yerini klişeye bırakmaya başladı.

deadpool-kills-marvel-universe-3

Yani karakterin o deliliği, dördüncü duvarı sıklıkla sallıyor oluşu ve espri anlayışı kendisini marka haline getirmeye başladı. Böyle olunca da bu özellikler, bile isteye ön plana itilmeye başlandı.

“Deadpool Marvel Evreni’ni Öldürüyor” ise, bu marka değerini zorlamanın bir ürünü. Evet yine değişik ve her yaştan, her türden okuyucuya hitap ediyor. Ancak karakterin özgün dönemini hatırlayanların içinde buruk bir tebessüm bırakıyor (Çok duygusal oldu, abartmayalım). Fakat karakter, bu ciltte normalin dışında ciddi ve mantıklı konuşuyor.

“İki araba laf ettin be adam, cildin içinde ne var?” diye soranlar olursa ağzını burnunu kırarım! Arkadaşım değilseniz laubalilikten hoşlanmam. Ha edebiyle soran varsa anlatayım.

Wade Wilson denen beyefendi, ki kendisi Deadpool olarak da bilinir, dördüncü duvar olayını iyice aşmış ve deliliği kendi içinde bir anlam kazanmaya başlamıştır. Böylece tüm Marvel evrenini öldürmeye başlar. Aklınıza gelen filmlerde, çizgi filmlerde, çizgi romanlarda gördüğünüz ne kadar karakter varsa hepsini sıraya öldürür. Sonrasında ise dördüncü duvarı yıkıp geçer, nihai sona ulaşır. Burada bir taş okuyucuya da atılır. Fakat nihai son gibi görünen kısmın başlangıç olduğu sonradan ortaya çıkar. Böylece ‘nin 1. kitabı olma şerefine erişir. Serinin ikinci kitabı için şöyle bir tanıtım yazımız var:

Deadpool Killustrated – Wilson’a Tahammül Eden Hayatta Kalır!

deadpool-kills-marvel-universe-4

Biraz kaşarlı çizgi roman okuyucusu iseniz “Bu olmaz ki, bu adamı böyle öldüremez!” ya da “İyi de o zımbırtıyı nereden buldu?” dediğiniz çok nokta olabilir. Fakat tavsiyem bunlara çok takılmadan, mizahi ve alternatif bir hikaye okuduğunuz gerçeğini unutmamanız yönünde olacaktır. Bunları anlatıyor olmamız spoiler olmayacaktır zira kapakta çok bilinen kahramanların ölüme yakın hallerinin portreleri var ve serinin adı kendini belli ediyor.

Sözün özü; JBC yayıncılık, Deadpool’u Türkçeye kazandırarak önemli bir iş yapmış. Her ne kadar şahsi olarak favorim olmasa da Killogy serisi, karakterle tanışmak için iyi bir fırsat (Çeşme diyorum, abi diyorum). Bir şans vermenizi tavsiye ederim. İyi okumalar.

Yorumlar