Kadınların Dünyasındaki Tek Erkek Olmak – Y-Son Erkek #1

Yorick Brown 28 dakika önce dünyanın en sıradan ve normal erkeğiydi şimdiyse dünya üzerindeki son erkek. Brian K. Vaughan’ın ödüllü eseri Y: Son Erkek, ilk sayısındaki kanlı başlangıcıyla sizleri dakikalar, saniyeler ve şimdiye doğru bir yolculukla inanılmaz sekanslarla hikayeye sokuyor.

Y: Son Erkek, arkasında oldukça sağlam bir ekiple yazılmış bir eser. Brian K. Vaughan Saga’yla fırtınalar estirmiş, ödüllere doymamış ve herkesin göz bebeği olmuştu. Pia Guerra ve Jose Marzan her kadar Vaughan kadar dikkat çekmeseler de çizimler ve hikaye içerisindeki rolleri elbette yadsınamaz. Amerika’nın bağımsız çizgi roman evlerinden Vertigo Comics tarafından basılan, ülkemizde de Çizgi Düşler tarafından dilimize kazandırılan bu şahane eserin ilk sayısına gelin birlikte göz atalım.

2002 yılında sebebi bilinmeyen bir salgın, hastalık veya bir büyüden ötürü dünya üzerindeki tüm erkekler kanlar içerisinde yere yığılır. Dünyadaki tek erkekse Yorick Brown ve onun haylaz maymunudur. Böylesine büyük bir yok oluşta Yorick Brown yüzünde bir maske ve sırtında peleriniyle kadınlara yakalanmadan dolaşmak zorundadır. Etrafta erkek ölülerini toplayan işçilerin olduğu, amazon adı verilen zırtapoz kadınlardan oluşan ”Tanrı Erkeği Cezalandırdı” görüşünü benimsemiş topluluklardan sıyrılmaya çalışmak Yorick için elbette çok zordur.

yTheLastMan2

Hikayede birbirinden bağımsız birçok karakter ve topluluk var. Ajan 355, Dr. Mann, Amazon Topluluğu, Cumhuriyetçiler ve elbette bir erkek ! Esasında ne kadar bağımsız gözükseler de hepsinin yolu bir şekilde kesişiyor. Yaşadığımız dünyadan bolca gönderme olan eserde her karakter bir temsili rol üstlenmiş. Ajan 355 bir koruyucuyu, Dr. Mann kendini bilime adamış bir insanı, Amazonlar feminizmi yanlış anlayan bir topluluğu ve Cumhuriyetçilerse siyasi boşlukta yer almak isteyen bağnaz kadınları temsil ediyor. Özellikle Amerikan senatosunda kocalarının boşluğunu doldurmak isteyen Cumhuriyetçiler günümüz dünyasının kör siyasi yüzünü yansıtırken Amazonlar ise erkek egemen toplumunun kadınlar üzerindeki intikam duygusunu nasıl pekiştiğini gösteren bir topluluğun simgesi. Eğer hikayeyi okuyan bir erkekse amazonlardan nefret edecek, hikayede kendi yalnızlığını hissedecektir. Ancak hikayeyi okuyan bir kadınsa amazonlara hak verdiği noktalar elbet olacaktır.

Peki tüm bunlar nasıl oldu ? Dr. Mann, kendi üzerinde klonlama ile doğum yapma deneyini uyguladığı an her şey değişir. Tüm bu olayların suçlusunu kendisi olarak gören Mann, hikaye ilerledikçe bu suçluluğu üzerinden bir nebze olsun atacaktır. Ajan 355’in iz peşinde olduğu Dr. Frozen’ın kolyesi ve Subay Alter ise serinin ilk sayısında gizliliğini koruyan kimlikleri taşıyor. Yani bu katliamda suçlu herkes olabilir.

yTheLastMan1

Kadınlar mı Erkekler mi ?

Y: Son Erkek konu olarak şahane bir arka plana sahip. Yaptığı politik göndermeler, arada sırada kadınlara hak verme durumlarımız ve erkek egemen toplumunun vahşetinin yer yer yüzümüze vuran anlarını ne kadar övsem az. Ancak hikayenin tökezlediği yerler de var elbette. Brian K. Vaughan, Son Erkek’te olayları üstün körü geçip temelde kadınlara yoğunlaşarak ”Dünyadaki Tüm Kadınlar” hikayesine döndürüyor işi. Yani ilk sayıda gördüğümüz şey Yorick’in hayatta kalma macerası değil, kadınların kendi içerisindeki savaşı. Özellikle bu tema Cumhuriyetçiler ve Beyaz Saray üzerinden bolca yürütülüyor, bu da hikayenin adına pek de uygun olmayan bir senaryo doğuruyor.

Hikayenin tökezlediği bir diğer kısımsa kendi içerisinde parça parça hikayeciklere sahip oluşu. Mesela bir anda amazonların dünyasını ziyaret ederken öbür yandan da Subay Alter’in iç dünyasında neler oluyor ona bakıyoruz ve tüm bunlarla Yorcik Brown’a doyamıyoruz. Üstelik dünyadaki son erkek olmasına rağmen.

Hikayenin olumlu olumsuz yanları, karakterlerin bolluğu ve dizi tadında ilerleyen senaryosuyla Y: Son Erkek oldukça merak uyandırıcı. Peki ya çizimler? Pia Guerra ve Goran Sudzuka ortaya öyle şahane işler çıkarmasalar da keyif alacağınız, gözü yormayan işlere imza atmışlar. Alışık olduğumuz tarzda bir görüntüye sahip olan Son Erkek, sizlere ”Voov” dedirtmiyor, ancak keyif aldırıyor, ancak bu hikayenin arka plana aldığı ciddi havasını az biraz söndürüyor.

Son Sözler…

Eğer Marvel ve DC okumaktan sıkıldım, bağımsız güzel bir çizgi roman arıyorum diyorsanız Y: Son Erkek kesinlikle ilk tercihiniz olmalı. Ülkemizde 10 Cildi bulunan ve Çizgi Düşler’in uygun fiyatıyla kesinlikle ilk sayıdan alınmayı hak eden bu eser için kitaplığınızda mutlaka yer açın.

Yorumlar